Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kiedy imigracja (UE) przybyła do Great Yarmouth

Kathryn Barnard i Fiona Costello przedstawiają ustalenia nowej Wielkiej Brytanii w swoim dokumencie roboczym A Changing Europe, w którym analizuje się wpływ imigracji z Unii Europejskiej na konkretną społeczność – Great Yarmouth – w celu lepszego zrozumienia długoterminowych skutków swobodę poruszania się obu imigrantom. siebie i społeczności.

Poza Londynem, wschodnia Anglia była świadkiem największej emigracji w kraju po 2004 roku, a nadmorskie miasto Great Yarmouth (Norfolk) przyjęło wielu imigrantów z Unii Europejskiej, którzy podejmowali nisko płatną pracę w rolnictwie i przetwórstwo spożywcze.

Ta migracja z UE miała miejsce w czasie, gdy Wielka Brytania stanęła w obliczu znacznych środków oszczędnościowych i rosnącej presji na usługi publiczne.

Dla obecnej miejscowej ludności swoboda przemieszczania się była tym, co robili inni (cudzoziemcy). To im się przytrafiło iw ich mniemaniu nie przyniosło to korzyści ani im, ani ich rodzinom. Referendum dało ujście lokalnym obawom: Great Yarmouth otrzymało piąty najwyższy wynik w głosowaniu za „urlopem”. Ponad 70% wyborców w mieście poparło wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Nasz nowy dokument roboczy „Kiedy imigracja (z UE) przybyła do Great Yarmouth” szczegółowo opisuje wpływ migracji z UE na Greater Yarmouth. Długoterminowy wpływ swobody przemieszczania się można właściwie zrozumieć jedynie poprzez zrozumienie doświadczenia migracji w danym społeczeństwie w czasie.

Pokazujemy, że Great Yarmouth zawsze było miastem imigracji, ale nagły przyjazd w 2004 roku dużej liczby obywateli UE, korzystających ze swoich praw do swobodnego przemieszczania się, w stosunkowo krótkim czasie, stworzył podziały w mieście, podziały, które mogłyby leczyć przez dziesięciolecia.

Wielkie Yarmouth

Great Yarmouth było kiedyś ważnym portem rybackim w Wielkiej Brytanii ze względu na obfitość śledzia w lokalnych wodach. Po przybyciu kolei w 1844 roku Great Yarmouth stało się popularnym celem podróży nad morzem.

Dickens zamieszkał w Yarmouth w 1849 roku i część Dawid Copperfield jest tam ustawiony. Turyści lubili oglądać występy celebrytów w Great Yarmouth Pavilion i międzynarodowe występy cyrkowe na Hipodromie. W mieście grali Houdini, Charlie Chaplin i Beatlesi.

READ  Boże Narodzenie w PRL - The Wall Street Journal

Zmieniło się to jednak na początku XX wieku. Jako port na wschodnim wybrzeżu został mocno zbombardowany w obu wojnach. Z powodu przełowienia zmniejszyły się również zasoby śledzia, a turyści zaczęli szukać słonecznych miejsc w Europie kontynentalnej na spędzenie wakacji. Po wojnie wiele rodzin cypryjskich przeniosło się do Great Yarmouth, aby rozpocząć działalność gospodarczą; co jest obecnie postrzegane jako korzystne dla miasta.

Współczesne Great Yarmouth ma teraz wysoki poziom Pozbawienie. Trzynaście z jego dzielnic znajduje się w pierwszej 10% obszarów względnej deprywacji w kraju, a niektóre okręgi centralne znajdują się w bardziej zaniedbane dzielnice. Około 20% mieszkańców w wieku produkcyjnym otrzymuje co najmniej jedno świadczenie poza pracą. Więcej niż odsetek populacji w wieku 16-64 lat ubiegający się o powszechne świadczenia/kredyty jest większy niż dwa razy więcej niż średnia krajowa. Doświadczyło tego 17% rodzin brak paliwa W porównaniu z 15,6% w Norfolk i 13,2% w Anglii.

Spostrzeżenia z Norfolk Dane pokazują, że 20% dzieci w gminie żyje w rodzinach o niskich dochodach w porównaniu z 12% w Norfolk i 15% w Anglii.

W mieście występuje również niski poziom wykształcenia, przy czym 26,5% populacji nie ma formalnych kwalifikacji, co plasuje Yarmouth na 6. najniższym miejscu w kraju (ONS 2021).

Imigracja z UE do miasta

Wciąż jednak istniało zapotrzebowanie na pracowników w mieście i jego okolicach, zwłaszcza w branżach pracochłonnych, tzw. tylko 3 (zbieranie, pakowanie i skubanie), prace, które są postrzegane jako mniej pożądane przez miejscową ludność, gdzie płace są niskie, a warunki są złe. Dlatego w okresie członkostwa w Unii Europejskiej pracodawcy i agencje pośrednictwa pracy wykorzystywali siłę roboczą z UE do uzupełniania niedoboru pracowników. Ta rekrutacja zakończyła się sukcesem: według ue Dane systemu rozliczeniowego (EUSS) Mniej więcej jeden na dziesięciu mieszkańców obszaru Great Yarmouth (liczącego około 100 000 mieszkańców) to obywatele UE, z których większość mieszka w byłych obiektach turystycznych (hotele, pensjonaty), które obecnie służą jako boksy mieszkalne (dom wielofunkcyjny).

READ  Tydzień na Litwie: Seimas zatwierdza obowiązkowe egzaminy szkolne. Inwestycja 96 mln euro w park technologiczny w Wilnie - Baltic News Network

Obywatele UE przybywali do Great Yarmouth różnymi drogami i różnymi falami, zasadniczo zbiegającymi się z datami przystąpienia ich krajów do UE: po pierwsze z Portugalii, w tym liczna populacja diaspory portugalskiej, zwłaszcza z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej; Potem „Blok Wschodni”, głównie obywatele Polski, Litwy i Łotwy, wreszcie imigracja „A2”, głównie z Rumunii i Bułgarii.

Niemal wszyscy pracownicy z krajów UE, z którymi rozmawialiśmy w naszym badaniu, pracowali w lokalnych zakładach mięsnych (drobiowych). Pracownicy zwykle dojeżdżają ponad godzinę dziennie z Great Yarmouth do fabryki, w której pracują (zwykle) na 12-godzinnej zmianie. Te długie dni pracy wyłącznie z osobami, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, oznaczają, że obywatele UE mają ograniczony czas na integrację z nowym społeczeństwem lub naukę języka angielskiego.

Szybkie przybycie tak wielu pracowników migrujących w krótkim czasie wywołało napięcia w mieście, a niektórzy miejscowi (tubylcy z Great Yarmouth) uważali, że niektóre centralne obszary miasta są teraz „poza granicami” i że tożsamość miasto (ir) uległo zmianie.

Istnieje również poczucie, że nowe (tj.) społeczności imigrantów otrzymują korzyści, których nie mają społeczności rodzime, korzyści, które umożliwiają migrantom z UE otwieranie supermarketów i kawiarni, gdy inni mają trudności ze znalezieniem pracy. Między imigrantami a społecznościami lokalnymi występuje niewielkie pomieszanie.

Co się stało, gdy imigranci z UE przybyli do Great Yarmouth?

Great Yarmouth się zmieniło. Jest teraz bardziej zróżnicowany etnicznie i kulturowo. Społeczności imigrantów otworzyły szereg firm w centrum miasta, przyczyniając się do lokalnej gospodarki. Nowe firmy, nowe kościoły i więcej HMO oznaczają, że przestrzeń fizyczna również się zmieniła.

Jeśli chodzi o samo miasto, istnieje ogromny podział między społecznościami. Można jednak żywić nadzieję, że z czasem imigracja po 2004 r. stanie się bardziej akceptowalna, tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych grup imigrantów, takich jak rodziny cypryjskie. Ci, którzy mają stabilną pozycję, mogą być wtedy postrzegani jako atuty miasta, a nie jako „marginalizowane” i marginalizowane obciążenia.

READ  UE omawia sankcje energetyczne, gdy Włochy zajmują willę rosyjskiego kierowcy F1

Napisane przez Kathryn Barnard, Senior Fellow, UK in a Changing Europe, oraz Fiona Costello, pracownik naukowy, University of Cambridge.

Pełny dokument roboczy „Kiedy (UE) imigracja przybyła do Great Yarmouth” w całej Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronie „Changing Europe” tutaj.