Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kampania Netflixa „Sztuka kradzieży” podejmuje krytykę najcenniejszego polskiego kreskówki

Obecnie powszechnie wiadomo, że Dama z gronostajem to przedstawienie Cecylii Gallerani, która była kochanką księcia Mediolanu Ludovica Sforzy – ówczesnego pracodawcy Leonarda. Miała około 16 lat, kiedy rysowano ten obraz; Jej ojciec był sługą księcia. Żona księcia w końcu dowiedziała się o jego długim związku z Gallerani i poślubiła ją.

Podobnie jak Diop, postać grana przez CV Lupina, historia Galeriani opowiada o byciu blisko władzy, w której ona sama się nie urodziła. Dużo Lupina polega na zabawie z tymi dynamikami w sposób charyzmatyczny, aby je obalić. Oczywiście w epoce nowożytnej w grę wchodzą również inne dynamiki: Galerani jest teraz przedmiotem portretu uważanego za jeden ze skarbów narodowych Polski – Si, syn imigrantów z Afryki Zachodniej, dorastał na francuskich przedmieściach i jest teraz jednym z nich. największego eksportu talentów w kraju.

Pojawia się tu również interesujące napięcie w związku z naszymi relacjami ze sztuką piękną – w tym przypadku z malarstwem Da Vinci – i tak zwanymi minimal artami ery nowożytnej, czego doskonałym przykładem jest skrojony na miarę serial Netflixa. Z tego powodu umieszczenie łubinu na kobiecie z Irmine zachęca do wszelkiego rodzaju pomysłów dotyczących relacji do władzy w przestrzeni i czasie; Tym bardziej, że postać Sy oddaje również tożsamość i rolę fikcyjnego francuskiego rabusia, którego pierwotnie nie wyobrażano sobie jako czarnego.

No i oczywiście jest temat Polski. Dzieło Da Vinci może być włoskie, ale Dama z gronostajem jest obecnie uważana za część polskiego dziedzictwa. Około 97 proc. obywateli Polski ona jest biała; W zeszłym roku, po zabójstwie George’a Floyda, również w Polsce wybuchło powstanie antyrasistowskie pod hashtagiem #DontCallMeMurzyn to rasistowski pseudonim powszechnie używany wobec Murzynów.

READ  Eurowizja: Islandczyk Daci Freire, aby obejrzeć konkurs piosenki w hotelu