Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kanada zapewni szkolenia z zakresu pomocy medycznej dla armii ukraińskiej w Polsce

Kanada zapewni szkolenia z zakresu pomocy medycznej dla armii ukraińskiej w Polsce

Kanishka Singh

(Reuters) – Kanada poinformowała we wtorek, że rozmieści techników i medyków z Kanadyjskich Sił Zbrojnych w Polsce, aby szkolić członków ukraińskiego wojska, w ramach ostatniej pomocy Ottawy dla Kijowa w celu przeciwdziałania rosyjskiej inwazji.

Od lutego 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę, Kanada przeznaczyła ponad 1 miliard dolarów kanadyjskich (726,90 mln USD) na pomoc wojskową dla Ukrainy.

„Kanada wysłała do Polski siedmiu techników medycznych i paramedycznych kanadyjskich sił zbrojnych (CAF) z jednostek służby zdrowia kanadyjskich sił zbrojnych, gdzie będą szkolić członków Sił Zbrojnych Ukrainy w umiejętności skutecznego ratowania życia w sytuacjach bojowych”. Poinformowali we wtorek premier Justin Trudeau i minister obrony Anita Anand.

Kanadyjscy trenerzy medyczni zostaną włączeni do prowadzonych przez Polaków szkoleń, które koncentrują się na zaawansowanych taktycznych umiejętnościach medycznych, z naciskiem na przetrwanie w walce, powiedział kanadyjski rząd, dodając, że szkolenie lekarzy rozpocznie się w marcu.

Członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych wspierają członków armii ukraińskiej w Wielkiej Brytanii i Polsce w ramach operacji mającej na celu zapewnienie szerszego szkolenia wojskowego.

Ottawa dodał, że Kanada rozszerza wysiłki na rzecz szkolenia ukraińskich ekspertów od materiałów wybuchowych w Polsce w ramach operacji do października.

Dzięki temu szkoleniu, które rozpoczęło się zeszłej jesieni, 45 członków kanadyjskich sił zbrojnych wyposaża ukraińskich inżynierów bojowych w specjalistyczne umiejętności, takie jak rozpoznanie inżynieryjne, użycie materiałów wybuchowych do wyburzeń i rozminowywania.

Na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen we wtorek Trudeau podkreślił również potrzebę pilnego dostarczenia Ukrainie sprzętu energetycznego, ponieważ jej infrastruktura została zaatakowana podczas wojny.

(1 USD = 1,3757 dolarów kanadyjskich)

(Reportaż Kanishki Singh w Waszyngtonie; montaż: Sandra Mahler)