Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kamyczki przed górami – NASA Mars

Zespół misji Mars 2020 NASA pracuje systematycznie i kompleksowo i poczynił znaczne postępy w zrozumieniu najlepszej ścieżki do usuwania śmieci. Ziarnistość trochę okrągła do wytrwania. W miniony weekend i na początku tego tygodnia opracowano i przetestowano sekwencje operacyjne, aby usunąć tych twardych jak skała intruzów.

Po zakończeniu prób naziemnych rozpoczęliśmy wdrażanie naszej strategii łagodzenia skutków na Marsie. 12 stycznia przeprowadziliśmy szczegółową ankietę wizerunkową pod hasłem Wytrwałość. Zrobiliśmy to po to, abyśmy mieli dobry pomysł na skały i kamyki już poniżej, zanim dołączymy do nich w niezbyt odległej przyszłości.

Dzięki temu wstępnemu obrazowaniu pod kadłubem zespół postanowił manewrować naszym ramieniem robota, czego nigdy nie wyobrażałem sobie, że wykonamy – nigdy. Mówiąc najprościej, zwracamy pozostałą zawartość próbki Tube 261 (naszej najnowszej, ukochanej próbki rocka) na jej ojczystą planetę. Chociaż ten scenariusz nigdy nie został zaprojektowany ani zaplanowany przed wystrzeleniem, rozładowanie rdzenia z otwartej rury okazało się dość prostym procesem (przynajmniej podczas testów naziemnych). Wczoraj wysłaliśmy polecenia, a później w ciągu dnia ramię robota po prostu skieruje otwarty koniec probówki w stronę powierzchni Marsa, a grawitacja zajmie się resztą.

Wyobrażam sobie, że twoje następne pytanie brzmi: „Dlaczego wyrzucasz zawartość probówki?” Odpowiedź brzmi, że w tej chwili nie jesteśmy pewni, jak długo wydobyte skały przetrwają w Tube 261. I chociaż ta skała nigdy nie pojawi się na mojej liście kartek świątecznych, wydaje się, że zespołowi naukowemu się to podoba. Więc jeśli nasze plany idą dobrze z łagodzeniem żwiru (patrz poniżej), możemy bardzo dobrze spróbować ponownie „problem” (skały, z której pobrano tę próbkę).

Co prowadzi mnie do kolejnych kroków w naszej strategii łagodzenia skutków żwiru: dzisiaj wysyłamy polecenia do łazika i każemy mu wykonać dwa testy obrotu na karuzeli bitów. Te testy (pierwszy, mały cykl, drugi, większy) zostaną przeprowadzone w najbliższy weekend. Oczekujemy, że te kursy – i każdy późniejszy ruch kamyków – pomogą poprowadzić nasz zespół, dostarczając mu niezbędnych informacji o tym, jak iść naprzód. Jednak, aby być precyzyjnym, wymagamy również od łazika wykonania drugiego zestawu zdjęć pod kadłubem, na wypadek gdyby wyskoczył jeden lub więcej kamyków.

READ  Mój tata chce dać mi miejsce parkingowe. Czy będę winien podatek od zysków kapitałowych? | podatek od zysków kapitałowych

Spodziewamy się, że dane i obrazy z tych dwóch testów wirowania zostaną wysłane z powrotem na Ziemię do następnego wtorku, 18 stycznia. Stamtąd przeanalizujemy i poprawimy nasze plany. Gdybym musiał to poprawić, byłbym wdzięczny, że bylibyśmy w naszej obecnej lokalizacji jeszcze tydzień lub nawet dłużej, jeśli postanowimy ponownie pobrać próbkę Issole.

Więc masz to. Zespół ds. wytrwałości bada każdy aspekt problemu, aby upewnić się, że nie tylko pozbędziemy się tego rumowiska skalnego, ale także zapobiegniemy podobnemu zdarzeniu podczas pobierania próbek w przyszłości. Zasadniczo w pogoni za tymi czterema kamykami nie zostawiamy żadnej skały odwróconej.