Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kampania Tęczowych Odznak Mistrzostw Świata FIFA w Katarze

FIFA znalazła się w środę pod presją kilku europejskich federacji piłkarskich, aby chciały, aby ich kapitan nosił tęczową opaskę w kształcie serca podczas mistrzostw świata w Katarze w ramach kampanii przeciwko dyskryminacji.

Francja i Niemcy, dwaj ostatni mistrzowie świata, znalazły się wśród ośmiu z 13 europejskich drużyn piłkarskich, które pojechały do ​​Kataru i dołączyły do ​​kampanii „One Love”, która rozpoczęła się w Holandii. Holandia zmierzy się z Katarem w grupie A 29 listopada.

Przepisy FIFA zabraniają zespołom przynoszenia na Mistrzostwa Świata własnych projektów kapitanów i nalegają, aby korzystały ze sprzętu dostarczonego przez zarząd.

Opaski są najnowszym polem bitwy dla graczy, aby rozpowszechniać przesłania polityczne związane z Mistrzostwami Świata organizowanymi w Katarze, gdzie homoseksualizm jest nielegalny, a traktowanie pracowników migrujących w celu budowania projektów na turniej jest od dekady przedmiotem kontrowersji.

„Wspólne noszenie opaski w imieniu naszych drużyn wyśle ​​jasny komunikat, gdy świat patrzy” – powiedział kapitan Anglii Harry Kane w oświadczeniu.

Szwajcarski Związek Piłki Nożnej powiedział, że chciał, aby kapitan Granit Xhaka nosił odznakę „Możesz zobaczyć serce w różnych kolorach, które reprezentują różnorodność ludzkości”.

platforma do przytulania

Piłkarze wykorzystali swoją platformę do wygłaszania oświadczeń w ostatnich latach. Klękanie na boisku było rutyną przed meczami Premier League przez dwa sezony po śmierci George’a Floyda, czarnoskórego mężczyzny zamordowanego przez funkcjonariusza policji w Stanach Zjednoczonych.

FIFA poparła przyjęcie kolana i teraz musi zdecydować, czy wesprzeć niektóre z najbardziej wpływowych stowarzyszeń członkowskich w geście, który mógłby zawstydzić Katar.

„Złożono wniosek do FIFA o zezwolenie na noszenie opasek podczas Mistrzostw Świata” – powiedział w oświadczeniu Walijski Związek Piłki Nożnej.

FIFA nie skomentowała od razu prośby.

READ  Umiera Foley Cole, pierwszy trener w historii amerykańskiego saneczkarstwa Wiadomości, sport, praca

Opaski na ręce można nosić na meczach Ligi Narodów UEFA w tym tygodniu, w tym przez kapitanów, gdy Belgia gościć będzie Walię w czwartek.

Katar twierdzi, że przyjmie fanów ze wszystkich środowisk

Kampania na rzecz opasek rozpoczęła się dzień po tym, jak emir Kataru przemawiał na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku i obiecał gościć mistrzostwa świata bez dyskryminacji.

– Katarczycy z otwartymi ramionami powitają fanów piłki nożnej ze wszystkich środowisk – powiedział szejk Tamim bin Hamad Al Thani w przemówieniu do innych światowych przywódców.

Osiem europejskich zespołów wspierających kampanię „One Love” na rzecz praw człowieka obejmowało również Belgię i Danię. Pięć meczów, które nie brały udziału w eliminacjach do Mistrzostw Świata w środę to Chorwacja, Polska, Portugalia, Serbia i Hiszpania.

Jednak kapitan Polski Robert Lewandowski – dwukrotny zawodnik świata roku – powiedział w tym tygodniu, że zabierze do Kataru niebiesko-żółtą flagę Ukrainy.

Polska odmówiła zmierzenia się z Rosją, gospodarzem Mistrzostw Świata 2018, w meczu play-off w marcu. Przed meczem FIFA i UEFA zakazały rosyjskim drużynom udziału w międzynarodowych rozgrywkach, ponieważ kraj ten najechał na Ukrainę.

Katar analizowany w związku z reformami prawa pracy

Kampania na rzecz opasek rozpoczęła się, gdy komisja federacji członkowskich UEFA monitorowała postępy w Katarze w zakresie reform prawa pracy i innych praw człowieka przed turniejem.

W skład tego komitetu wchodzi Norweski Związek Piłki Nożnej, którego prezes Liz Clavens ostro skrytykowała projekt katarski na dorocznym spotkaniu FIFA w marcu w Doha w przeddzień losowania turnieju.

Anglia i Walia znalazły się wśród federacji, które w środę potwierdziły postępy poczynione w Katarze od czasu, gdy bogaty emirat wygrał kandydaturę na Mistrzostwa Świata w grudniu 2010 roku.

Jednak FA powiedział, że gracze spotkają kilku pracowników migrujących, którzy zostaną zaproszeni na obóz treningowy w Al Wakrah.

Anglia dodała również wsparcie, które zostało już wyrażone w Niemczech w tym tygodniu dla organizatorów FIFA i Mistrzostw Świata, aby zrekompensować rodzinom pracowników budowlanych, którzy przybyli do Kataru, aby pomóc w budowie stadionów, linii metra i hoteli.

Amnesty International zaproponowała, aby FIFA wypłaciła 440 milionów dolarów rekompensaty, aby wyrównać nagrody pieniężne wypłacone 32 drużynom w Katarze.

Podczas poniedziałkowego wydarzenia dla Niemieckiego Związku Piłki Nożnej zaproszony kibic, który jest gejem, wykorzystał platformę, aby wezwać ambasadora Kataru, aby jego kraj uchylił przepisy antyhomoseksualne. Ambasador Abdullah bin Mohammed bin Saud Al Thani skarżył się, że kwestie praw człowieka odwracają uwagę od turnieju.