Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kanada to nasz zaufany przyjaciel i sojusznik: polski Def Min

Polska i Kanada mają długą historię współpracy. Kanada, zaufany przyjaciel i sojusznik Polski, jest pierwszym krajem, który poparł nasze członkostwo w NATO – powiedział w poniedziałek w Ottawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Pulaszak po spotkaniu z premier Kanady Anitą Anand.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Błaszczak podkreślił, że oba nasze kraje współpracują na rzecz bezpieczeństwa Europy. Zaznaczył, że kanadyjscy żołnierze wykonują misje na terytorium Polski, a nasze relacje zacieśniły się poprzez współpracę techniczną i wojskową.

„Chcę podziękować ministrowi Anandowi za wsparcie dla Ukrainy, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna” – powiedział Błaszczak. Szczególnie podziękował kanadyjskiemu ministrowi za jasne stanowisko w sprawie dostaw czołgów Leopard przez Kanadę na Ukrainę.

Minister obrony narodowej przypomniał też słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2008 roku podczas rosyjskiej inwazji na Gruzję. „Dobrze wiemy, że dziś jest Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a potem kolej na mój kraj, Polskę” – powiedział wówczas Kaczyński.

„Jeśli nie będziemy się temu opierać, obawiam się, że ten scenariusz stanie się rzeczywistością” – zaznaczył Błaszczak.

Minister obrony narodowej wspomniał też, że rozmawiał o polsko-kanadyjskiej współpracy obronnej z Anitą Anand. Podkreślił, że Polskę i Kanadę łączy wspólne stanowisko w sprawie zagrożeń. „Mam nadzieję, że nadarzy się okazja do dalszego zacieśniania wzajemnych relacji” – powiedział minister.

READ  Zwolnienie z podatku IP Box w Polsce

Mariusz Błaszczak od niedzieli przebywa w Kanadzie. Wcześniej minister obrony narodowej odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie spotkał się z sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

Kanada – niezawodny sojusznik we wspieraniu Ukrainy

Ministrowie obrony Polski i Kanady spotkali się wcześniej w październiku ubiegłego roku, kiedy Anand odwiedził Warszawę. Podczas spotkania ministrowie podpisali Memorandum o współpracy obronnej między Ministrem Obrony Narodowej RP a Departamentem Obrony Narodowej Kanady. Ministrowie rozmawiali też o wsparciu dla Ukrainy w styczniu.

Kanada jest jednym z krajów zaangażowanych we wspieranie sił ukraińskich w obronie przed rosyjską inwazją. Zgłoszone wsparcie obejmuje czołgi Leopard 2A4 i kilkaset transporterów opancerzonych Senator.

Kanada zobowiązała się również do zakupu od Ukrainy systemu obrony powietrznej Nassams. Ponadto kanadyjscy żołnierze szkolą ukraiński personel w operacjach Leoparda oraz prowadzą szkolenie medyczne na polskim poligonie.

Ponadto wojska kanadyjskie są również obecne we wschodnim regionie NATO na Łotwie, gdzie Kanada jest krajem składowym grupy bojowej NATO Enhanced Forward Presence (eFP). W skład grupy bojowej wchodziła również grupa polska w postaci kompanii pancernej.

Źródło: