Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kim jest kobieta stojąca za najbardziej kontrowersyjną lalką dla dorosłych, Barbie?

Kim jest kobieta stojąca za najbardziej kontrowersyjną lalką dla dorosłych, Barbie?

Miałam zaledwie 6 lat, kiedy po raz pierwszy dostałam lalkę Barbie. Ta lalka była zupełnie inna niż wszystkie inne lalki. Moim zdaniem była absolutnie piękna. Była księżniczką z krótkimi kręconymi włosami i oczywiście blondynką. Jej garderoba była ekstrawagancka, a ubrania mogły zostać zaprojektowane przez znanych ówczesnych projektantów.

Zakochałam się w tej solidnej małej lalce i szybko dostałam drugą Barbie. Druga Barbie również miała blond włosy, ale nosiła kucyk.

W młodym wieku nie myślałam o niczym innym, jak tylko ubierać te dwie lalki i błagałam tatę, aby kupował coraz więcej sukienek. Kiedy kilka lat później pojawiła się lalka Ken – mężczyzna, była zachwycona. Ken był przystojnym mężczyzną o ciemnych włosach. Pierwszym strojem, jaki dla niego wybrałam, był mundur kapitana samolotu. Ona naprawdę ma coś w sobie. Większość mężczyzn wygląda przystojnie w mundurze, prawda? Z biegiem czasu Kane nabył wiele rodzajów ubrań, zmieniając się z kapitana w lekarza, a biały fartuch również może być bardzo atrakcyjny.

Oczywiście Barbie i Ken musieli zostać parą i pobrać się. Musiałam mieć około dziewięciu lub dziesięciu lat, kiedy poszłam kupić suknię ślubną Barbie. Musiałam wydać dużo pieniędzy na ubrania dla tych trzech lalek. Zastanawiam się, dlaczego nie miałam dwóch Kenów zamiast jednego, kiedy miałam dwie Barbie? To musiało wzbudzić zazdrość jednej z moich marionetek. Przypuszczam, że w tym wieku zazdrość wywołana przez mężczyzn nie była zbyt ważnym tematem.

Barbie z krótkimi, kręconymi włosami wyszła za jedynego Kena i przybycie Skippera nie trwało długo. Skipper właściwie bardziej przypominał moją lalkę Barbie z kucykiem, ale nie jest to też coś, o czym myślisz, gdy nie jesteś nawet nastolatkiem.

Teraz mam mamę, ojca, córkę, całą rodzinę i została jeszcze jedna, a ona jest jedyną Barbie.

READ  „Żałuję, że nie powiedziałem przynajmniej dwóch słów”: Stranger Things bicie serca Steve Harrington Ta rola została prawie skradziona przez Chase Stokes, zanim Joe Keery ją wygrał i przeszedł do historii

Nigdy nie zastanawiałam się, kto stoi za tymi niesamowitymi lalkami, aż do dzisiaj, po obejrzeniu filmu „Barbie”, postanowiłam spotkać się z kobietą, która stworzyła Barbie, Kena i Skippera.

Ta kobieta nazywała się Ruth Handler, była bizneswoman i pierwszą prezes Mattel, firmy, którą założyła wraz z mężem Elliottem Handlerem.

Niektóre historie mówią, że państwo Handlerowie walczyli o przetrwanie i musieli stworzyć zwycięską grę. Ruth postanowiła spróbować stworzyć trójwymiarową wersję papierowych lalek swojej córki. Barbie otrzymała imię na cześć córki Ruth i Elliotta, Barbary.

Barbie stała się pierwszą lalką modową dla dzieci w postaci osoby dorosłej. To, co było naprawdę niesamowite, to fakt, że Ruth była w stanie sprzedać Barbie firmie produkującej zabawki, która nawet nie chciała myśleć o lalce, za pomocą której młoda dziewczyna mogłaby wyrazić swoje nadzieje i aspiracje.

Te lalki nieprzerwanie inspirują młode dziewczyny od ponad 6 dekad. Były wzorami do naśladowania, które pomagały młodym dziewczętom, które potrzebowały wzoru do naśladowania, który pomógłby im pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych i że mogą stać się kimkolwiek.

Pani Ruth była córką polskiego imigranta. Ruth Marianna Moskow urodziła się 4 listopada 1916 roku w Denver w stanie Kolorado w rodzinie polskich żydowskich imigrantów, Jacoba i Idy Moskowitz. Ruth i Elliott poznali się już w szkole średniej i pobrali w 1938 roku. Nowożeńcy przenieśli się do Los Angeles, gdzie Elliot zaczął produkować meble z dwóch rodzajów nowych tworzyw sztucznych: plexi i Lucite.

Ruth przez lata zajmowała różne stanowiska, a jednym z nich była sekretarka w Paramount, gigantze filmowym.
Ruth zauważyła, że ​​kiedy jej córka i przyjaciele bawili się papierowymi lalkami, wykorzystywali je do projekcji swoich snów.

Roth zasugerował pomysł stworzenia wydrukowanej w 3D wersji lalki Elliottowi i ich ówczesnemu partnerowi Haroldowi „Mattowi” Mattsonowi, którego imię zainspirowało markę Mattel.

READ  Jak oglądać Aston Villa vs Legia Warszawa w Lidze Konferencyjnej UEFA w TNT Sports & Discovery+, telewizji i transmisji na żywo

Obaj mężczyźni byli początkowo sceptyczni. Opowiadały Ruth o wysokich kosztach i obawiały się, że matki nie kupią swoim córkom lalki z piersiami.

W 1956 roku terapeutka rodzinna wyjeżdża na wycieczkę do Szwajcarii, a ich córka Barbara widzi lalkę w witrynie sklepu z zabawkami w Lucernie.

Ta lalka miała piersi, wąską talię i niesamowicie długie nogi. Lalka ta miała na imię Lily i rodzina przywiozła ją z powrotem do Los Angeles. Mattel powołał nowego wiceprezesa ds. badań i rozwoju, zajmującego się wyłącznie projektem adaptacji lalki American Girl. Minęły trzy lata, zanim Barbie ujrzała światło dzienne.

Ruth Handler nie tylko stworzyła lalkę, ale także protezy dla osób, które przeżyły raka piersi. W 1970 roku zdiagnozowano u niej raka piersi i przeszła radykalną mastektomię. Własne doświadczenia z rakiem piersi skłoniły ją do założenia nowej firmy, którą nazwała Prawie ja. Firma ta opracowała protezy dla kobiet po mastektomii. W 1970 roku ona również zdecydowała się opuścić firmę Mattel z powodu fałszywych raportów finansowych. Po zaledwie dwóch latach oboje, Ruth i Elliot, opuścili firmę.

Handler został oskarżony o oszustwo i składanie fałszywych zeznań przed Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, co skutkowało przepracowaniem 2500 godzin na rzecz społeczności lokalnej i grzywną w wysokości 57 000 dolarów. Ruth obwiniała raka piersi, przez co traciła koncentrację.

W kwietniu 2002 roku Ruth zmarła w wieku 85 lat, a dziewięć lat później Elliott zmarł w wieku 95 lat.

Kiedy pójdziesz do kina i obejrzysz film o Barbie, spotkasz ją rozmawiającą z Barbie i trzymającą się za ręce. Barbie to film naszych czasów i antyerotycznej utopii, w której żyjemy.

Wszystkie lalki mieszkają w Barbie Land i trzymają się z daleka od każdego Kena. Najpopularniejsza Barbie przeżywa kryzys egzystencjalny. Aby móc siebie zrozumieć, Barbie musi udać się do prawdziwego ludzkiego świata, gdzie odkryje swój prawdziwy cel, a gdy Ken błaga ją, aby pozwoliła mu do niej dołączyć, zabiera go ze sobą.

READ  ESE wyprodukuje transmisję telewizyjną dla Warki Planet of Gamers

Film wyreżyserowała Greta Gerwig, w głównej roli Barbie Margot Robbie, a główną rolę Kane’a gra Ryan Gosling. Ruth Handler gra Rhea Perlman.

Musiałem iść i zobaczyć ten film, bo słyszałem, że poszły już w miliardy. Szczerze mówiąc, ciężko mi to zrozumieć, bo trochę się zawiodłam, spodziewałam się po filmie więcej.

Margot Robbie była piękna jak lalka Barbie i świetnie odegrała swoją rolę. Ken, nazwany na cześć syna Ruth i Elliota, cóż, nie zrobił na mnie wrażenia, ale nie mogę winić Ryana Goslinga za to, że być może wykorzystał swoją postać do maksimum.

Kiedy film miał premierę, zdecydowałam się udać do magazynu mojej mamy na strychu i poszukać czterech lalek. Wszystkie były w bardzo dobrym stanie. Dziś mają 61 lat, ale wyglądają jak nowe. Może za mało się z nimi bawiłem?

Teraz zdecydowałam się popłynąć na fali Barbie i ją sprzedać, więc podczas pobytu w Szwecji odwiedziłam dwa domy aukcyjne. Na pierwszą nie mogłam się zgodzić, bo uważałam, że cena wywoławcza nie jest wystarczająca, ale druga była lepsza i zostawiłam lalkę z nadzieją, że w nadchodzących tygodniach znajdą nowe lalki do domu, takie jak powinny być całkiem sporo kolekcjonerów na całym świecie. Może nie tylko ja chcę teraz sprzedać, więc zobaczmy!