Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ko mówi, że światowa lekkoatletyka rozważy „następstwa” sprawy Tsimanoskiej

Ko mówi, że światowa lekkoatletyka rozważy „następstwa” sprawy Tsimanoskiej

Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya, która opuściła Igrzyska Olimpijskie w Tokio i szukała azylu w Polsce, uczestniczy w rozmowie z Reuters w Warszawie 5 sierpnia 2021 r. REUTERS / Darek Golik

TOKIO (Reuters) – Prezes zespołu IAAF World Athletics, Sebastian Coe, powiedział, że zaoferował swoją pomoc w noc, gdy Kristina Tsimanoskaya została wydalona z igrzysk olimpijskich przez przedstawicieli jej białoruskiej drużyny i że zarząd rozważy reperkusje tych niezwykłych wydarzeń. .

Tsimanoskaya dostała rozkaz powrotu do domu po tym, jak skrytykowała urzędników po tym, jak odmówiła wzięcia udziału w sztafecie 4x400m, ale odmówiła na lotnisku w Tokio. Szukała ochrony u japońskiej policji, zanim otrzymała azyl w Polsce Czytaj więcej.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wyrzucił z Igrzysk białoruskiego trenera i działacza, a jego prezes Thomas Bach określił stan Cimanskiej jako „niefortunny”. Jednak rada dyrektorów jej sportu milczała na ten temat do niedzieli, kiedy Koe został zapytany o tę sprawę na konferencji prasowej, aby zrecenzować jego sport na igrzyskach olimpijskich.

„W nocy, kiedy ta historia się ujawniła, rozmawiałem z białoruską federacją i wprowadzenie było bardzo jasne i czy mogłem coś zrobić, aby pomóc?”, powiedział Coe.

„Musiałem lepiej zrozumieć, co się dzieje. Myślę, że trzy części składowe próbowały to zrozumieć – to była Federacja i myślę, że MKOl próbował to zrozumieć przez Narodowy Komitet Olimpijski. Kiedy rozmawiałem z Federacją wtedy i wtedy jeszcze starał się to poskładać”.

24-letnia Tsimanoskaya powiedziała, że ​​nie czuje się bezpiecznie wracając na Białoruś, która jest objęta zachodnimi sankcjami po brutalnym stłumieniu sprzeciwu politycznego.

„Jest bardzo jasne, że dobre samopoczucie sportowca było tutaj obowiązkiem MKOl” – powiedział Coe. „Ale szersze znaczenie, ponieważ ona pochodzi z globalnej rodziny lekkoatletycznych, jest czymś, na co musimy spojrzeć i zrobić”.

W czerwcu World Athletics usunęło z Mińska mistrzostwa świata w chodzeniu w 2022 roku z powodu niepewności co do stosunków dyplomatycznych Białorusi i bieżących ograniczeń w podróżowaniu.

READ  Trener szermierki Wes Glon ogłasza zakończenie kariery

Sprawozdawczość Mitcha Phillipsa. Montaż przez Michaela Perry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.