Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kazachski Golder Ensemble po raz kolejny występuje w ognistym święcie tańca narodowego

Kazachski Golder Ensemble po raz kolejny występuje w ognistym święcie tańca narodowego

ASTANA – Legendarny zespół taneczny Guldar (Kwiaty) z Kazachstanu dał swój pierwszy występ w nowym składzie 1 marca, poinformował Kazachstan. Serwis prasowy Ministerstwa Kultury i Sportu.

Golder Dance Company po raz pierwszy wystąpił na scenie w Centralnej Sali Koncertowej Kazachstanu. Źródło zdjęcia: Facebook Minister Askat Uralov.

Centralna Sala Koncertowa Kazachstanu eksplodowała witalnością, gdy młodzi wykonawcy i byli członkowie zespołu zachwycili publiczność lekkością i barwą zespołu.

Ponad pięćdziesiąt lat temu bogato zdobiona kazachska grupa tańca tradycyjnego pojawiła się po raz pierwszy na narodowej scenie, tańcząc żywe i pełne pasji przedstawienia do wyboru kazachskich pieśni ludowych, kois (muzyka narodowa), wierszy (sztuka improwizacji) i tańców narodowych.

Dziesiątki tancerzy poruszają się i oddychają zgodnie, pokazując jasny smak kazachskiego tańca narodowego. Źródło zdjęcia: Facebook Minister Askat Uralov.

Minister kultury i sportu Askat Orałow powiedział, że ministerstwo poczyniło ogromne wysiłki, aby ożywić zespół.

Napisał na Facebooku: „Udało nam się urzeczywistnić ten projekt, znajdując dyrektorów kreatywnych, wyłaniając najzdolniejszych absolwentów uczelni artystycznych i przygotowując repertuar, w którym znajdują się m.in. przeboje 'złotego’ zespołu.”

Anvara Sadykova, nauczycielka baletu, została zaproszona do pełnienia roli jednego z mentorów, a Serik Davletov, dyrygent i aranżer, pełnił funkcję dyrektora artystycznego projektu.

Na muzyce Goldera wychowało się niejedne pokolenie Kazachów, więc zespół z taką historią powinien nadal zachwycać słuchaczy. Zwłaszcza młodzi ludzie, którzy nie znają swojego ekwipunku. Od pierwszych dni swojego istnienia trupa stała się prawdziwą formacją talentów, która przetarła drogę na wielką scenę dziesiątkom legendarnych wykonawców. „Myślę, że tak chwalebna tradycja powinna zostać przywrócona” – powiedział Urałow.

Zdjęcie z pliku grupy wykonującej „Taniec z dombrą” (kazachski instrument dwustrunowy). Źródło zdjęcia: Yuri Kuydin/ru.sputnik.kz

Od momentu powstania w 1969 roku zespół stał się symbolem ludu i sztuki ludowej w Kazachstanie. Jej występy taneczne porównywane są do bukietu kwiatów zebranych na szczytach gór Alatau i rozrzuconych po całej scenie.

READ  Kanadyjska mistrzyni świata Jessica Klimkett przechodzi do historii z brązem olimpijskim w judo kobiet

Zespół Goldera ugruntował swoją pozycję w kulturze Kazachstanu, tworząc oryginalne numery taneczne i kompozycje na instrumentach ludowych. Piosenki solistów stały się hitami i były śpiewane w całym kraju.

W różnych okresach zespół gościł tak wybitnych śpiewaków jak Rosa Rymbaev, Aizan Nurmagambetova, Makpal Junusova, Najima Yeskalieva, Zenis Sedulauli, Bakhtiar Telakbaev i inni.

Golder wykonał taniec kubański na IX Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie w 1979 roku. Zdjęcie: Yuri Kuydin / ru.sputnik.kz

Przez dziesięciolecia słynął z różnorodnych widowisk prezentowanych w stylu narodowym oraz widowiskowych widowisk, które odbywały się w salach koncertowych i na stadionach całego Związku Radzieckiego.

Według danych zespołu Golder dał 279 koncertów w 1974 iw pierwszej połowie 1975 roku, z czego 68 na wsiach, na których uczestniczyło łącznie 41 674 osób.

Zespół niestrudzenie koncertował także po całym świecie, odwiedzając Europę, Azję Południowo-Wschodnią i Kubę.

Umiejętności wykonawców doceniła w 1974 roku publiczność Pakistanu, Birmy, Singapuru, Malezji i Sri Lanki. Później występowali w Czechach, Polsce, Mongolii i Niemczech.

Krajowe i międzynarodowe sukcesy przyniosły im szereg nagród państwowych i międzynarodowych, w tym Grand Prix na IX Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Hawanie na Kubie w 1979 roku.

W przyszłym roku Golder obchodzi swoje 55-lecie. W tym roku, Następny koncert odbędzie się w Ałmaty w maju i Więcej wycieczek do naśladowania Kirgistanu, Uzbekistanu i Turcji.