Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kobieta skazana na śmierć w Pakistanie za „bluźnierczą” działalność na WhatsApp | Pakistan

sąd w Pakistan Kobieta została skazana na śmierć za rzekomo bluźniercze wiadomości wysyłane za pośrednictwem WhatsApp i Facebooka.

26-letnia Anika Atiq została uznana za winną i skazana na śmierć przez sąd w Rawalpindi w środę po złożeniu przeciwko niej skargi na mocy pakistańskich surowych przepisów dotyczących cyberprzestępczości i bluźnierstwa.

Zgodnie z aktem oskarżenia, 26-letnia Atiq spotkała się ze swoim oskarżycielem, Pakistańczykiem, online w 2019 roku za pośrednictwem aplikacji do gier mobilnych, a para zaczęła wysyłać wiadomości za pośrednictwem WhatsApp.

Oskarżył ją o wysyłanie bluźnierczych karykatur świętych proroków, robienie uwag na temat „świętych postaci” na WhatsApp i wykorzystywanie swojego konta na Facebooku do przesyłania bluźnierczych materiałów na inne konta. Według aktu oskarżenia, czyniąc to, „umyślnie i celowo zbezcześciła święte i prawe osobowości oraz znieważyła wierzenia religijne muzułmanów”.

Atiq, który stwierdził, że jest pobożną muzułmanką, zaprzeczył wszystkim stawianym jej zarzutom. Podczas procesu Atiq powiedziała sądowi, że wierzy, iż skarżący celowo wciągnął ją w dyskusję religijną, aby mógł zebrać dowody i „zemścić się” po tym, jak odmówiła zaprzyjaźnienia się z nim.

Sąd skazał ją na 20 lat więzienia i kazał powiesić.

„Nie mogę komentować orzeczenia, ponieważ sprawa jest bardzo delikatna” – powiedziała prawniczka Atiq, Sayyida Rashida Zainab.

Pakistan jest krajem islamskim i ma jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących bluźnierstwa i regularnie wydaje wyroki śmierci. W praktyce nie wykonuje się egzekucji, a oskarżeni spędzają życie w więzieniu.

Jednak procesy o bluźnierstwo w Pakistanie są bardzo niebezpieczne, ponieważ oskarżeni są często zabijani przez strażników, zanim sąd wyda wyrok w ich sprawach, podczas gdy sędziowie, obawiając się reperkusji, rzadko uniewinniają oskarżonych i często są zmuszani do wydania wyroku skazującego.

Pakistan ostatnio Zapytaj Facebooka i Twittera Pomoc w identyfikacji obywateli podejrzanych o bluźnierstwo, aby mogła ich ścigać lub dochodzić ekstradycji.

READ  Indonezyjski okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie znika u wybrzeży Bali | wiadomości ze świata

Podczas gdy mniejszości, takie jak chrześcijanie i hindusi, są w dużej mierze celem ustaw, muzułmanie pakistańscy również zostali oskarżeni o bluźnierstwo. Sprawy często toczą się szybko, w zamkniętym sądzie, poza kontrolą publiczną.

Dowody w wielu przypadkach zostały zakwestionowane. Wielebny Zafar Bhatti, najdłużej przebywający w Pakistanie więzień bluźnierczy, oskarżony o wysyłanie obraźliwych wiadomości tekstowych do matki proroka Mahometa, twierdził, że wiadomości zostały wysłane przez numer, który do niego nie należał. Bhatti został niedawno skazany na śmierć za postawione mu zarzuty.

W ostatnich latach media społecznościowe stały się nową granicą dla kwestii bluźnierstwa. Ustawa o zapobieganiu cyberprzestępczości (PECA), uchwalona w 2016 r., dała rządowi większe uprawnienia do kontrolowania treści publikowanych w mediach społecznościowych, w tym treści uznanych za bluźniercze.

W 2017 roku Taymour Reda Był pierwszą osobą, która została skazana na śmierć za rzekome popełnienie bluźnierstwa na Facebooku, co było jednym z pierwszych kroków w kierunku intensywnego stłumienia sprzeciwu w mediach społecznościowych po uchwaleniu przepisów internetowych.

Kwestia bluźnierstwa pozostaje w Pakistanie bardzo delikatna. W zeszłym miesiącu Sri Lankijczyk pracujący w fabryce w Pakistanie został śmiertelnie pobity, a setki ludzi podpalił się po tym, jak oskarżono go o bluźnierstwo, usuwając ze ścian fabryki plakaty religijne.

Według amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej w Pakistanie za bluźnierstwo przebywa około 80 osób, z których co najmniej połowa została skazana na karę śmierci, chociaż nie przeprowadzono żadnych egzekucji.