Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kolejna próba wydania Artemis I może nastąpić dopiero w tym roku

Kolejna próba wydania Artemis I może nastąpić dopiero w tym roku

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.


Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego na Florydzie
CNN

NASA nie będzie śledzić premiery Artemis I przez pozostałą część okresu uruchomienia, który kończy się we wtorek, zgodnie z aktualizacją agencji po drugiej próbie uruchomienia, która została usunięta w sobotę.

Przyszłe okresy wydaniaw tym we wrześniu i październiku, zależy od tego, co zespół zdecyduje na początku przyszłego tygodnia, ale skutkuje to minimalnym opóźnieniem co najmniej kilkutygodniowym.

„Nie rozpoczniemy startu w tym okresie” – powiedział Jim Frey, zastępca administratora w NASA Exploration Systems Development Mission Directorate. „Nie jesteśmy tam, gdzie chcieliśmy być”.

Frey powiedział, że stos, w tym rakieta Space Launch System i statek kosmiczny Orion, powinien wycofać się do budynku montażu pojazdów, chyba że otrzymają zrzeczenie się zasięgu, który jest obsługiwany przez siły kosmiczne USA.

Administrator NASA Bill Nelson stwierdził, że wahadłowiec był sprowadzany z powrotem do budynku montażu pojazdów 20 razy przed startem – i zauważył, że koszt dwóch szorowań był znacznie niższy niż awaria.

„Nie strzelamy, dopóki nie uznamy, że ma rację” – powiedział Nelson. „Te zespoły walczyły o to i to jest wniosek, do którego doszli. Patrzę na to jako część naszego programu kosmicznego, w którym bezpieczeństwo jest na szczycie listy. ”

Skruber został wywołany o 11:17 czasu wschodniego, trzy godziny przed rozpoczęciem okna startowego.

Artemis miał wystartować w sobotę po południu, ale plany te zostały odrzucone po tym, jak członkowie zespołu odkryli wyciek ciekłego wodoru i spędzili większość poranka próbując go rozwiązać. Ciekły wodór jest jednym z paliw wykorzystywanych w dużym stopniu rdzenia rakiety. Wyciek uniemożliwił zespołowi startowemu napełnienie zbiornika ciekłego wodoru pomimo próbowania różnych procedur rozwiązywania problemów.

READ  Przewodnik po maksymalizacji przestrzeni fabrycznej

Wcześniej w tym obszarze zaobserwowano niewielki wyciek, ale w sobotę stał się on znacznie większym wyciekiem. Zespół uważa, że ​​nadciśnienie mogło uszkodzić miękkie uszczelnienie kontaktu ciecz-wodór, ale będą musieli przyjrzeć się bliżej.

„To nie był możliwy do opanowania przeciek” – powiedział Mike Sarafin, kierownik misji Artemis.

Po raz drugi w ciągu tygodnia agencja kosmiczna musiała wstrzymać odliczanie do startu w obliczu problemów technicznych. Pierwsza próba startu została odwołana w poniedziałek, gdy pojawiły się różne problemy, m.in. z układem chłodzenia silników rakiety przed startem i różnymi wyciekami, które pojawiły się podczas tankowania rakiety.

Wyciek ciekłego wodoru został wykryty w sobotę o godzinie 7:15 czasu wschodniego w komorze szybkiej separacji zasilającej rakietę wodorem w sekcji silnika pierwszego stopnia. To był inny przeciek niż ten przed premierą, który został wyjaśniony w poniedziałek.

Kontrolery startowe rozgrzały linię, starając się uzyskać hermetyczne uszczelnienie i wznowić przepływ ciekłego wodoru, zanim ponownie nastąpi wyciek. Według NASA zatrzymali przepływ ciekłego wodoru i przystąpili do „zamykania zaworu używanego do napełniania i opróżniania go, a następnie zwiększania ciśnienia na naziemnej linii przesyłowej za pomocą helu, aby spróbować ponownie ją uszczelnić”.

Plan rozwiązywania problemów nie powiódł się. Zespół próbował ponownie wprowadzić w życie pierwszy plan ogrzewania linii, ale wyciek powtórzył się po ręcznym ponownym uruchomieniu przepływu ciekłego wodoru.

Według meteorologa Melody Lovin istniała 60% szansa na sprzyjające warunki pogodowe do startu.

Stos Artemis I, który zawiera rakietę Space Launch System i statek kosmiczny Orion, pozostaje na Launchpad 39B w Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie.

Misja Artemis I to dopiero początek programu mającego na celu powrót ludzi na Księżyc i ostatecznie lądowanie misji załogowych na powierzchni Marsa. Nelson powiedział, że problemy podczas pierwszych dwóch zarośli nie spowodowały żadnych opóźnień w przyszłych misjach Artemis.

READ  Załoga bada sztuczną inteligencję i ludzki układ nerwowy we wtorek – stacja kosmiczna

Oto jak NASA chce sprowadzić ludzi z powrotem na Księżyc

W ciągu ostatnich kilku dni zespół startowy poświęcił czas na rozwiązanie problemów, takich jak wyciek wodoru, który pojawił się przed planowanym na poniedziałek startem, zanim został usunięty. Zespół zakończył również ocenę ryzyka problemu z kondycjonowaniem silnika i pęknięcia pianki, które również się pojawiło, według urzędników NASA.

Według Mike’a Sarafina, kierownika misji Artemis, oba zostały uznane za dopuszczalne ryzyko przed rozpoczęciem odliczania do startu.

W poniedziałek czujnik w jednym z czterech silników RS-25 rakiety, zidentyfikowany jako Silnik 3, wykazał, że silnik nie może osiągnąć odpowiedniego zakresu temperatur wymaganego do uruchomienia silnika podczas startu.

Silniki muszą być kondycjonowane termicznie, zanim superzimne paliwo przepłynie przez nie przed startem. Aby zapobiec jakimkolwiek szokom temperaturowym w silnikach, kontrolery startu stopniowo zwiększają ciśnienie w zbiorniku ciekłego wodoru na pierwszym etapie w godzinach poprzedzających start, aby wysłać do silników niewielką ilość ciekłego wodoru. Nazywa się to „krwawieniem”.

Od tego czasu zespół ustalił, że był to zły czujnik zapewniający odczyt – według Johna Blevinsa, głównego inżyniera Space Launch Systems, planują odrzucić wadliwy czujnik.

Kiedy Artemis I zostanie wystrzelony, podróż Oriona zajmie 37 dni na Księżyc, okrąży go i powróci na Ziemię – pokonując łącznie 1,3 miliona mil (2,1 miliona km).

Chociaż lista pasażerów nie zawiera żadnych ludzi, zawiera pasażerów: trzy manekiny i pluszową przejażdżkę Snoopy w Orionie.

Załoga na Artemis I może wydawać się nieco niezwykła, ale każdy z nich służy swojemu celowi. Snoopy będzie działał jako wskaźnik zerowej grawitacji Oznacza to, że zacznie unosić się wewnątrz kapsuły, gdy tylko dotrze do środowiska kosmicznego.

manekiny, nazwane Komandor Monnequin Campos, Helga i ZoharBędzie mierzył promieniowanie głębokiego kosmosu, które przyszłe załogi będą mogły testować i testować nową technologię skafandrów i zbroi. Eksperyment biologiczny niosący nasiona, glony, grzyby i drożdże również schowane w Orionie Mierzenie, jak życie reaguje również na to promieniowanie.

READ  Przewodnik po planetach Układu Słonecznego w roku 2024

dodatkowy Eksperymenty naukowe i prezentacje technologii Jeżdżą też na rakiecie na pierścieniu. Stamtąd 10 małych satelitów, zwanych CubeSats, rozdzieli się i będzie podążać osobnymi trasami, aby zbierać informacje o Księżycu i środowisku głębokiego kosmosu.

Kamery w Orionie i poza nim będą udostępniać zdjęcia i filmy przez całą misję, W tym podgląd na żywo doświadczenia Callisto, który odbierze strumień od komandora Monekina Camposa siedzącego na fotelu kapitańskim. A jeśli masz urządzenie obsługujące Amazon Alexa, możesz zapytać je, gdzie znajduje się zadanie każdego dnia.

Spodziewaj się, że zobaczysz widoki wschodu Ziemi podobne do tych, które po raz pierwszy udostępniono podczas misji Apollo 8 w 1968 r., Ale ze znacznie lepszymi kamerami i technologią.

Inauguracyjna misja programu Artemis rozpocznie fazę eksploracji kosmosu NASA, której celem jest lądowanie zróżnicowanych załóg astronautów w nieodkrytych dotąd regionach Księżyca – na Artemis II i Artemida III Misje zaplanowane odpowiednio na 2024 i 2025 r. – ostatecznie dostarczanie misji załogowych na Marsa.