Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kamo’oalewa może być kawałkiem księżyca • The Record

Nowo odkryta skała wielkości pociągu, która utrzymuje Ziemię jako stałego towarzysza krążącego wokół Słońca, prawdopodobnie będzie częścią Księżyca, powstałą w wyniku starożytnego uderzenia w Księżyc.

469219 Kamo’oalewa – odkryta przez obserwatorów na Hawajach w 2016 roku – ma około 41 metrów średnicy i krąży wokół Słońca po torze podobnym do naszej niebieskiej planety.

Chociaż najbliższe ziemskie półsatelity (nie martw się, minimalna odległość przecięcia orbity* z Ziemią wynosi pięć milionów km), bardzo niewiele wiadomo o pochodzeniu skał ze względu na ich niewielkie rozmiary i zwyczaj zamieszkiwania w ciemności kosmosu.

Jednak naukowcy pracujący nad projektem prowadzonym przez Uniwersytet Arizony byli w stanie rzucić nieco światła na tę kwestię. Ich analiza promieni odbitych od powierzchni skały kosmicznej obserwowanej za pomocą Teleskopu Big-Eyed w górach Benalino w południowo-wschodniej Arizonie oraz Teleskopu Lowell Discovery w Coconino National Forest w pobliżu Happy Jack w Arizonie, silnie sugeruje, że może ona mieć charakter księżycowy. pochodzenie.

Absolwent Benjamin Sharkey i jego zespół wykazali, że Kamwaloa ma czerwone widmo odbicia, bardzo podobne do widma minerałów na powierzchni Księżyca.

„To widmo wskazuje na skład oparty na krzemianach, ale z zaczerwienieniem wykraczającym poza to, co zwykle widuje się wśród asteroid w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Porównujemy widmo z widmem kilku izotopów materiałów i dochodzimy do wniosku, że najlepiej pasuje do krzemianu podobnego do księżyca. To interpretacja implikuje ekstensywne wietrzenie przestrzeni i podnosi możliwość, że Kamo’oalewa może zawierać materiał księżycowy” artykuł opublikowany w Komunikacja przyroda Ziemia i środowisko.

Chociaż artykuł przyznaje, że wniosek jest spekulacyjny, wydaje się bardziej prawdopodobny niż inne możliwości.

Kamo’oalewa na swojej orbicie podobnej do Ziemi mogła zostać przechwycona z ogólnej populacji obiektów bliskich Ziemi (NEO), ale „ekscentryczność i nachylenie są jednak nieco nietypowe, jak te uchwycone stany koorbitalne znalezione w symulacjach numerycznych, – mówi gazeta.

READ  Putin chce posiadać rosyjską stację kosmiczną do 2027 roku

Alternatywnie, mogą pochodzić z jeszcze nieodkrytej grupy asteroid trojańskich na Ziemi, innej grupy obiektów Układu Słonecznego. Jest to pomysł, który można przetestować dalszymi obserwacjami tego systemu.

Pozostawia to możliwość, że Kamo’oalewa pochodzi z układu Ziemia-Księżyc, prawdopodobnie ze szczątków wyemitowanych przez uderzenie w powierzchnię Księżyca. Może to być raczej wynikiem pęknięcia pływowego lub pęknięcia obrotowego obiektu znajdującego się blisko Ziemi.

Pochodzenie w układzie Ziemia-Księżyc jest również wspierane przez niższą prędkość względną obiektu zbliżającego się do Ziemi, będącą znacznie niższą niż w przypadku innych NEO.

Nazwa Kamo’oalewa pochodzi od hawajskich słów oznaczających segmentację i oscylację. Wygląda na to, że do tej pory krąży wokół Ziemi. Krąży wokół Słońca, ale oscyluje wokół Ziemi jako jej stały towarzysz ze względu na nieco inny okres orbitalny (366 dni) i nachylenie swojej orbity w porównaniu z Ziemią, takie jak Ta animacja pokazuje, że jest łatwy w użyciu. ®

*Podczas gdy MOID w Kamo’oalewa wynosi 5 mln km, realnie oznacza to, że nie zbliża się do 14,5 mln km od Ziemi.