Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kanadyjczyk zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego | wiadomości ze świata

Napisane przez MONIKĘ SCISŁOWSKĄ Associated Press

WARSZAWA, Polska (AP) – Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu został wybrany wczesnym czwartkiem jako zdobywca pierwszej nagrody w wysokości 40 000 euro (45 000 dolarów) na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.

Ogłoszenie jury nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak Leo zagrał swoją rolę jako ostatni z 12 finalistów, wykonując z orkiestrą Koncert e-moll op. 11 Chopina w zatłoczonej warszawskiej Orkiestrze Narodowej. Jego inspirujący występ spotkał się z wielkim aplauzem.

READ  GTPulse: lokalna grupa podcastów, która zapewnia różnorodną nową rozrywkę

“O mój Boże. Szczerze mówiąc, nie wiem co powiedzieć” – powiedział Liu po wygraniu tego tytułu.

„Śniliśmy z tymi wszystkimi ludźmi na tej prestiżowej scenie” – powiedział po angielsku 24-latek urodzony w Paryżu.

„Możliwość grania Chopina w Warszawie to oczywiście jedna z najlepszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić, więc oczywiście jestem naprawdę zaszczycona tą nagrodą, a także za zaufanie tego jury i za całe ciepło, jakie miałem w ostatnich dniach” – powiedział Liu.

Druga nagroda o wartości 30 000 euro (35 000 USD) powędrowała wspólnie do Aleksandra Gadżiewa, przedstawiciela Włoch i Słowenii, oraz Kyuhi Sorety z Japonii. Gadzhief wygrał także nagrodę Christiana Zimmermanna w wysokości 10 000 euro (11 800 USD) za najlepsze wykonanie sonaty.

Trzecią nagrodę o wartości 20 000 euro (23 000 dolarów) otrzymał Hiszpan Martin Garcia Garcia, który również wygrał 5000 euro (5 800 dolarów) za najlepsze wykonanie koncertu.