Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kathy Hochhol obiecuje zmienić „toksyczne” środowisko jako następny gubernator Nowego Jorku – na żywo |  Wiadomości z USA

Kathy Hochhol obiecuje zmienić „toksyczne” środowisko jako następny gubernator Nowego Jorku – na żywo | Wiadomości z USA

Dochodzenie wykazało, że ucisk największej amerykańskiej firmy zajmującej się przetwórstwem mięsa w branży drobiu ma tragiczne konsekwencje dla jej pracowników, gospodarstw i środowiska u jednego z wiodących amerykańskich producentów drobiu.

Tyson Foods zajął 73. miejsce na liście Fortune 500, z przychodami w wysokości 43 miliardów dolarów w ubiegłym roku podatkowym.

Tyson ma największy udział w produkcji kurczaków w Stanach Zjednoczonych, przetwarzając 2,3 miliarda ptaków w 2020 roku. Firma dostarcza hamburgery i nuggety, między innymi produkty z kurczaka, do sieci takich jak Walmart, McDonalds, KFC i Taco Bell, a także do szkół i więzienia.

W Arkansas, gdzie znajduje się centrala, firma odpowiada obecnie za około dwie trzecie sprzedaży przetworzonego drobiu, jak wynika ze wspólnego śledztwa przeprowadzonego przez Guardian i Union of Concerned Scientists (UCS).

Jej prawie monopol w Arkansas, który odzwierciedla krajowe i światowe trendy w przemyśle mięsnym, został zbudowany w ciągu ostatnich trzech dekad, wykorzystując słabe przepisy antymonopolowe do przejmowania dziesiątek mniejszych firm i obiektów.

Nasze odkrycia sugerują, że moc ta została wykorzystana do dyktowania umów i podważania warunków dla rolników i pracowników fabryk w Arkansas, gdzie jest trzecim co do wielkości pracodawcą.

Tyson i pozostałe trzy duże firmy kontrolują około 87% produkcji drobiu w stanie. Ekonomiści i zwolennicy sprawiedliwości żywnościowej w dużej mierze zgadzają się, że konsumenci, rolnicy, pracownicy, małe firmy i planeta stracą, jeśli Wielka Czwórka będzie kontrolować 40% lub więcej dowolnego rynku. „To amerykańska firma i rozczarowała ludzi” – powiedział Guardianowi jeden z oddolnych organizatorów pracy.

Pięciomiesięczne śledztwo opiera się na badaniach i analizie najnowszych dostępnych danych ekonomicznych, rządowych i branżowych oraz wywiadach z rzecznikami prawa pracy i rolnictwa, a także obecnymi i byłymi pracownikami trzech zakładów Tyson.

Czytaj więcej: