USA: Podwyżka stóp procentowych w lipcu wygląda na załatwioną sprawę
W zeszłym tygodniu prezes Fed, Jerome Powell, ponownie powtórzył zasadę Fed dotyczącą dwóch kolejnych podwyżek stóp procentowych w 2023 r. Rynki były sceptyczne, ale szereg dobrych danych dotyczących aktywności zmienił nastawienie, przy czym podwyżka o 25 punktów bazowych została w pełni wyceniona do września i kolejne 10 punktów bazowych zwrotnica. Lub nawet wycenione na listopadowym posiedzeniu FOMC. Sądziliśmy, że stopa funduszy federalnych osiągnęła szczyt w maju, ale zdecydowane stanowisko banku centralnego w sprawie potrzeby bardziej napiętej i stabilnej inflacji oraz napięty rynek pracy oznaczają, że musimy zaakceptować fakt, że lipcowa podwyżka stóp procentowych wygląda na załatwioną sprawę. Potrzeba byłoby bardzo słabego czerwcowego raportu o zatrudnieniu, zaskakującej miękkości w czerwcowym bazowym druku CPI i/lub problemu z systemem finansowym, aby powstrzymać Fed przed podwyżką stóp procentowych.
Kalendarz danych na ten tydzień obejmuje raport o zatrudnieniu, a także raporty ISM dotyczące sektora produkcyjnego i usługowego. Sondaże ISM wskazują, że gospodarka boryka się z problemami, czego nie potwierdzają oficjalne dane o aktywności. Indeks ISM dla przemysłu spadał (poniżej 50) przez siedem kolejnych miesięcy, a raport z tego tygodnia wygląda na to, że będzie się kurczył przez osiem kolejnych miesięcy. Sektor usług ISM wciąż przekracza 50, ale ledwo. Z niecierpliwością czekamy na czwarty miesiąc z rzędu, w którym główny indeks oscyluje w przedziale 50-52. Będziemy również uważnie śledzić subindeksy zatrudnienia, a także dane dotyczące wolnych miejsc pracy i szeregi prywatnych list płac ADP, aby poprawić nasze prognozy dotyczące piątkowego wydruku listy płac poza rolnictwem.
W ubiegłym miesiącu wzrost liczby miejsc pracy poza rolnictwem był bardzo silny i wyniósł 339 000, ale w tym miesiącu spodziewamy się spowolnienia i zbliżenia do poziomu 225 000. Stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% z 3,4% w zeszłym miesiącu, biorąc pod uwagę dane ankietowe gospodarstw domowych przedstawiły zupełnie inny obraz niż dane z listy płac – gdzie gospodarstwa domowe faktycznie zgłaszają spadek zatrudnienia. Widzimy, że odwrócona część skoku wynosi 3,6%. Tymczasem średnie zarobki godzinowe powinny złagodzić kolejny spadek o 0,3% miesiąc do miesiąca, co obniżyłoby roczną stopę wzrostu płac do 4,2%.
Kanada: Stabilna inflacja może spowodować kolejną podwyżkę stóp procentowych w lipcu
W Kanadzie rynek jest podzielony co do tego, czy Bank of Canada ponownie podniesie stopy procentowe w lipcu po podwyżce o 25 punktów bazowych w czerwcu. Wcześniej stopy procentowe były zawieszone od styczniowego posiedzenia. Przyzwoity wzrost, napięty rynek pracy (potwierdzają to dane z przyszłego tygodnia) i stabilna inflacja oznaczają, że opowiadamy się za ponowną podwyżką BoC 12 lipca.
Polska: Nie oczekuje się zmiany polityki ze strony Narodowego Banku Polskiego
Nie spodziewamy się zmian w polityce NBP w lipcu. Jednak szacujemy, że szanse na obniżkę stóp po wakacjach wzrosły do 65-70%, gdzie wcześniej widzieliśmy 50%, biorąc pod uwagę wskazówki niektórych członków RPP, w tym przewodniczącego Adama Głabińskiego. Widzimy również możliwość dokonania przez NBP więcej niż jednej obniżki w 2023 r. Nasze krótkoterminowe perspektywy inflacji są optymistyczne, a CPI spadnie do jednocyfrowych wartości we wrześniu lub sierpniu – co wzmocni gołębie nastawienie RPP.
Nasze perspektywy długoterminowe są pesymistyczne (fundamentalna stabilizacja na poziomie 5% r/r w latach 2024-25). Problemy inflacyjne Polski są bliższe problemom krajów rozwiniętych ze względu na dobrą kondycję rynków pracy oraz cykl wyborczy. NBP powinien jednak znaleźć wsparcie ze strony banków centralnych na rynkach wschodzących, które zaczęły rosnąć przed rynkami rozwiniętymi i teraz mogą być na drodze do rozluźnienia. Percepcja obniżki stóp procentowych w Polsce przez rynek powinna pozostać pozytywna – przynajmniej tak długo, jak główny wskaźnik CPI będzie się obniżał – mimo że Fed, EBC i Bank Anglii nadal rosną i utrzymują jastrzębie nastawienie.
Węgry: kontynuacja spadku wskaźników inflacji cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii
Pierwszy tydzień lipca będzie bardzo pracowity, jeśli chodzi o dane z węgierskiego kalendarza, a my skupimy się głównie na danych dotyczących aktywności gospodarczej za maj. Niższe ceny paliw w maju mogą nieco pomóc sprzedaży detalicznej, chociaż nadal obserwujemy dwucyfrowy spadek wolumenów rok do roku. W przemyśle spodziewane jest umiarkowane ożywienie po słabym kwietniu w ujęciu miesięcznym, ale w ujęciu rok do roku (ze względu na mniejszą liczbę dni roboczych) ropa przesuwa się na południe.
Najnowsze dane budżetowe zapowiadają wyjątkowo pracowity czwartek. Spodziewamy się, że budżet zanotuje w czerwcu umiarkowany deficyt, a głównym motorem będzie słabość po stronie dochodów w obniżaniu popytu krajowego. Wreszcie, piątek przyniesie dane o inflacji za czerwiec. Spodziewamy się dalszego szybkiego ożywienia inflacji cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii, chociaż naszym zdaniem usługi zrównoważą ten wpływ. Przy korzystnych efektach bazowych obserwujemy spadek nominalny nieco poniżej 20% r/r, podczas gdy inflacja bazowa zbliża się do 21% r/r. Widzimy ryzyko przesunięte w dół.
Najważniejsze wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Najważniejsze wydarzenia w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce w przyszłym tygodniu
Pobierz artykuł w formacie PDF
tagi
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex