Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kanadyjczyk zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina | Globalizm

Napisane przez MONIKĘ SCISŁOWSKĄ Associated Press

WARSZAWA, Polska (AP) – Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu został wybrany wczesnym czwartkiem jako zdobywca pierwszej nagrody w wysokości 40 000 euro (45 000 dolarów) na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.

Ogłoszenie jury nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak Leo zagrał swoją rolę jako ostatni z 12 finalistów, wykonując z orkiestrą Koncert e-moll op. 11 Chopina w zatłoczonej warszawskiej Orkiestrze Narodowej. Jego inspirujący występ spotkał się z wielkim aplauzem.

“O mój Boże. Szczerze, nie wiem, co powiedzieć” – powiedział Liu po wygraniu tego tytułu.

„Śniliśmy z tymi wszystkimi ludźmi na tej prestiżowej scenie” – powiedział po angielsku 24-latek urodzony w Paryżu.

„Możliwość grania Chopina w Warszawie to oczywiście jedna z najlepszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić, więc oczywiście jestem naprawdę zaszczycona tą nagrodą, a także za zaufanie tego jury i za całe ciepło, jakie miałem w ostatnich dniach” – powiedział Liu.

Druga nagroda o wartości 30 000 euro (35 000 USD) powędrowała wspólnie do Aleksandra Gadżiewa, przedstawiciela Włoch i Słowenii, oraz Kyuhi Sorety z Japonii. Gadzhief wygrał także nagrodę Christiana Zimmermanna w wysokości 10 000 euro (11 800 USD) za najlepsze wykonanie sonaty.

Ludzie czytali też…

Trzecią nagrodę o wartości 20 000 euro (23 000 dolarów) otrzymał Hiszpan Martin Garcia Garcia, który również wygrał 5000 euro (5 800 dolarów) za najlepsze wykonanie koncertu.

Czwartą nagrodę o wartości 15 000 euro (17 000 dolarów) podzielili Japończyk Aimee Kobayashi i Polak Jacob Koszlick, który zdobył także nagrodę za najlepszy występ Mazurka oraz 5000 euro. Włoszka Leonora Armellini zdobyła piątą nagrodę wartą dziesięć tysięcy euro (11 600 dolarów), a szóstą nagrodę zdobył Kanadyjczyk J.J. John Lee Boye i 7000 euro (8 tysięcy dolarów).

READ  Nowy album Jacka Savorettiego świętuje to, co najlepsze w Europie

Pierwsza nagroda została ufundowana przez Kancelarię Prezydenta RP, a pozostałe nagrody ufundował rząd, państwowe instytucje kultury i osoby prywatne.

Wysoka nota w słynnym konkursie otwiera przed pianistami najlepsze sale koncertowe świata i toruje drogę do nagrań z najbardziej znanymi wytwórniami płytowymi.

Przewodnicząca jury Katarzina Popois-Zedron powiedziała po ogłoszeniu, że poziom pianistów jest zbyt wysoki i podjęła decyzję o przyznaniu nagrody dla 17 jurorów bardzo trudną. Opisała uczestników jako „fajnych facetów”.

Podczas konkursu mówiła, że ​​oprócz bycia doskonałym pianistą, uczestnicy muszą również wykazać się wrażliwością i ożywić muzykę.

„Próbuję znaleźć związek między wykonawcą a Chopinem” – powiedział w wywiadzie Boboa Zidron. Muzyka to „wiadomość od człowieka, a muzycy muszą wiedzieć, jakim człowiekiem był Chopin”.

Skłaniając się ich sztuce, jury dopuściło w tym roku dwóch finalistów więcej niż zwykle. Konkurs, który odbywa się co pięć lat, został przełożony na 2020 rok z powodu pandemii.

Wcześniej zwycięzcami byli Włoch Maurizio Bollini, Argentyna Martha Argerich i Jaric Olson ze Stanów Zjednoczonych, Polak Christian Zimmermann, Artur Blitzchacks i Seong Jin Cho z Korei Południowej.

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista, urodził się w 1810 roku w Żelezowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie. Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce znajduje się w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.