Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kardynał został skazany za defraudację w przełomowej sprawie przed sądem watykańskim

Kardynał został skazany za defraudację w przełomowej sprawie przed sądem watykańskim

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Kardynał, który nadzorował zarządzanie finansami Watykanu w latach 2011–2018, został uznany za winnego wielokrotnych defraudacji i oszustw w przełomowej sprawie o korupcję.

Watykański sąd karny skazał kardynała Giovanniego Angelo Becciu, jedną z najpotężniejszych osobistości Stolicy Apostolskiej, na pięć lat i sześć miesięcy więzienia w procesie, który włoskie media nazwały „procesem stulecia” Kościoła katolickiego. .

Zarzuty wynikają z dochodzenia prowadzonego przez policję watykańską w sprawie zarzutów niewłaściwego wykorzystania funduszy kościelnych w niefortunnej inwestycji w nieruchomości w Londynie.

Stolica Apostolska kupiła mniejszościowy udział w biurowcu w Knightsbridge od funduszu utworzonego przez mieszkającego w Londynie włoskiego finansistę Raffaele Mincioniego i planuje przekształcić budynek w luksusowy kompleks mieszkaniowy. Jednak samorząd lokalny nie wydał pozwolenia na przebudowę, gdy Watykan kupił projekt.

Po wydaniu ponad 350 milionów euro na nabycie nieruchomości w latach 2014–2018, Stolica Apostolska poniosła straty w wysokości 100 milionów funtów, sprzedając budynek firmie Bain Capital za 186 milionów funtów.

Podczas procesu, który rozpoczął się w lipcu 2021 roku i obejmował 86 posiedzeń z 69 świadkami, prawnicy Becciu argumentowali, że kardynał „całkowicie nie zdawał sobie sprawy z potencjalnych problemów” związanych z inwestycją w nieruchomości lub że „mogła ona być nielegalna”.

„Nikt nigdy nie zgłaszał problemów i ryzyka związanego z inwestycją” – napisali jego obrońcy w memorandum złożonym w sądzie w zeszłym miesiącu.

Jednak Mincioni powiedział w sądzie, że Watykan doskonale zdawał sobie sprawę z ryzyka i stracił pieniądze w wyniku swoich irracjonalnych decyzji.

Mincioni, również oskarżony w tej sprawie, został skazany za defraudację i pranie pieniędzy na pięć lat i sześć miesięcy więzienia, chociaż jego prawnicy zapowiedzieli już, że planują złożenie apelacji.

Skazani zostali także inni zaangażowani w skomplikowaną serię transakcji na rynku nieruchomości, w tym Gianluigi Torzi, którego pomocą Watykan starał się później przejąć pełną kontrolę nad budynkiem.

READ  W odpowiedzi na groźby Orbana Bruksela udostępnia Węgrom zamrożone fundusze UE o wartości 10 miliardów euro

Torzi został skazany za wymuszenia, oszustwa i pranie pieniędzy i skazany na sześć lat więzienia.

Enrico Craso, były bankier Credit Suisse, który założył niezależną firmę konsultingową mającą świadczyć usługi doradztwa finansowego Stolicy Apostolskiej, został skazany za defraudację, pranie pieniędzy i korupcję na siedem lat więzienia.

Dwóch członków Komisji Nadzoru Finansowego Stolicy Apostolskiej uznano za winnych zaniedbania obowiązków i skazano na niewielkie grzywny.

W sumie w tej sprawie siedem osób zostało skazanych na karę więzienia i nakazano zapłacić Stolicy Apostolskiej około 200 milionów euro odszkodowania.

Becciu został także skazany za kolejny zarzut defraudacji w związku z wysłaniem 125 000 euro organizacji charytatywnej prowadzonej przez jego brata, rzekomo założonej w celu pomocy grupom marginalizowanym, w tym osobom uzależnionym, byłym skazanym i bezrobotnym.

Becciu został również uznany za winnego oszustwa w związku z kwotą 575 000 euro przekazaną ekspertowi ds. bezpieczeństwa, który miał przeznaczyć te pieniądze na uwolnienie porwanej zakonnicy w Mali, ale zamiast tego wydał je na wakacje i luksusowe zakupy. Konsultantka ds. bezpieczeństwa Cecilia Marogna również została uznana za winną oszustwa i skazana na trzy lata i dziewięć miesięcy więzienia.

Prawnik Becciu, pierwszego kardynała w historii, który stanął przed watykańskim sądem karnym, powiedział, że złoży apelację od wyroku.

„Będziemy nadal głośno krzyczeć, że kardynał jest niewinny” – powiedziała Maria Concetta Marzo, prawniczka kardynała.

Jednak oficjalna Watykańska Agencja Informacyjna Stolicy Apostolskiej podała po orzeczeniu, że wynik procesu – w którym niektórzy oskarżeni zostali uniewinnieni lub oczyszczeni z niektórych zarzutów – pokazał, że postępowanie było prowadzone z „pełnym poszanowaniem praw oskarżonego”. ” .

„Sędziowie… „Zostało to przemyślane całkowicie niezależnie na podstawie dowodów z dokumentów i przesłuchań świadków, a nie na z góry przyjętych teoriach” – napisała Andrea Tornelli, redaktor „Watykan News”.

READ  Boris Johnson: Afganistan nie powinien stać się „wylęgarnią terroryzmu”

Głośne potępienia pojawiają się pośród sygnałów, że papież Franciszek może czuć się coraz bardziej niekomfortowo w związku z konsekwencjami swojej kampanii na rzecz zapewnienia większego profesjonalizmu i odpowiedzialności w zarządzaniu finansami Kościoła.

Podczas niedawnego spotkania z audytorami watykańskimi wezwał do „współczującej dyskrecji”, gdy próbują wykorzenić złych aktorów i korupcję.

„Pokusa korupcji jest tak niebezpieczna, że ​​musimy zachować szczególną czujność” – powiedział słuchaczom Papież. Powiedział jednak, że skandale „bardziej służą zapełnianiu stron gazet niż korygowaniu zachowań”.

Papież Franciszek, który zobowiązał się do uporządkowania skażonych skandalami finansów Kościoła i wprowadzenia większej odpowiedzialności, nie skomentował wyroku kardynała przed niedzielną audiencją, która obchodziła także jego 87. urodziny.

Wideo: Czy Watykan może naprawić swoje finanse?