Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Katastrofalne” powodzie nawiedziły Kalifornię w związku z utrzymującą się złą pogodą

„Katastrofalne” powodzie nawiedziły Kalifornię w związku z utrzymującą się złą pogodą

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Ulice zalane wodą, drzewa i śnieg padający podczas burzy, która nawiedziła Kalifornię

Władze Kalifornii prowadzą akcję ratunkową po śmiercionośnej burzy zimowej, która spowodowała osunięcia ziemi.

Miliony ludzi w Kalifornii stanęły w obliczu potencjalnie zagrażającej życiu powodzi, gdy burza sprowadziła do stanu ulewne deszcze.

Oczekuje się, że w poniedziałek w Los Angeles i okolicach w ciągu zaledwie 24 godzin spadnie prawie sześć miesięcy deszczu.

„Atmosferyczne rzeki”, które wywołały burze, już przyniosły deszcz, wiatr i śnieg na szerokie połacie Kalifornii.

Burza zabiła mężczyznę w dolinie Sacramento, który zmarł w niedzielę po tym, jak zwaliło się na niego drzewo z powodu silnego wiatru.

W ośmiu prowincjach stanu ogłoszono stan wyjątkowy.

Synoptycy twierdzą, że ulewne deszcze są obecnie głównym zagrożeniem dla Kalifornii i mogą powodować powodzie i lawiny błotne. Władze wydały nakazy ewakuacji mieszkańcom kilku hrabstw, w tym Los Angeles i Santa Barbara.

W poniedziałek Służba Prognoz Pogodowych (WPC), część Krajowej Służby Meteorologicznej (NWS), wydała ostrzeżenie o opadach deszczu poziomu 4 dla południowych części stanu.

Ostrzeżenia te nastąpiły po i tak rekordowym dniu dla stanu. Służba pogodowa podała, że ​​w niedzielę w centrum Los Angeles opady deszczu osiągnęły 4,10 cala, przekraczając poprzedni rekord ustanowiony w 1927 r., wynoszący 2,5 cala.

Oczekuje się, że poniedziałek będzie jeszcze gorszy, zgodnie z ostrzeżeniem National Weather Service, że może to być „jeden z najbardziej dramatycznych dni pogodowych w ostatnim czasie”.

WPC stwierdziło, że dorzecze Los Angeles i okolice stoją w obliczu gwałtownych powodzi, które mogą zagrażać życiu. Dodała, że ​​lawiny błotne i strumienie gruzu również stanowią zagrożenie.

Centrum dodało, że w górach Sierra Nevada nadal będzie utrzymywał się „wyjątkowo ciężki” śnieg, przez co podróżowanie będzie „niebezpieczne lub niemożliwe”.

Służba pogodowa podała, że ​​silny wiatr osiągający prędkość do 112 km/h może spowodować więcej przerw w dostawie prądu i powalonych drzew, chociaż do poniedziałku wieczorem siła wiatru znacznie osłabnie.

Strome fale sprawią, że obszary wzdłuż wybrzeża staną się „niezwykle niebezpieczne”. Ona dodała.

Loty z lotniska w Santa Barbara zostały odwołane, a ratownicy musieli uwolnić kierowców, którzy utknęli w Los Angeles w wyniku powodzi.

W poniedziałek rano prawie pół miliona ludzi było pozbawionych prądu, gdy burza zniszczyła sieci energetyczne.

Burza zmusiła także szkoły w Malibu do zamknięcia, ponieważ część personelu nie mogła się tam dostać z powodu zalania i zamknięcia dróg.

Policja w Los Angeles poinformowała, że ​​wiele domów i pojazdów zostało uszkodzonych w wyniku spływu gruzu i osuwisk, szczególnie w dzielnicach Hollywood Hills i Studio City, w pobliżu Universal Studios Hollywood.

Skomentuj zdjęcie,

W niedzielę na wzgórzach Agoura zaobserwowano także ulewne deszcze

Burza jest spowodowana efektem „rzeki atmosferycznej” powodowanym przez strumienie gęstej wilgoci unoszącej się w powietrzu.

Rzeki atmosferyczne to zjawisko, podczas którego woda wyparowuje do powietrza i jest przenoszona przez wiatry, tworząc długie strumienie, które płyną po niebie niczym rzeki płynące po lądzie.

W zeszłym tygodniu pierwsza rzeka atmosferyczna napłynęła do Kalifornii. Ponowny atak złej pogody jest spowodowany przez sekundę.

W oświadczeniu ogłaszającym stan wyjątkowy w ośmiu hrabstwach, w tym w Los Angeles i Orange, gubernator Gavin Newsom powiedział: „To niebezpieczna burza o poważnych i potencjalnie zagrażających życiu skutkach”.

„Kalifornia jest przygotowana, dysponując na ziemi rekordową liczbą środków ratunkowych, aby zareagować na skutki tej burzy”.

Dwie inne prowincje ogłosiły własne stany nadzwyczajne.

Urzędnicy NWS wezwali mieszkańców dotkniętych obszarów do stosowania się do nakazów ewakuacji, trzymania się z dala od dróg i przygotowania się na potencjalne przerwy w dostawie prądu.

Wyjaśnienie wideo,

ZOBACZ: Od suszy po zalane ulice – czy ekstremalna pogoda w Kalifornii w 2023 r. to nowa norma?

READ  Nieszczepiona matka, 38 lat, nigdy nie spotyka dziecka po śmierci z powodu narodzin Covid