Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kevin McCarthy w końcu wygrywa głosowanie na prezydenta Stanów Zjednoczonych po tym, jak narastają napięcia w chaotycznych scenach w Kongresie |  Wiadomości z USA

Kevin McCarthy w końcu wygrywa głosowanie na prezydenta Stanów Zjednoczonych po tym, jak narastają napięcia w chaotycznych scenach w Kongresie | Wiadomości z USA

Republikanin Kevin McCarthy został wybrany na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych po wygraniu piętnastego głosowania po chaotycznych scenach w Kongresie.

Partia McCarthy’ego przejęła kontrolę nad Izbą Reprezentantów – Izbą Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – po jesiennych wyborach śródokresowych niewielką większością głosów 222-212.

Zwykle marszałek Izby jest wybierany płynnie, jako formalność, a lider największej partii najlepiej nadaje się na to stanowisko.

Jednak ostatnie podziały w Partia Republikańska To znaczy, stało się to dopiero w piętnastej turze głosowania.

W 14. głosowaniu McCarthy miał 216 głosów – o jeden mniej niż liczba potrzebna do wygrania – podczas gdy niewielka frakcja skrajnej prawicy wytrzymała.

Ostatecznie wygrał z marginesem 216-211.

Został wybrany z mniej niż połową głosów Izby Reprezentantów tylko dlatego, że pięciu członków jego partii wstrzymało swoje głosy – nie popierając pana McCarthy’ego jako lidera, ale także nie głosując na innego pretendenta.

Prezydent USA Joe Biden pogratulował mu sukcesu i powiedział, że jest „gotowy do współpracy z Republikanami”, kiedy tylko będzie mógł.

„zachowaj cywilizację”

Po czternastej rundzie doszło do napiętej wymiany zdań, w której widziano McCarthy’ego idącego na tył sali, aby skonfrontować się z przedstawicielem Mattem Gaetzem, który na niego nie głosował.

Pan Gates był jednym z sześciu pozostałych republikanów, którzy nie wywiązali się ze zobowiązań, głosując na „obecnych” w 14. i 15. rundzie.

Zasadniczo oznacza to, że zarejestrował, że był w Izbie, aby głosować, ale nie poparł nikogo, kto byłby kolejnym przewodniczącym Izby.

zdjęcie:
Przedstawiciel Kevin McCarthy uśmiecha się po wygraniu głosowania na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Po tym, jak McCarthy podszedł do niego, doszło do wrogiej wymiany zdań, podczas gdy wielu republikańskich prawodawców zaczęło ich gromadzić.

Przedstawiciel Mike Rogers, który poparł McCarthy’ego w głosowaniu, zdawał się rzucać w kierunku miejsca, w którym siedział Gaetz, ale został zatrzymany przez innych członków.

READ  Saudyjski minister spraw zagranicznych broni swojej roli w zapewnieniu wymiany więźniów na Ukrainie | Królestwo Arabia Saudyjska

Słyszano, jak jeden z nich krzyczał „zachowaj cywilizację”.

Przedstawiciel Richard Hudson – inny zwolennik pana McCarthy’ego – był również widziany, jak trzymał Rogersa wokół ust, ale nie było jasne, o co chodziło w kontrowersjach.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać łatwo dostępny odtwarzacz wideo

Zupełnie niezwykłe kilka godzin

Koncesje McCarthy’ego są rozległe

Kilku skrajnie prawicowych republikanów uważało, że McCarthy nie był wystarczająco konserwatywny, aby objąć urząd, mimo że zgodził się na wiele żądań krytyków.

Jedną z najtrudniejszych próśb, na które McCarthy się zgodził, było przywrócenie obowiązującej od dawna zasady Izby, która zezwalałaby każdemu członkowi na zwołanie głosowania w celu usunięcia go ze stanowiska.

Poważnie ograniczyłoby to władzę, którą zachowałby, próbując uchwalić przepisy dotyczące kluczowych kwestii, w tym finansowania rządu, rozwiązania problemu zbliżającego się pułapu zadłużenia kraju i innych kryzysów, które mogą się pojawić.

Członkowie Izby spotykają się fizycznie, gdy przedstawiciel Andy Harris (R-MD) odpycha przedstawiciela Mike'a Rogersa (R-AL) i przedstawiciela Patricka McHenry'ego (R-NC) z dala od przedstawiciela Matta Gaetza (R-FL) i członków z Caucus Liberty w Izbie, w tym przedstawicielka Lauren Boebert (R-CO) po głosowaniu Gatesa "Teraźniejszość" Zamiast głosować na McCarthy'ego w 14. turze nocnego głosowania na nowego przewodniczącego Izby w czwartym dniu 118. Kongresu w Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, USA, 6 stycznia 2023 r. Reuters
zdjęcie:
Członkowie Izby stają się fizyczni, a przedstawiciel Andy Harris popycha przedstawiciela Mike’a Rogersa

Spiker Izby Reprezentantów jest jednym z najpotężniejszych stanowisk w amerykańskiej polityce, a nieudane głosowanie w tym tygodniu oznaczało najwyższą liczbę głosów na marszałka od 1859 roku.

Sesje mające na celu wybór odpowiedniej osoby do pracy trwały w tym tygodniu godzinami w pokoju — jedna sesja przekroczyła nawet osiem godzin.