World

Kim jest Naftali Bennett, prawdopodobny premier Izraela? | Benjamin Netanyahu News

Były minister obrony i sojusznik Netanjahu oficjalnie rozstają się z premierem Izraela, ogłaszając kandydaturę na stanowisko premiera.

Naftali Bennett był bliski zastąpienia weterana izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

Bennett, były kilku milionowy przedsiębiorca technologiczny, zasłynął w polityce dzięki prawicowej retoryce nacjonalistycznej.

49-latek, który w swojej karierze apelował do skrajnie prawicowych wyborców, przewodzi partii Jemina, która wezwała Izrael do zaanektowania części okupowanego Zachodniego Brzegu.

Niezadowolony polityk, który nie boi się kontrowersji, Bennett jest niezwykle liberalny w odniesieniu do gospodarki i przyjmuje agresywną passę wobec Iranu.

Netanjahu podziela tę ideologię i służył w kilku rządach przywódców Likudu. Ale w ostatnich latach ta dwójka wzrosła w opozycji.

W niedzielę Bennett zapowiedział, że dołączy do koalicji rządzącej, która może zakończyć 12-letnie rządy Netanjahu.

Zgodził się dołączyć do centrum, Yaira Lapida, w koalicji mającej na celu obalenie premiera. Lapid zaproponował, że podzieli się władzą, pozostawiając Bennettowi funkcję premiera rotacyjnie przez pierwszą kadencję.

Bennett, były komandos Sił Specjalnych, jest synem rodziców urodzonych w USA, który mieszka z żoną Galette i czwórką dzieci w centralnym mieście Raanana.

Wszedł do polityki po sprzedaży swojej start-upowej firmy technologicznej za 145 milionów dolarów w 2005 roku, a rok później został szefem sztabu Netanjahu, który był wówczas w opozycji.

Po opuszczeniu biura Netanjahu w 2010 roku Bennett został przewodniczącym Rady Yesha, która lobbuje na rzecz osadników żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Następnie przejął politykę w 2012 roku, kiedy stanął na czele skrajnie prawicowej partii Żydowski Dom, której groziła eksterminacja.

Czterokrotnie zwiększył swoją obecność w parlamencie, trafiając na pierwsze strony gazet z serią zapalających komentarzy Palestyńczyków.

W 2013 roku powiedział: „Palestyńscy terroryści powinni być zabijani, a nie wypuszczani”.

Kilkakrotnie wzbudzał kontrowersje, kiedy powiedział kiedyś, że Zachodni Brzeg nie jest pod okupacją, ponieważ „nie było tu państwa palestyńskiego” i że konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie można rozwiązać, ale należy go tolerować.

READ  Wiadomości podróżnicze na żywo: najnowsze aktualizacje nowych zasad Hiszpanii dotyczących nieszczepionych turystów

Oprócz przejęcia teki obronnej, Bennett był ministrem gospodarki i edukacji Netanjahu.

W 2018 roku zmienił nazwę The Jewish Home na Yamina (po prawej) i był częścią koalicji Netanjahu, która upadła w tym samym roku.

Ale nie poproszono go o przyłączenie się do rządu jedności kierowanego przez Netanjahu w maju ubiegłego roku – posunięcie to było postrzegane jako wyraz osobistej pogardy premiera dla niego, pomimo wspólnej ideologii.

W opozycji i wraz z wybuchem pandemii koronawirusa w 2020 roku Bennett złagodził swoją prawicową retorykę, skupiając się na kryzysie zdrowotnym, starając się rozszerzyć swój apel, uruchamiając plany powstrzymania wirusa i pomocy gospodarce.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment