Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Konflikt na Ukrainie prawdopodobnie opóźni misję Rosalind Franklin

Konflikt na Ukrainie prawdopodobnie opóźni misję Rosalind Franklin

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wojna Rosji z Ukrainą prawdopodobnie opóźni nadchodzącą misję Rosalind Franklin na Marsa.

Europejska Agencja Kosmiczna w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu stwierdziła, że ​​„w pełni wdrożyła sankcje” nałożone na Rosję przez 22 państwa członkowskie w związku z konfliktem zbrojnym.

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ambitny łazik Rosalind Franklin wyprodukowany w Wielkiej Brytanii stał się mało prawdopodobny do startu w 2022 roku.

Łazik jest częścią misji ExoMars, wspólnego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Miał wystartować w kosmos we wrześniu z południowego Kazachstanu, a lądowanie na Marsie zaplanowano na czerwiec 2023 roku.

Łazik marsjański Rosalind Franklin (na zdjęciu na Marsie) był w drodze do startu na Czerwonej Planecie we wrześniu 2022 r. – ale tegoroczny start jest teraz „bardzo mało prawdopodobny”

Rosalind Franklin to planowany robotyczny łazik marsjański, który jest częścią międzynarodowego programu ExoMars kierowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną i rosyjski Roscosmos. Na zdjęciu bliźniaczka Rosalind na Ziemi, znana jako Amalia, z powodzeniem opuszcza platformę symulującą teren Marsa

Rosalind Franklin to planowany robotyczny łazik marsjański, który jest częścią międzynarodowego programu ExoMars kierowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną i rosyjski Roscosmos. Na zdjęciu bliźniaczka Rosalind na Ziemi, znana jako Amalia, z powodzeniem opuszcza platformę symulującą teren Marsa

Rosja zaprojektowała statek desantowy „Kazachok”, w którym miał być rozmieszczony łazik Rosalind Franklin.

Państwa członkowskie Europejskiej Agencji Kosmicznej

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma 22 państwa członkowskie:

– Austria

Belgia

– Republika Czeska

– Dania

– Estonia

Finlandia

– Francja

– Niemcy

– Grecja

– Węgry

– Irlandia

– Włochy

– Luksemburg

– Holandia

Norwegia

– Polska

– Portugalia

– Rumunia

– Hiszpania

– Szwecja

– Szwajcaria

– Zjednoczone Królestwo

Uwaga: Łotwa, Litwa i Słowenia są członkami stowarzyszonymi, natomiast Kanada uczestniczy w niektórych programach na podstawie umowy o współpracy.

w oświadczenie Europejska Agencja Kosmiczna na swojej stronie internetowej stwierdziła, że ​​„ocenia konsekwencje dla każdego z naszych bieżących programów” realizowanych we współpracy z Roskosmosem, jednocześnie potępiając działania Rosji.

„Ubolewamy nad żniwami ludzkimi i tragicznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie” – powiedziała Europejska Agencja Kosmiczna.

Bezwzględnie priorytetowo traktujemy podejmowanie właściwych decyzji, nie tylko ze względu na naszych pracowników uczestniczących w programach, ale z pełnym poszanowaniem naszych europejskich wartości, które zawsze fundamentalnie kształtowały nasze podejście do współpracy międzynarodowej.

READ  Naukowcy: „Włosy kwantowe” mogą rozwiązać paradoks czarnej dziury Hawkinga

Jeśli chodzi o ciągłość ExoMars, sankcje i szerszy kontekst sprawiają, że jego uruchomienie w 2022 r. jest bardzo mało prawdopodobne.

W odpowiedzi na decyzję Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roscosmos, opublikował swój język ojczysty na Twitterze: „Europejska Agencja Kosmiczna, mimo rosyjskiej babci, postanowiła zamrozić jej uszy”.

W oświadczeniu ESA agencja kosmiczna poinformowała również, że odnotowała decyzję Roskosmosu o wycofaniu siły roboczej do rakiet Sojuz z europejskiego kosmodromu w Kourou w Ameryce Południowej.

Ogłoszona w sobotę przez Rogozin decyzja Rosji była spowodowana sankcjami nałożonymi przez Europę.

Kwestionowana była również przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), którą od początku jej istnienia wspiera pięć uczestniczących agencji kosmicznych – w tym Europejska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, Roskosmos i NASA.

Na zdjęciu Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roscosmos. W odpowiedzi na decyzję ESA Rogozin zamieścił w swoim ojczystym języku na Twitterze:

Na zdjęciu Dmitrij Rogozin, dyrektor generalny Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roscosmos. W odpowiedzi na decyzję ESA Rogozin zamieścił w swoim ojczystym języku na Twitterze: „Europejska Agencja Kosmiczna, niezależnie od rosyjskiej babci, postanowiła zamrozić jej uszy”.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, na zdjęciu), która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, okrąża Ziemię raz na 90 minut

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS, na zdjęciu), która ma 357,5 stopy szerokości i 239,4 stopy długości, okrąża Ziemię raz na 90 minut

Wojna na Ukrainie: ostatnia

 • Ministerstwo Obrony Ukrainy twierdzi, że Rosja straciła 5300 żołnierzy, 29 samolotów, 29 helikopterów i 151 czołgów
 • Rosyjskie Ministerstwo Obrony po raz pierwszy przyznało, że poniosło straty, ale odmówiło podania liczby strat
 • Rosyjska gospodarka powoli spada, gdy wchodzą w życie zachodnie sankcje nałożone w weekend, a rubel spada do rekordowo niskiego poziomu.
 • Bank Centralny Moskwy ponad dwukrotnie zwiększył oprocentowanie do 20 procent
 • Rosja wymaga od ludzi i firm sprzedawania 80 procent swoich dochodów w obcej walucie, zmuszając ich do kupowania rubla, aby go podtrzymać.
 • Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych otworzy się dopiero co najmniej o 15:00, aby uniknąć masowego krachu
 • Zełenski zezwolił na uwolnienie ukraińskich jeńców, jeśli dołączyli do sił obronnych w celu spłacenia długów
 • Ukraiński prezydent zapowiedział też utworzenie „międzynarodowej brygady” dla zagranicznych ochotników chcących wstąpić do wojska, po tym jak „tysiące” złożyły wniosek.
 • Minister spraw zagranicznych Hiszpanii nazwał rozkaz Putina, aby postawić siły nuklearne w stan gotowości jako „kolejny znak… [his] Absolutna irracjonalność”
 • Były premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że jego kraj powinien być otwarty na przyjęcie broni jądrowej
 • Niemcy ogłosiły fundusz w wysokości 112 milionów dolarów na odbudowę sił zbrojnych kraju, ponad dwukrotnie większy niż obecny budżet na samoobronę
 • Unia Europejska po raz pierwszy w swojej historii zapowiedziała, że ​​wyśle ​​Ukrainie pieniądze na zakup broni – w tym samolotów bojowych
READ  Naukowcy odkryli dowody na wymarły gatunek człowieka pół miliona lat temu

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa siedmiu astronautów – czterech ze Stanów Zjednoczonych, dwóch z Rosji i jeden z Niemiec.

Rogozin powiedział, że sankcje USA mogą „zniszczyć naszą współpracę” i powiedział, że platforma wyszukiwania upadnie na ziemię bez pomocy jego kraju.

„Jeśli uniemożliwisz współpracę z nami, kto uratuje Międzynarodową Stację Kosmiczną przed wyjściem z niekontrolowanej orbity i upadkiem na amerykańską lub europejską ziemię?” – Zaznaczając, że stacja nie przelatuje nad dużą częścią Rosji – powiedział Rogozin.

Jednak jeden z ekspertów ds. kosmosu powiedział, że jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że Roskosmos ma na pokładzie rosyjski personel.

„Nikt nie chce narażać życia astronautów poprzez polityczne manewry” – powiedział AFP John Logsdon, profesor i analityk przestrzeni kosmicznej z George Washington University.

Co więcej, w odniesieniu do łazika Rosalind Franklin, ESA poinformowała również, że jej dyrektor generalny „przeanalizuje wszystkie opcje i przygotuje formalną decyzję dotyczącą dalszych działań”.

ExoMars – wspólny program ESA i Roscosmos – składa się w rzeczywistości z dwóch misji, z których jedna jeszcze nie wystartowała.

Pierwszy łazik, Trace Gas Orbiter, czyli TGO, przybył na Marsa w 2016 roku i rozpoczął swoją pełną misję naukową w 2018 roku.

TGO towarzyszył nieudany lądownik Schiaparelli, który rozbił się na powierzchni Marsa z powodu wczesnego wystrzelenia spadochronu i jest teraz niczym więcej jak chrupiącą czarną plamką otoczoną rdzawoczerwonym piaskiem.

Druga misja ExoMars składa się z brytyjskiego łazika Rosalind Franklin i platformy naziemnej Kazachok.

Nazwana na cześć urodzonego w Londynie naukowca i współodkrywcy struktury DNA, Rosalind Franklin miała wystartować w kosmos we wrześniu 2022 roku z południowego Kazachstanu.

Jednostka została zbudowana przez Airbus Defence and Space w brytyjskim zakładzie firmy w Stevenage w Hertfordshire i jest w stanie wykonać wiercenie 6,5 stopy (2 metry) pod powierzchnią, zbierając próbki z obszarów nienarażonych na promieniowanie.

READ  Chiny rozpoczynają lot towarowy na nową stację kosmiczną | Aktualności | DW

Łazik jako pierwszy uhonorował kobietę-naukowca na pokładzie swojego pionierskiego pojazdu eksploracyjnego.

Tylko co dwa lata można odbyć krótszą dziewięciomiesięczną podróż na Marsa, dlatego sonda nie mogła zostać wystrzelona w zeszłym roku

Tylko co dwa lata można odbyć krótszą dziewięciomiesięczną podróż na Marsa, dlatego sonda nie mogła zostać wystrzelona w zeszłym roku

TGO (na zdjęciu w formie artysty) przybył na Marsa w 2016 roku i rozpoczął swoją pełną misję naukową w 2018 roku

TGO (na zdjęciu w formie artysty) przybył na Marsa w 2016 roku i rozpoczął swoją pełną misję naukową w 2018 roku

W styczniu Brytyjska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że ​​Rosalind Franklin przeszła ostatnią rundę testów i była na dobrej drodze do wystrzelenia na Czerwoną Planetę we wrześniu.

Zrozumienie historii wody na Marsie i tego, czy pozwala ona na rozwój życia, jest głównym elementem misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej.

„Łazik o imieniu Rosalind Franklin będzie kopał na głębokości dwóch metrów, aby pobrać próbki gleby, przeanalizować jej skład i poszukać dowodów na istnienie życia zakopanego pod ziemią w przeszłości – a być może nawet w teraźniejszości” – mówi Europejska Agencja Kosmiczna.

Europa i Rosja współpracują w ramach misji EXOMARS w poszukiwaniu śladów życia morskiego

Głównym celem ExoMars jest ustalenie, czy na Marsie istnieje życie – zrobi to za pomocą szeregu instrumentów zarówno na powierzchni, jak i na orbicie.

Obejmuje to orbitujący statek kosmiczny zwany Trace Gas ORbiter (TGO), który nosi sondę do badania wpływu gazów, takich jak metan, na planetę.

Naukowcy uważają, że metan, substancja chemiczna blisko związana z życiem na Ziemi, może pomóc w identyfikacji regionów, w których istniało lub mogło istnieć życie wcześniej.

Druga część misji ExoMars, która została opóźniona do 2022/2023 z powodu koronawirusa, dostarczy łazik na powierzchnię Marsa.

Łazik jest budowany w Stevenage w Wielkiej Brytanii i nazwany na cześć brytyjskiego naukowca Rosalind Franklin.

Jako pierwszy będzie miał możliwość poruszania się po powierzchni planety i kopania w ziemię w celu zbierania i analizowania próbek.

Łazik będzie zawierał technologię o nazwie Mars Organic Molecule Analyzer (MOMA), która pozwoli mu analizować próbki i wysyłać dane z powrotem na Ziemię.