Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kobiety budują miasto: wiedeńska przestrzeń dla kobiet-architektów – sztuka i kultura

Kobiety budują miasto: wiedeńska przestrzeń dla kobiet-architektów – sztuka i kultura

Kobiety mogą zajmować połowę nieba, ale jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni publicznych i budynków, w których mieszkają, ich głosy są często wyciszane.

Wizjonerski projekt w Wiedniu ma na celu wywrócenie tej koncepcji do góry nogami, a przedmieście austriackiej stolicy zaprojektowane przez kobiety i dla nich.

Pokazuje, jak miasto stara się uczynić przestrzeń miejską bardziej inkluzywną, od jaśniejszych świateł po szersze chodniki, które ustępują miejsca spacerowiczom, oraz jak kobiety architektów i projektantek wprowadzają zmiany.

Nowa dzielnica Seestadt jest w trakcie rozwoju od 2012 roku, rozległy plac budowy na wschodnich obrzeżach miasta, który ma się powiększyć z 8300 mieszkańców do 20 000 do 2030 roku.

Ogromne wiadomości na billboardach wokół niektórych placów budowy głoszą „Kobiety budują miasto”.

Przenosząc nacisk na rolę kobiet w projektowaniu urbanistycznym, Wiedeń pomaga podkreślić dominującą rolę, jaką mężczyźni odgrywają w kształtowaniu środowiska zbudowanego.

Sabina Reis, architekt i badaczka uniwersytecka, która bada związek między płcią a planowaniem urbanistycznym, mówi, że deweloperzy i bankierzy, którzy często podejmują krytyczne decyzje dotyczące rozwoju miast, wciąż są mężczyznami.

Janis Joplin

Szacuje, że w większości krajów „odsetek kobiet w procesie decyzyjnym wynosi od 5 do 10 procent najwyżej”.

Oprócz tego, że są mocno zaangażowane w projektowanie nowych budynków Seestadt, kobiety zajmują również centralne miejsce, jeśli chodzi o nazywanie nowych ulic.

Filozof Hannah Arendt, piosenkarka Janis Joplin i bohaterka książek dla dzieci Baby Longstocking to tylko kilka nazwisk, które uhonorowały nowe tytuły.

W dzielnicy odbywają się również nowe Targi Architektury, które potrwają do 15 października.

Według architekt Carla Low, która sama współtworzyła projekty jednego z wewnętrznych dziedzińców Siestadt, wiedeńskie zasady planowania zostały zaktualizowane od 2018 r. Katherine Gall została pierwszą kobietą, która kierowała silnym departamentem mieszkaniowym w mieście, nadzorując roczny budżet ponad 1,2 miliarda euro. (1,2 miliarda) miliard dolarów).

READ  Europejska przestrzeń danych na temat zdrowia: podziel się swoją opinią na temat przyszłości zdrowia cyfrowego

„Odkąd tam jest, nagle podczas licytacji projektów brane są pod uwagę szczególne potrzeby samotnych matek” – mówi Lu.

Wnosząc swój wkład w rozwój Seestadt, Gal mówi, że chce, aby wystawa w tym miejscu zachęciła inne kobiety do „urzeczywistnienia swoich wizji”.

Jasne światła, bezpieczniejsze miasto

Pragnienie zaspokojenia potrzeb kobiet można dostrzec w wielu aspektach współczesnego planowania w Wiedniu, od jaśniejszych świateł ulicznych i większej liczby wyjść na stadionach sportowych, aby pomóc kobietom czuć się bezpiecznie, po lepsze toalety.

Również w projektowaniu mieszkaniowym pojawiają się innowacje, takie jak wspólne pomieszczenia wspólne dla wielu mieszkań, aby utrzymać niskie ceny i zachęcić rodziny do współpracy przy opiece nad dziećmi.

Na wystawie zwiedzający mogą zapoznać się z dokonaniami 18 często pomijanych architektów, artystów i urbanistów z całego świata.

Dla współkuratora Wojciecha Czaji spektakl wpisuje się w ducha odzwierciedlonego w nazwach ulic Seestadt.

„92 procent ulic Wiednia nosi imię mężczyzn”, mówi, dodając: „To nie odzwierciedla historii ani teraźniejszości.

„Dlatego prawie wszystkie tutejsze strony noszą nazwy kobiet ze świata sztuki, polityki, ekonomii i architektury” – mówi.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, kobiety od dawna aktywnie kształtują przestrzenie miejskie, ale rzadko przypisuje się im uznanie lub sławę, jaką mają ich męskie odpowiedniki.

Od 1912 roku projekt Garden City wygrał międzynarodowy konkurs na projekt nowej stolicy Australii, Canberry.

Choć to rysunki amerykańskiej architektki Marion Mahoney Griffin zrobiły wrażenie na jury, większość zasługi przypadł jej mężowi.

„punkt widzenia wszystkich”

– Nawet dzisiaj kobiety są wykluczone z projektów – powiedziała AFP Katja Schechter, współkuratorka ZAGA, powołując się na stosunkowo niedawną sprawę dotyczącą najważniejszej nagrody architektonicznej.

„Mamy tutaj przykład (chińskiego inżyniera) Lu Wenyu, jej męża, który zdobył nagrodę Pritzkera, mimo że zawsze budowali razem projekty – i to było w 2012 roku”.

READ  Tajemnicze odkrycia metanu na Marsie zbijają z tropu naukowców NASA nowości naukowe i technologiczne

Pierwszą kobietą, która rozbiła szklany sufit Pritzkera po 25 latach zdobywania nagród, była anglo-iracka architekt Zaha Hadid w 2004 roku dla Centrum Sztuki Współczesnej w Cincinnati w stanie Ohio.

Po nich poszło wielu innych: Kazuyo Sejima w 2010 roku, Carme Pigem w 2017 roku, Yvonne Farrell i Shelley McNamara w 2020 roku oraz Anne Lacaton w 2021 roku.

Niektóre z prac wyróżnionych na wystawie znajdują się w wielu krajach, w których populacja miejska stale rośnie w wyniku migracji ze wsi.

W Teheranie cztery miliony mieszkańców miasta skorzystało z 270-metrowego (890-metrowego) chodnika dla pieszych zbudowanego przez Leilę Arajian w roku od jego otwarcia w 2014 roku i od tego czasu zdobył wiele nagród.

Lo mówi, że w Seestadt i gdzie indziej „potrzebujemy perspektywy wszystkich tworzących społeczeństwo”.