Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

JWST rejestruje pierwszy profil chemiczny atmosfery egzoplanety • Rekord

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba nadal otwiera świat na nową naukę. Tym razem jest to pierwszy profil molekularny i chemiczny atmosfery egzoplanety, wraz ze śladami aktywnych reakcji fotochemicznych.

W ramach pełnego profilu chemicznego egzoplanet Wasp 39b – gdzie wcześniej tego lata Webb znalazł wyraźne dowody na obecność dwutlenku węgla w atmosferze egzoplanety – NASA Powiedział Teleskop wychwycił więcej dwutlenku węgla2A także tlenek węgla, sód, potas i para wodna.

Dwutlenek siarki (SO2), co według naukowca z Oksfordu, Shang-Min Tsai, jest namacalnym dowodem fotochemii – reakcji chemicznych inicjowanych przez światło uderzające w atmosferę planety. Na przykład warstwa ozonowa na Ziemi powstała w wyniku fotochemii.

„Postrzegam to jako naprawdę obiecującą perspektywę dla pogłębienia naszej wiedzy o atmosferach egzoplanet” – powiedział Tsai.

Jak wtedy, gdy odkryłem tlenek węgla2 W atmosferze Wasp 39b JWST polegał na tranzycie planety wokół swojej gwiazdy oraz na tym, jak chemikalia w jej atmosferze wpływają na długości fal światła wykrywanego przez teleskop. Kiedy światło uderza w różne elementy, odbijają one różne długości fal, które JWST może wykryć bardzo dokładnie.

Trzy z czterech sieci Urządzenia naukowe Wykorzystano je do skonstruowania profilu atmosferycznego Wasp 39b: obraz w bliskiej podczerwieni i spektrometr szczelinowy (NIRISS), kamera w bliskiej podczerwieni (NIRCam) oraz spektrometr w bliskiej podczerwieni (NIRSpec), które zastosowano w dwóch konfiguracjach.

profil osy-39-b

Pełny profil atmosferyczny Wasp 39b uchwycony przez JWST

Dlaczego pliki Atmosphere są ważne

Świetnie: wiemy, co znajduje się w atmosferze gazowego olbrzyma osiem razy bliżej jego gwiazdy niż Merkury do Słońca. Więc?

Na przykład lista chemikaliów w atmosferze dostarcza naukowcom proporcji między nimi, co według NASA jest kluczowym elementem określania, w jaki sposób powstały planety. Kazumasa Ohno, badacz egzoplanet na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, który pracował z danymi JWST, powiedział, że skład chemiczny Wasp 39b daje badaczom pewne wskazówki.

Obfitość siarki [relative to] Ono zauważył, że wodór wskazuje, że planeta prawdopodobnie doświadczyła dużej akumulacji mniejszych planet. „Dane wskazują również, że tlenu jest więcej niż węgla w atmosferze. To prawdopodobnie wskazuje, że WASP-39 b pierwotnie powstał daleko od gwiazdy centralnej.”

READ  Do Dogsthorpe przedłożono nową propozycję „wspólnej przestrzeni życiowej”

Odkrycie fotochemii doprowadziło również do dodatkowego startu „naukowców stosujących komputerowe modele fotochemii do danych, które wymagałyby pełnego wyjaśnienia takiej fizyki” – powiedziała NASA.

To właśnie ta aplikacja, jak powiedziała NASA, doprowadziła do ulepszeń w jej możliwościach modelowania, które „pomogłyby zbudować wiedzę technologiczną w celu interpretacji możliwych oznak zdatności do zamieszkania” na innych egzoplanetach.

Astrofizyk z University of Bristol, Hannah Wakeford, powiedziała, że ​​zespół Webba przewidział, jak dobrze będzie działać obserwatorium, „ale było bardziej wyrafinowane, bardziej zróżnicowane i piękniejsze, niż się spodziewałem”.

Dzięki długiemu, uważnemu spojrzeniu na Wasp 39b z drogi i instrumentom Webba działającym powyżej oczekiwań, NASA jest gotowa na dodatkowe badania egzoplanet. Może zacząć patrzeć na bardziej skaliste światy, takie jak ten w Układ TRAPPIST-1 Wiele z nich znajduje się w nadającej się do zamieszkania strefie gwiezdnej.

Przyszłość JWST rysuje się w jasnych barwach, powiedziała Laura Flag, badaczka z Uniwersytetu Cornell i członkini międzynarodowego zespołu Webba. „Będziemy mogli zobaczyć pełny obraz atmosfery egzoplanet… To bardzo ekscytujące wiedzieć, że wszystko zostanie napisane od nowa”. ®