Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kanadyjscy urzędnicy łagodzą nakazy ewakuacji ze względu na pożary w malowniczej Kolumbii Brytyjskiej

Kanadyjscy urzędnicy łagodzą nakazy ewakuacji ze względu na pożary w malowniczej Kolumbii Brytyjskiej

Władze poinformowały we wtorek, że kanadyjscy strażacy zaczęli łagodzić nakazy ewakuacji w malowniczym regionie Kolumbii Brytyjskiej, a perspektywa lepszej pogody budzi nadzieje w walce z pożarami.

Dalej na północ, na Terytoriach Północno-Zachodnich, weekend charakteryzujący się niskimi temperaturami, sprzyjającymi wiatrami i niewielkimi opadami deszczu pozwolił zespołom straży pożarnej niedaleko stolicy regionu Yellowknife na podjęcie dalszych wysiłków w celu ugaszenia płomieni po zaledwie dniach powstrzymywania go przed przedostaniem się do miasta.

To tylko dwa z 386 pożarów, które według władz obecnie płoną w Kanadzie, która w tym roku doświadczyła rekordowej liczby pożarów. Pożary wypędziły dziesiątki tysięcy ludzi z domów, a także wysłały dym do części Stanów Zjednoczonych

Urzędnicy w południowej Kolumbii Brytyjskiej z optymizmem nawiązują do walki z pożarami, które szalały od kilku dni w dolinie Okanagan, zagrażając miastom w regionie Kelowna, letnim ośrodku położonym około 150 kilometrów na północ od granicy z USA.

„Muszę przyznać, że naprawdę zaczynam mieć wrażenie, że w związku z tym pożarem skręcimy na zakręcie, a jednym z kluczowych rozwiązań jest anulowanie niektórych nakazów ewakuacji” – powiedział Jason Prolund, szef Departamentu Zachodu Straż Pożarna w Kelowna. „Wydaje mi się, że możemy nieco zmienić sytuację, także jeśli chodzi o pogodę”.

Prolund oszacował, że pożar zniszczył mniej niż 70 budynków w West Kelowna i mniej niż 20 budynków na terenie Westbank First Nation. Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ani o zaginięciu osób.

Prolund powiedział, że od czasu wybuchu pożaru w zeszłym tygodniu góry są pokryte dymem, a sytuacja będzie wyglądać inaczej, gdy niebo się przejaśni. „To mogłoby być bardzo ekscytujące, gdybyśmy zaczęli dostrzegać, czego nam brakuje” – powiedział.

READ  Wiadomości na temat koronawirusa na żywo: indyjski `` wariant Covid '' wystarczający, aby opóźnić ponowne otwarcie Wielkiej Brytanii

Wydano nakazy ewakuacji dla około 27 000 osób w Kolumbii Brytyjskiej, a kolejnych 35 000 znajduje się w gotowości i jest gotowe do szybkiej ewakuacji.

W dolinie Okanagan zniesiono nakazy ewakuacji w częściach Smith Creek, Talos Ridge i Rose Valley. Bowen Ma, Minister Zarządzania Kryzysowego i Gotowości Klimatycznej Kolumbii Brytyjskiej, powiedział, że nakazy ewakuacji zostały zredukowane do stanu alarmowego w niektórych częściach West Kelowna, First Nation na Zachodnim Brzegu i Lake Country.

Premier Kolumbii Brytyjskiej ma odbyć podróż po regionie we wtorek.

Urzędnicy powiedzieli, że w Yellowknife strażacy przeszli z obrony do ataku.

Do poniedziałku zespoły skupiały się głównie na powstrzymaniu rozprzestrzeniania się pożaru lub zmniejszeniu jego intensywności w pobliżu Yellowknife. Oznaczało to budowanie linii ognia w celu kradzieży płomieni paliwa lub zrzucania na nie wody z powietrza.

Pożar ugaszono około 15 kilometrów od Yellowknife, które pozostało prawie puste po tym, jak w zeszłym tygodniu prawie wszyscy z 20 000 mieszkańców uciekli w bezpieczne miejsce.

Pożary buszu zmusiły w sumie 25 900 mieszkańców prowincji, czyli około 60 procent populacji, do opuszczenia swoich domów, powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej Jennifer Young, specjalistka ds. informacji publicznej w okręgowej organizacji zarządzania kryzysowego.

Ponieważ Yellowknife znajduje się blisko miasta duchów, urzędnicy ostrzegli pracowników miasta, osoby udzielające pierwszej pomocy i wolontariuszy, którzy pozostali w mieście, aby zwracali uwagę na dziką przyrodę wysiedloną przez pożary. W wiadomości opublikowanej w niedzielę na Facebooku władze podały, że zgłoszono niedźwiedzie i inne zwierzęta grasujące po mieście.

___

Gillis relacjonował z Toronto.