Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kapsuła SpaceX transportuje swoją najnowszą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kapsuła SpaceX transportuje swoją najnowszą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

(Reuters) – Kapsuła SpaceX Crew Dragon dotarła bezpiecznie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po krótkim opóźnieniu we wczesny piątek, przewożąc dwóch amerykańskich astronautów, rosyjskiego kosmonautę i astronautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas sześciomiesięcznej misji naukowej. .

Autonomicznie latający statek kosmiczny Endeavour zadokował do stacji kosmicznej krótko po 1:40 EDT (0640 GMT) w piątek, około 25 godzin po wystrzeleniu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

Parowanie zostało potwierdzone, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła leciały obok siebie z prędkością 17 500 mil na godzinę (28 164 km / h) 250 mil (420 km) nad Ziemią nad wybrzeżem Afryki Wschodniej, zgodnie z transmisją internetową na żywo z NASA spotkania.

Manewry dokowania były opóźnione, ponieważ Crew Dragon zbliżał się do końca na stacji.

Zespoły kontroli naziemnej SpaceX zaparkowały kapsułę 65 stóp (20 metrów) od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na 23 minuty, podczas gdy sprawdzały, czy wszystkie 12 haków blokujących używanych do mocowania kapsuły do ​​portu dokującego zostało prawidłowo rozmieszczonych pomimo wadliwego czujnika. awaria.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Problem został ostatecznie rozwiązany po aktywacji obejścia oprogramowania przez zespoły naziemne.

Po przybyciu na miejsce załoga wykonała standardową serię kontroli szczelności i kontroli ciśnienia w przejściu między kapsułą a ISS przed otwarciem włazów prowadzących do wnętrza stacji, co miało zająć około dwóch godzin.

Na pokładzie czteroosobowy zespół ma do wykonania ponad 200 eksperymentów i demonstracji technologii, od badań nad hodowlą ludzkich komórek w kosmosie po kontrolę materiałów palnych w warunkach mikrograwitacji.

Amerykańska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​niektóre z badań pomogą utorować drogę przyszłym, długoterminowym misjom załogowym na Księżyc i dalej w ramach programu NASA Artemis, który zostanie zastąpiony przez Apollo.

READ  Pierwszy pionowy start kosmiczny w Wielkiej Brytanii w miejscu pochówku z epoki brązu

Załoga ISS jest również odpowiedzialna za konserwację i naprawy na pokładzie stacji oraz przygotowanie do przylotów i odlotów innych astronautów i ładunków.

Wyznaczona misja oznacza załogę 6, szósty długotrwały zespół ISS, który SpaceX poleciał do NASA od czasu, gdy prywatny projekt rakietowy założony przez miliardera Elona Muska zaczął wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę w maju 2020 r. Musk jest dyrektorem generalnym producenta samochodów elektrycznych Tesla (TSLA (.O) oraz platformę społecznościową Twitter.

Najnowszą załogą kierował 59-letni Stephen Bowen, były oficer okrętu podwodnego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który spędził ponad 40 dni na orbicie jako weteran trzech lotów wahadłowców kosmicznych i siedmiu spacerów kosmicznych. Astronauta NASA Warren „Woody” Hoburg, lat 37, inżynier elektryk, ekspert w dziedzinie informatyki i wyznaczony pilot komercyjny, odbywał swój pierwszy lot kosmiczny.

W misji Crew 6 uczestniczył także 41-letni astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi, druga osoba z jego kraju, która poleciała w kosmos i pierwsza osoba, która wystartowała z ziemi amerykańskiej w ramach długoterminowego zespołu stacji kosmicznej.

Wśród czteroosobowej załogi 6 był rosyjski kosmonauta Andrei Vidyaev, lat 42, który podobnie jak Al-Neyadi jest inżynierem i obiecującym astronautą.

(Raport Steve’a Gormana z Los Angeles). Montaż przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.