Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kaczyński mówi, że Niemcy i Rosja stoją teraz za partiami opozycji w dążeniu do przejęcia władzy

Kaczyński mówi, że Niemcy i Rosja stoją teraz za partiami opozycji w dążeniu do przejęcia władzy

W swoich pierwszych publicznych wypowiedziach od czasu utraty przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) większości parlamentarnej w niedzielnych wyborach lider partii Jarosław Kaczyński stwierdził, że za powstawaniem głównych partii opozycji stoją obecnie zagraniczne mocarstwa, zwłaszcza Niemcy i Rosja. Nowy rząd.

Przemawiał w piątkowy wieczór na spotkaniu klubów związanych z konserwatywną gazetą Gazeta PolskaPolska Agencja Prasowa (PAP) podaje, że Kaczyński przyznał teraz, że „przejęcie władzy przez opozycję jest prawie pewne”.

Stwierdził, że jest to po części spowodowane „wieloma błędami” sprawującego władzę od ośmiu lat narodowo-konserwatywnego PiS, choć nie określił ilościowo, jakie to były błędy.

Dużą kwestią – powiedział Kaczyński – jest to, że „Polska się zmieniła, zmienił się skład elektoratu” i że PiS musi się dostosować, jeśli ma nadzieję „ponownie zwyciężyć w Polsce innej niż jakiś czas temu”.

Ale „pytanie, które warto zadać”, brzmi: „jakie są głębsze przyczyny i mechanizmy pojawienia się niektórych?” [political] Formacjami?” – mówił lider PiS. „W jakim stopniu nasze życie publiczne jest niezależne od sił zewnętrznych?”

„Zawsze działają tu siły wyraźnie powiązane z naszymi sąsiadami i nie mówię tu o Czechach czy Słowakach, tylko o Niemcach i Rosjanach” – kontynuował.

W przypadku największej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej (PO), Kaczyński powiedział: „Dowody na jej powstanie są bardzo przejrzyste i sprawdzalne. [it following] Polityka najwyraźniej zgodna z interesami Niemiec.

Później powrócił do Polski 2050 (Polska 2050), którą stworzyła prezenterka telewizyjna, która została politykiem Simone Holownia po tym, jak zajęła trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Polska 2050 była częścią koalicji Trzeciej Drogi, która w ubiegłoniedzielnych wyborach zajęła trzecie miejsce.

READ  🇵🇱 Polska: Sansa Na Success - ujawniono tematy półfinału Eurowizji Junior 2022

„Czy powstanie Polski 2050 było efektem pomysłu pewnego prezentera telewizyjnego?” – zapytał Kaczyński. – A może coś głębszego?

„Myślę, że przyczyny są głębsze i jest odwrotnie [i.e. Russia] Szukając jakiegoś niezawodnego instrumentu, wciąż mamy nadzieję, że utrwalony, niezbyt wygodny dla niej system polityczny, uda się stworzyć taki, jakiego chce Moskwa” – kontynuował.

Kaczyński nie przedstawił żadnych dowodów na to, dlaczego Rosja mogłaby stanąć za Polską 2050. Odniósł się do „generałów”, nawiązując m.in. do jednego z nowo wybranych senatorów „Polska 2050”, generała Mirosława Różańskiego.

Różański rozpoczął służbę wojskową w latach 80., kiedy Polska znajdowała się pod rządami komunistycznymi wspieranymi przez Sowietów. W 2015 roku został Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych RP. Przedstawiciele PiS, w tym były minister obrony Antoni Masiewicz, oskarżają go o faworyzowanie rosyjskich interesów.

We wczorajszych komentarzach Kaczyński oświadczył, że w wyborach „mamy do czynienia z pewną grą sił zewnętrznych, które bardzo sprawnie wykorzystują instytucje funkcjonujące w Polsce”.

Jednak „jeśli chodzi o ich działania, wszyscy wiecie, jak było, jak było i jak będzie za najbliższe cztery lata” – kontynuował. PiS i Kaczyński konsekwentnie zarzucali opozycji reprezentowanie cudzoziemców, a nie polskich interesów narodowych.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Polski Tusk obiecuje rozwiązać blokadę granicy z Ukrainą, gdy znajdzie się w rządzie

Główny autor obrazu: KPRM (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)