Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komitet ds. Ataku Kapitolu 6 stycznia zaleca postawienie zarzutów karnych Trumpowi

Komitet ds. Ataku Kapitolu 6 stycznia zaleca postawienie zarzutów karnych Trumpowi

Kongresowa komisja badająca ubiegłoroczny brutalny atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych głosowała za zaleceniem Departamentowi Sprawiedliwości USA wniesienia oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za jego rolę w nieudanym powstaniu.

Podczas ostatniego przesłuchania publicznego w poniedziałek, dziewięcioosobowy ponadpartyjny panel jednogłośnie stwierdził, że Trump powinien być ścigany za pomoc w powstaniu, utrudnianie oficjalnych działań rządu, spiskowanie w celu oszukania Stanów Zjednoczonych i świadome składanie fałszywych oświadczeń władzom.

„Nigdy nie mieliśmy prezydenta Stanów Zjednoczonych, który podjąłby brutalną próbę wykolejenia przekazania władzy. Myślę, że prawie dwa lata później jest to wciąż czas na refleksję i rozliczenie” – powiedział Benny Thompson, demokratyczny członek Mississippi Izba Reprezentantów, która przewodniczy komisji.

Dodał: „Jest jeden czynnik, który moim zdaniem jest najważniejszy w zapobieganiu kolejnemu 6 stycznia: odpowiedzialność”. „Zgromadzone przez nas dowody wskazują na dalsze działania… pociągnięcie do odpowiedzialności, które można znaleźć jedynie w systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Szczegóły skierowań karnych przekazał Jamie Raskin, demokratyczny kongresman z Maryland, który powiedział, że John Eastman, były adwokat Trumpa i inni sojusznicy byłego prezydenta powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej w związku z zamieszkami. „Nasz system nie jest systemem sprawiedliwości, w którym piesi idą do więzienia, a mózgi i prowodyrzy dostają darmową przepustkę” – powiedział Raskin.

Ostateczne działania i zalecenia komisji kongresowej prawdopodobnie pogłębią problemy prawne byłego prezydenta, który składa nową ofertę na Biały Dom. Departament Sprawiedliwości, w którym specjalny prokurator Jack Smith prowadził federalne śledztwo w sprawie byłego prezydenta, podejmie ostateczną decyzję, czy postawić go w stan oskarżenia. Biuro Smitha odmówiło komentarza.

Komisja odesłała również czterech Republikanów – w tym Kevina McCarthy’ego, lidera partii w Izbie Reprezentantów – do ponadpartyjnej Komisji Etyki Izby Reprezentantów za odmowę współpracy w dochodzeniu, w tym niezastosowanie się do wezwań.

READ  Najnowsza aktualizacja huraganu Ian: Burza tropikalna odzyskuje siłę jako huragan kategorii 1, zbliżając się do Karoliny Południowej

Głosowanie jest zwieńczeniem wysiłków komisji zmierzających do podkreślenia współudziału Trumpa w tłumie, który szturmował Kapitol, aby zapobiec poświadczeniu zwycięstwa Joe Bidena w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Każdy prezydent w naszej historii opowiadał się za tym uporządkowanym przekazaniem władzy – z jednym wyjątkiem. 6 stycznia 2021 r. po raz pierwszy prezydent USA odmówił realizacji konstytucyjnego obowiązku pokojowego przekazania władzy następnemu – powiedziała Liz Cheney z R-Wyoming, która jest wiceprzewodniczącą komisji.

Dodała: „Żaden człowiek, który działał w ten sposób w tamtym momencie, nie mógłby ponownie służyć na jakimkolwiek stanowisku władzy w naszym kraju”. „Nie nadaje się na żadne stanowisko”

Ostatnia fala aktywności komitetu ma miejsce, gdy Trump tłumi Partię Republikańską zadzwonił, żeby zapytać Po tym, jak kilku jego ulubionych kandydatów przegrało głośne wyścigi w wyborach śródokresowych. Sondaże pokazują, że republikańscy wyborcy są coraz bardziej ostrożni w popieraniu go na kolejną kadencję w Białym Domu w prawyborach prezydenckich w 2024 roku.

atut Wielu jego republikańskich sojuszników w Kongresie atakowało prace komisji jako politycznie motywowane polowanie na czarownice. Ale Demokraci, niezależni i niektórzy Republikanie bronili pracy komisji jako niezbędnej do ochrony demokracji i zapewnienia odpowiedzialności za zamieszki.

„Przestrzegasz prawa, podążasz za dowodami i jest to bardzo jasne [Thompson and Cheney] Sherrod Brown, demokratyczny senator z Ohio, powiedział NBC w niedzielę. „Popieram to, co robią. Myślę, że wykazali się odwagą”.

Prace komisji zbliżają się do końca, ponieważ Republikanie mają odzyskać Izbę Reprezentantów na początku stycznia, a ich kierownictwo od dawna się temu sprzeciwiało.

Wielu członków komisji, w tym Cheney, albo przegrało starania o reelekcję do Izby Reprezentantów, albo zdecydowało się ustąpić z Kongresu.

Adam Kinzinger, R-Illinois, który jest członkiem komisji i nie ubiegał się o kolejną kadencję w Kongresie, wyjaśnił swoje motywy złożenia sprawy karnej przeciwko Trumpowi do Departamentu Sprawiedliwości na początku tego miesiąca.

READ  Merkel i Biden zawstydzeni „porozumieniem”, które pozwala Putinowi eksploatować Europę - Wielka Brytania stoi w obliczu racjonowania gazu | nauka | Aktualności

„Skierowania karne same w sobie niekoniecznie są czymś, co obudziłoby Departament Sprawiedliwości do czegoś, o czym wcześniej nie wiedzieli, ale myślę, że byłoby to coś ważnego i symbolicznego, co komisja mogłaby zrobić” – powiedział Kinzinger ABC. Stwierdzałoby to „bardzo wyraźnie”, że Kongres uważa, że ​​„popełniono przestępstwo”.

Ale niektórzy republikanie twierdzą, że posuwanie się naprzód w sprawach karnych skierowanych przeciwko Trumpowi nie byłoby konieczne. „Myślę, że jeśli naprawdę chcą, aby Departament Sprawiedliwości wykonywał swoją pracę obiektywnie, nie powinni zgłaszać się do nich. Czy sądzisz, że Departament Sprawiedliwości nie wie, co wydarzyło się 6 stycznia? Prowadzą własne dochodzenie „, Chris Christie, były republikański gubernator New Jersey, powiedział ABC z niezależnym konsultantem.

„Taka jest polityka związana z dokonywaniem skierowań. I myślę, że to polityka naprawdę zaszkodziła kwestii dotarcia do sedna, kto był odpowiedzialny za 6 stycznia i upewnienia się, że biorą na siebie odpowiedzialność.”

Eileen Luria, demokratyczna członkini komisji, która straciła miejsce w połowie kadencji, ponownie przeżyła traumę z 6 stycznia w swoim ostatnim przemówieniu w Izbie Reprezentantów w zeszłym tygodniu, kiedy broniła pracy komisji.

„Tego dnia, 6 stycznia 2021 r., zginęli ludzie, te uświęcone sale zostały zbezczeszczone, a nasza demokracja została wystawiona na próbę” – powiedziała.