Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kapsuła ładunkowa SpaceX zaśmiecona w Zatoce Meksykańskiej — lot kosmiczny teraz

Kapsuła Cargo Dragon odlatuje z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek, kierując się do wody w Zatoce Meksykańskiej. Źródło: Thomas Pesquet/Europejska Agencja Kosmiczna/NASA

W ramach 36-dniowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną kapsuła SpaceX Cargo Dragon w piątek wieczorem zanurzyła się w Zatoce Meksykańskiej wraz z eksperymentami biomedycznymi, sprzętem do spacerów kosmicznych i innymi instrumentami powracającymi z orbity.

Bezzałogowy statek kosmiczny zrzucił spadochron do Zatoki Meksykańskiej na południe od Tallahassee na Florydzie o 23:29 czasu wschodniego (0329 GMT w sobotę).

SpaceX potwierdził upadek kapsuły w tweecie, gdy zespoły ratunkowe zebrały się na statku kosmicznym Dragon w Zatoce Meksykańskiej. Statek ratunkowy SpaceX „Go Navigator” znajdował się na stacji w pobliżu obszaru dystrybucji płynów, aby wyciągnąć kapsułę z morza.

Gdy kapsuła Dragon znajdzie się na pokładzie statku ratunkowego, zespoły otworzą właz i pobiorą wrażliwe na czas próbki badawcze do dostarczenia helikopterem do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie naukowcy zaczną analizować eksperymenty.

Statek ratunkowy zwróci kapsułę na przylądek Canaveral w celu odnowienia i ponownego wykorzystania w przyszłej misji towarowej.

Sonda Cargo Dragon wylądowała ze stacji kosmicznej o godzinie 10:45 EDT (1445 GMT) w czwartek, dwa dni później niż pierwotnie planowano. Dyrektorzy nakazali wstrzymanie, aby poczekać, aż Tropical Storm Elsa wyprowadzi się z Florydy.

Bezzałogowy statek dostawczy spędził 33 dni na stacji kosmicznej, odkąd zadokował tam 5 czerwca, dwa dni po tym, jak został wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

Misja była 22. lotem towarowym SpaceX w obie strony na stację kosmiczną od 2012 roku. NASA ma umowy ze SpaceX i Northrop Grumman na transport komercyjnych misji zaopatrzenia na stację.

Podczas podróży na stację kosmiczną kapsuła Dragon dostarczyła ponad 7300 funtów (3300 kilogramów) ładunku, w tym eksperymenty i zmodernizowane panele słoneczne. W zeszłym miesiącu astronauci Shane Kimbrough i Thomas Pesquet zainstalowali i rozmieścili Graduated Solar Arrays na trzech spacerach kosmicznych.

READ  Jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń

Według rzecznika NASA po opróżnieniu ciśnieniowego przedziału ładunkowego statku astronauci ze stacji przywieźli na Ziemię około 5300 funtów (2400 kilogramów) próbek badawczych i eksperymentalnych oraz innego sprzętu.

Eksperymenty, które powróciły na Ziemię, obejmowały dochodzenie farmaceutyczne prowadzone przez firmę Eli Lilly and Company dotyczące wpływu grawitacji na materiały liofilizowane. Na Ziemi liofilizowane leki do długotrwałego przechowywania wytwarzają warstwy z różnicami strukturalnymi, a naukowcy chcą wiedzieć, czy liofilizowane próbki w mikrograwitacji na stacji kosmicznej mają inną strukturę.

Kapsułka smoka przyniosła również eksperyment, w którym oceniano, jak grawitacja wpływa na strukturę, skład i aktywność bakterii jamy ustnej. Według NASA dane mogą pomóc w opracowaniu metod leczenia chorób jamy ustnej podczas długotrwałych misji kosmicznych na Księżyc i Marsa.

Kapsuła Dragona była również wyposażona w sprzęt do spacerów kosmicznych, w tym narzędzie z uchwytem pistoletowym, klucz dynamometryczny, odzież chłodzącą, zestawy do pobierania próbek wody i elementy skafandra kosmicznego, takie jak rękawiczki, powiedziała rzeczniczka NASA Leah Cheshire.

„Chcę wyrazić moje podziękowania wszystkim zespołom SpaceX i NASA oraz wszystkim naukowcom, inżynierom i badaczom, którzy mają sprzęt na tym statku”, powiedział Kimbrough po tym, jak statek kosmiczny Dragon opuścił stację w czwartek. „To był świetny samochód. Przez ostatni miesiąc był zajęty robieniem wielu wspaniałych badań naukowych”.

Statek kosmiczny Dragon opuścił swoją jednorazową sekcję pudełkową o 22:41 EDT (0241 GMT w sobotę). W bezciśnieniowym bagażniku znajdują się generatory energii słonecznej statku.

Kapsuła następnie wystrzeliła pchnięcia Draco o 22:45 EDT (0245 GMT), aby spalić Diorbit przez dziewięć minut, aby spowolnić statek na tyle, aby ponownie wejść w atmosferę.

Pokryta w atmosferze osłoną termiczną chroniącą przed wysokimi temperaturami, kapsuła Dragon wypuściła spadochrony na kilka minut przed zawaleniem się w Zatoce Meksykańskiej.

Ta misja była drugim lotem z zaopatrzeniem SpaceX w celu użycia ulepszonego statku kosmicznego Cargo Dragon, który jest oparty na projekcie statku kosmicznego Dragon. Nowa wersja statku kosmicznego Dragon została zaprojektowana tak, aby latać co najmniej pięć razy, w porównaniu z trzema misjami w poprzedniej konfiguracji.

READ  NASA jest gotowa po raz pierwszy zbadać drugą stronę Księżyca

Może również przenosić większy ładunek niż statek kosmiczny Dragon pierwszej generacji.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.