Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kijów krytykuje rosyjską propozycję przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Kijów krytykuje rosyjską propozycję przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ukraiński minister powiedział, że przedłużenie o 60 dni jest sprzeczne z dokumentami podpisanymi przez poręczycieli, Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych.

Ukraina stwierdziła, że ​​rosyjska propozycja przedłużenia o 60 dni paktu eksportowego zboża z okresu wojny jest sprzeczna z porozumieniem między obydwoma krajami.

Delegacja rosyjska ogłosiła w poniedziałek, że Moskwa jest gotowa przedłużyć umowę eksportową zboża z Ukrainą po rozmowach z ONZ – ale tylko o kolejne 60 dni.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła w oświadczeniu, że „odnotowuje” rosyjskie oświadczenie w sprawie przedłużenia i potwierdziła swoje poparcie dla porozumienia zawartego w lipcu jako „części globalnej odpowiedzi na najpoważniejszy kryzys kosztów życia od pokolenia”.

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział, że przedłużenie o 60 dni jest sprzeczne z dokumentami podpisanymi przez gwarantów Turcji i ONZ, ale nie odrzucił propozycji.

„[The grain] „Umowa przewiduje przedłużenie o co najmniej 120 dni, dlatego stanowisko Rosji o przedłużeniu umowy tylko o 60 dni jest sprzeczne z dokumentem podpisanym przez Turcję i Organizację Narodów Zjednoczonych” – napisał Kubrakow na Twitterze.

Dodał: „Czekamy na oficjalne stanowisko Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji jako gwarantów inicjatywy”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały w lipcu porozumienie między walczącymi krajami, zezwalające Ukrainie – jednemu z najważniejszych spichlerzy na świecie – na transport żywności i nawozów z trzech portów nad Morzem Czarnym.

120-dniowa umowa, która pomogła zamortyzować gwałtowny wzrost cen żywności na świecie, została przedłużona w listopadzie ubiegłego roku. To przedłużenie wygasa w sobotę, a kolejne 120-dniowe przedłużenie było na stole.

Moskwa była sfrustrowana, że ​​równoległa umowa pozwalająca na eksport rosyjskiej żywności i nawozów, które są używane na całym świecie, spowodowała, że ​​rosyjskie nawozy opuszczały niewiele rosyjskich nawozów i w ogóle nie było rosyjskiego zboża.

Rebecca Greenspan, sekretarz generalna Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, oraz Martin Griffiths, szef Agencji Humanitarnej ONZ, gościli zespół kierowany przez rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Wierszynina w biurach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie w Szwajcarii.

READ  Ostatnia ofiara zawalenia się mieszkania na Florydzie zidentyfikowana przez krewnego | Upadek mieszkania w Miami

„Kompleksowa i szczera rozmowa po raz kolejny potwierdziła, że ​​o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle restrykcje wobec rosyjskich eksporterów rolnych pozostają w mocy” – napisała rosyjska delegacja w oświadczeniu. oświadczenie.

I twierdził, że „ogłoszone przez Waszyngton, Brukselę i Londyn zwolnienia z sankcji nałożonych na żywność i nawozy są w zasadzie nieskuteczne”.

W ramach umowy Moskwa chce dostarczać rosyjski amoniak rurociągiem przez Ukrainę do portów Morza Czarnego w celu ewentualnego eksportu. Rosyjscy urzędnicy twierdzą również, że ograniczenia bankowe i wysokie koszty ubezpieczenia zaszkodziły ich nadziejom na eksport nawozów.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy” – powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku rzecznik ONZ Stephane Dujarric po rozmowach.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że był to „decydujący moment” w negocjacjach dotyczących umowy, którą Waszyngton ma nadzieję przedłużyć przed jej wygaśnięciem 18 marca.

Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która, jak powiedział, pozwoliła na wysyłkę zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności.

Europejscy dealerzy powiedzieli, że niepewność co do rozmów, zwłaszcza stwierdzenie, że Rosja zabiegała tylko o 60-dniowe przedłużenie, była czynnikiem stojącym za skokami cen na paryskim rynku pszenicy Euronext.

Dlaczego umowa jest ważna?

Ukraina i Rosja są głównymi światowymi dostawcami pszenicy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i innych artykułów spożywczych do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i części Azji, gdzie miliony ludzi nie mają co jeść. Rosja była też przed wojną największym na świecie eksporterem nawozów.

Utrata tych dostaw po tym, jak Rosja rozpoczęła całkowitą inwazję w lutym 2022 r., spowodowała gwałtowny wzrost cen żywności na świecie i wzbudziła obawy przed kryzysem głodowym w biednych krajach.

Tak zwana Black Sea Grain Initiative obejmuje kontrole towarów na morzu przez urzędników ONZ, rosyjskich, ukraińskich i tureckich w celu upewnienia się, że transportowana jest wyłącznie żywność, a nie broń.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do pięciu w zawaleniu się budynku w Miami; Wiadomości ITV

Ilość zboża opuszczającego Ukrainę spadła, mimo że żywność nadal płynie. Inspekcje statków w ramach inicjatywy zbożowej gwałtownie spadły, odkąd zaczęła się ona na dobre we wrześniu, a statki zostały poparte.