Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Karta Ocos: Australia zapłaci karę w wysokości 830 milionów dolarów za porzucenie francuskich okrętów podwodnych niejądrowych | Okos

Rząd Australii zgodził się zapłacić 550 milionów euro (830 milionów AU$) w ugodzie z Naval Group w związku z kontrowersyjną decyzją byłego rządu Morrisona o zlikwidowaniu francuskiego projektu okrętu podwodnego.

Premier, Anthony AlbaneseW sobotę tajna ugoda położyła kres złomowanemu projektowi o wartości 90 miliardów dolarów. Partia Pracy zapewniła ponadpartyjne wsparcie dla Partnerstwa Aukus, które zastąpiło projekt – w ramach którego USA i Wielka Brytania zaoferowały Australii pomoc w nabyciu co najmniej ośmiu okrętów podwodnych o napędzie atomowym i współpracy nad innymi zaawansowanymi technologiami.

Jednak Albanese powiedział w sobotę, że sposób, w jaki poradził sobie poprzedni rząd Morrisona, „spowodował ogromne napięcie w stosunkach między Australią a Francją”.

To uczciwe i sprawiedliwe porozumienie, które zostało osiągnięte. To również wynika z moich rozmów z prezydentem [Emmanuel] Macron i ja dziękujemy mu za te dyskusje i przyjazny sposób, w jaki przywracamy lepsze stosunki między Australią a Francją.

Francuski minister obrony z zadowoleniem przyjął porozumienie ugodowe w sobotę po południu.

„To pozwala nam przewrócić stronę w naszych dwustronnych stosunkach z Australią i spojrzeć w przyszłość” – powiedział Sebastien Licornu.

Przemawiając na marginesie szczytu Shangri-La Security Dialogue w Singapurze, Licornu powiedział, że Francja ceni sobie „przyjaźń” z Australią.

„Tylko dlatego, że rząd w przeszłości nie dotrzymał obietnicy, nie oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o naszych strategicznych relacjach” – powiedział.

„Australia ma u władzy nowy zespół i cieszymy się, że możemy z nimi współpracować”.

Umowa została sporządzona przez nowy rząd Partii Pracy zaledwie trzy tygodnie po wyborach federalnych. Albanese podkreślił, że poprzedni rząd nie osiągnął tego przed wyborami i jest trzymany w tajemnicy.

Całkowity koszt nieudanego projektu łodzi podwodnej dla australijskich podatników wynosi 3,4 miliarda dolarów, w porównaniu z 5,5 miliarda dolarów naliczonych jako całkowity budżet projektu zatwierdzony przez rząd. Jako Strażnik Australii Wspomniałem wcześniejurzędnicy uznali to za skrajną „kopertę”.

Albanese powiedział, że pomimo niskich kosztów, nadal było to „niezwykłe marnotrawstwo ze strony rządu, który zawsze był świetny w reklamie, ale nie tak dobry w dostawie, oraz ze strony rządu, który zostanie zapamiętany jako najbardziej marnotrawny w historii Australii od czasu unii”. .

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

Premier powiedział, że pozwoli Australii posunąć się naprzód w stosunkach z Francją. Macron oskarżył Morrisona o okłamywanie go w sprawie umowy, a Morrison później powiedział, że „nie będzie jeździł na łyżwach w Australii”.

Część wymiany SMS-ów Pomiędzy tymi dwoma przywódcami zostały ujawnione różne australijskie media, najwyraźniej próbując podważyć ideę, że Francja była całkowicie oszołomiona odwołaniem.

francuscy urzędnicy Potępiać przeciek jako „bezprecedensowy nowy dołek”.

Z kolei Macron ciepło powitał wybory Albańczyków na urząd w zeszłym miesiącu, wystosowując zaproszenie Albańczyków do odwiedzenia Paryża, które, jak powiedział premier, przyjął.

Szczegóły są opracowywane. Mamy krytyczny związek. Francja odgrywa oczywiście kluczową rolę w Unii Europejskiej. A prezydent Macron został oczywiście niedawno ponownie wybrany, ja zostałem nowo wybrany i ważne, że braliśmy udział – doceniłem przesłanie gratulacji, które przesłał i to, że oboje chcemy przywrócić stosunki między naszymi dwoma krajami” powiedział.

„Postrzegam osobiste spotkanie między mną a prezydentem Macronem we Francji jako absolutnie niezbędne do przywrócenia tych relacji, co jest ważne dla narodowych interesów Australii”.

W czwartek lider opozycji Peter Dutton, Powiedział, że opracował plan jako minister obrony Przed wyborami na zakup dwóch okrętów podwodnych klasy Virginia do 2030 r., aby wypełnić lukę przed dostarczeniem atomowych okrętów podwodnych, twierdząc, że „sformułowało to osąd, że Amerykanie mogli to ułatwić”.

Albanese powiedział w sobotę, że Dutton nadzorował system „kompleksowej deklaracji i braku dostaw”.

„Nie bronisz swojego kraju i naszego bezpieczeństwa narodowego za pomocą komunikatu medialnego – bronisz go za pomocą zdolności operacyjnych” – powiedział. Mój rząd zamierza skupić się na komunikacji, a nie na oświadczeniach Peter Dutton Jest to sprzeczne ze wszystkimi oświadczeniami, które wygłaszał, gdy był ministrem obrony”.

Jeśli chodzi o to, czy Australia prowadzi negocjacje w sprawie okrętów podwodnych, o których wspomniał Dutton, Albanese powiedział, że nie będzie robił „szybkich komentarzy” na temat bezpieczeństwa narodowego i obrony.

The Okos Deklaracja zmusiła również Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone do przeprowadzenia kontroli szkód z Francją. Minister obrony Francji w zeszłym roku odwołał rozmowy ze swoim brytyjskim odpowiednikiem po ogłoszeniu porozumienia, podczas gdy prezydent USA Joe Biden odbył 30-minutową rozmowę z Macronem w celu naprawy stosunków po tym, jak Francja odwołała swojego ambasadora z Waszyngtonu.

z AFP

READ  Siły Powietrzne Putina poniosły ciężkie straty po niepowodzeniach taktycznych