Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kolejna próba organizacji Igrzysk Olimpijskich 2036 – StadiumDB.com

Kolejna próba organizacji Igrzysk Olimpijskich 2036 – StadiumDB.com

Źródło: StadiumDB.com; Autor: Kuba Kowalski


Polska oficjalnie wyraziła zainteresowanie organizacją Letnich Igrzysk Olimpijskich 2036. Prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie sportu potwierdzili gotowość Polski do organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Ambicje na tle rozwoju gospodarczego

Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Got-Mostoy podkreślił, że Polska, biorąc pod uwagę obecny poziom rozwoju gospodarczego, powinna już cieszyć się z organizacji igrzysk olimpijskich. Porównując sytuację Polski z innymi krajami, które w przeszłości ubiegały się o organizację Igrzysk, takimi jak Grecja i Hiszpania, zauważył, że za 13 lat Polska będzie na znacznie wyższym poziomie rozwoju gospodarczego.

Choć Polska wyraziła oficjalne zainteresowanie organizacją igrzysk, nie jest jedynym krajem, który ma takie ambicje. Jak dotąd chęć zorganizowania po 13 latach igrzysk olimpijskich wyraziły także Turcja, Meksyk i Indonezja. Wkrótce Prezydent PKOl Radoslav Bešević przekaże oficjalne pismo w tej sprawie do Prezydenta MKOl Thomasa Bacha. Wniosek trzeba złożyć do 2025 r., a decyzja zostanie podjęta w 2026 r.

PGE Narody

Które polskie stadiony zostaną uwzględnione podczas igrzysk olimpijskich?

Jednym z głównych atutów Polski w staraniach o organizację Igrzysk jest dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna oraz doświadczenie w organizacji najważniejszych wydarzeń sportowych, takich jak UEFA Euro 2012 i Igrzyska Europejskie. Wiceminister sportu podkreślił, że przez najbliższe 13 lat wiele się zmieni, ale Polska jest już przygotowana na organizację tak ważnego wydarzenia. Plan zakłada, że ​​Warszawa stanie się głównym ośrodkiem Igrzysk, z miastem olimpijskim i innymi kluczowymi obiektami, w tym ze Stadionem PGE Narodowym. Z kolei Stadion Śląski to ośrodek lekkoatletyczny.

Pomimo entuzjazmu władz i wielu Polaków, są i tacy, którzy sceptycznie odnoszą się do tak ogromnego projektu. Wiceminister Gut Mostoy podkreślił jednak, że jest jeszcze czas, aby przekonać sceptyków do pomysłu zorganizowania igrzysk w Polsce i zaapelował do środowiska sportowego i mediów o wsparcie tej inicjatywy. Igrzyska 2028 odbędą się w Los Angeles, a Igrzyska 2032 odbędą się w Australii. Według niepisanego prawa mają wrócić do Europy w 2036 roku.

READ  Betty Le Sirich 1933-2022 | Wiadomości, sport, praca

Stadion Śląski w środku