Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Komentarz: Przestrzeń podzielona jest wzdłuż linii sił i rywalizacji na Ziemi

Komentarz: Przestrzeń podzielona jest wzdłuż linii sił i rywalizacji na Ziemi

Podobnie w 2019 r. Rosja i Chiny zgodziły się współpracować w misji wysłania ludzi na południowy biegun Księżyca do 2026 r. Ta wspólna misja chińsko-rosyjska ma również na celu ostateczne zbudowanie bazy księżycowej i umieszczenie stacji kosmicznej na orbicie księżycowej.

Brak współpracy tych bloków w realizacji podobnych zadań na Księżycu wskazuje, że strategiczne interesy i rywalizacje na Ziemi zostały przeniesione w kosmos.

Do umów Artemidy może dołączyć każdy naród. Ale Rosja i Chiny – wraz z wieloma sojusznikami w terenie – tego nie zrobiły, ponieważ niektórzy postrzegają te porozumienia jako próbę rozszerzenia zdominowanego przez USA porządku międzynarodowego w przestrzeni kosmicznej.

Podobnie Rosja i Chiny planują otworzyć swoją przyszłą stację badawczą Księżyca dla wszystkich zainteresowanych stron, ale żaden z krajów Artemidy nie wykazał zainteresowania. Europejska Agencja Kosmiczna wstrzymała nawet kilka wspólnych projektów, które zaplanowała z Rosją, a zamiast tego pracuje nad rozszerzeniem partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Oprócz dążenia do władzy w kosmosie narody wykorzystują również bloki kosmiczne do wzmocnienia swoich stref wpływów na Ziemi.

Jednym z przykładów jest Organizacja Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku, która powstała w 2005 roku. Pod przewodnictwem Chin obejmuje Bangladesz, Iran, Mongolię, Pakistan, Peru, Tajlandię i Turcję.

Podczas gdy jej ogólnym celem jest opracowanie i wystrzelenie satelitów, głównym celem organizacji jest rozszerzenie i normalizacja wykorzystania chińskiego systemu nawigacyjnego BeiDou – chińskiej wersji GPS. Kraje korzystające z systemu mogą stać się zależne od Chin, tak jak w przypadku Iranu.

Rola prywatnych firm kosmicznych

W ciągu ostatniej dekady nastąpił ogromny wzrost działalności komercyjnej w kosmosie. W rezultacie niektórzy naukowcy widzą przyszłość współpracy w przestrzeni kosmicznej określoną przez wspólne interesy komercyjne.

W tym scenariuszu podmioty gospodarcze pełnią rolę pośredników między narodami, jednocząc je za konkretnymi przedsięwzięciami biznesowymi w kosmosie.

READ  Nowa walka o przestrzeń wymaga nowego zestawu zasad