Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kleos Space aktualizuje rynek złymi wiadomościami

Kleos Space poinformował o skromnym wzroście przychodów z udanego kontraktu na swoją „misję czujności”, ale także ostrzegł rynek, że firmie grozi „słabość” finansowa.

Kleos to kosmiczna firma zajmująca się technologiami obronnymi i wywiadem.

Ostrzeżenie pojawiło się w raporcie rocznym Kleos oraz w notatce audytorów Ernst & Young, która stwierdziła: „Ze względu na różne napotkane nierównowagi techniczne istnieje ryzyko, że sprzęt satelitarny i aktywa w budowie mogą nie być w stanie sprostać ich możliwościom ” – powiedział Ernst & Young. Na wycenę satelitów mogą mieć wpływ niekorzystne wydarzenia i zmiany rynkowe, które mogą obniżyć przyszłe przychody. Biorąc pod uwagę skalę skali i ryzyko wrażliwości satelitów… uznaliśmy ten obszar za kluczową sprawę badania.

Wpływy pieniężne pochodzą z 900 000 euro odroczonych dochodów, które wypłynęły z Mission Vigilance, co według Cleosa było „pierwszym dużym wydarzeniem związanym z dochodami”.

Grupa misji Vigilance złożona z zaledwie czterech satelitów weszła na orbitę 17 lutego. Blok jest rozbudowywany z uruchomieniem w kwietniu 2022 i styczniu 2023 i zostanie skomercjalizowany odpowiednio w II i III kwartale. Jednak Kleos ostrzegł, że satelity, których żywotność na orbicie wynosi pięć lat, będą działać tylko przez 18 miesięcy.

Jednak Kleos potrzebuje nowych zamówień na swoje satelity i wyraźnie stwierdza, że ​​jeśli zamówienia nie zostaną zrealizowane, rozważa różne opcje strategiczne, w tym możliwość fuzji, sprzedaży lub dostosowania swojego modelu biznesowego do tego, co określa jako „kosmiczne model „usługa”.

Kleos Space jest zarejestrowana na luksemburskiej i australijskiej giełdzie papierów wartościowych. Prowadzi działalność w Luksemburgu, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Kleos odnotował stratę operacyjną w wysokości 11,3 mln euro przy przychodach (na 2022 r.) w wysokości 272 000 euro. Około 61 procent tych przychodów pochodziło od klientów rządowych USA. Kleos dodał, że spodziewa się pozyskać w tym roku 4,2 miliona euro w dwóch transzach, z których część zostanie przeprowadzona w drodze oferty prywatnej, która musi zostać zatwierdzona przez akcjonariuszy podczas spotkań zaplanowanych do kwietnia.

READ  NASA rozpoczyna trwające miesiące wysiłki na rzecz skupienia się na Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba | astronomia