Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jowisz zbliży się dziś wieczorem do Ziemi najbliżej Ziemi za 59 lat

Jowisz pojawi się dziś wieczorem jako największy i najjaśniejszy od dziesięcioleci, zbliżając się do najbliższego punktu Ziemi od 59 lat.

Nadal znajdowałby się w odległości około 367 milionów mil od nas, ale od października 1963 roku obserwatorzy gwiazd nie mieli wielkiej szansy na dostrzeżenie go na nocnym niebie.

Gazowy olbrzym zbliżył się do Ziemi blisko 60 lat temu, a dziś znajdzie się w opozycji, co oznacza, że ​​planeta pojawi się naprzeciw Słońca niż na Ziemi. Jowisz wzejdzie na wschodzie, podczas gdy słońce zajdzie na zachodzie.

Najbliższe podejście planety do Ziemi rzadko pokrywa się z opozycją, co oznacza, że ​​tegoroczne poglądy będą według NASA „nadzwyczajne”.

Amerykańska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​nakładanie się tych dwóch wydarzeń, które powtórzy się dopiero w 2139 r., sprawi, że na niebie będzie się wydawać jaśniejszy i większy – z najlepszymi widokami w poniedziałkową noc.

Jednak w ciągu najbliższych kilku tygodni Jowisz będzie wydawał się nieco większy i jaśniejszy.

Fascynujące: Jowisz zbliża się do najbliższego punktu Ziemi od 59 lat. Skorzystał z tego astrofotograf, który uchwycił gazowego giganta z tak niezwykłymi szczegółami, że wygląda jak unoszący się w kosmosie marmur

Oszałamiające zdjęcia Andrew McCarthy'ego pokazują Jowisza pięknie oświetlonego na tle nocnego nieba, podkreślając czerwoną plamę i pasma chmur.

Oszałamiające zdjęcia Andrew McCarthy’ego pokazują Jowisza pięknie oświetlonego na tle nocnego nieba, podkreślając czerwoną plamę i pasma chmur.

Czym jest przeciwna planeta?

Paradoks pojawia się, gdy dwa ciała niebieskie pojawiają się na niebie w przeciwnych kierunkach od ziemi.

Mówi się, że pełnia księżyca jest w opozycji do słońca; Wtedy ziemia jest mniej więcej między nimi.

Wyższa planeta (której orbita jest dalej od Słońca niż jej orbita) zderza się, gdy Ziemia przechodzi między nią a Słońcem.

Opozycja wobec planety to dobry moment na jej obserwację, ponieważ wtedy planeta znajduje się najbliżej Ziemi i jest w pełnej fazie.

Planety Wenus i Merkury, których orbity są mniejsze niż Ziemia, nigdy nie mogą wejść w konflikt ze Słońcem.

Daty 2021 dla planet w opozycji:

Jowisz: 19 sierpnia

Saturn: 2 sierpnia

Neptun: 14 września

Uran: 4 listopada

Źródło: Encyclopaedia Britannica / Royal Museums Greenwich

Chociaż jest to jedna z niewielu planet, które można zobaczyć gołym okiem, NASA nadal zaleca używanie jakiegoś instrumentu do jej oglądania.

„Przy dobrej lornetce, teleskop (przynajmniej pasmo środkowe) i trzy lub cztery satelity Galilei powinny być widoczne” – powiedział Adam Kobelsky, astrofizyk z NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama.

Należy pamiętać, że Galileusz obserwował te księżyce za pomocą siedemnastowiecznej optyki. Jedną z podstawowych potrzeb będzie stabilna instalacja dowolnego używanego systemu.

READ  Nowa teoria wielu początków życia

4-calowy lub większy teleskop pozwoli obserwatorom zobaczyć Wielką Czerwoną Plamę i pasma Jowisza bardziej szczegółowo.

Idealne miejsce do oglądania byłoby na dużej wysokości w ciemnym, suchym obszarze, powiedział Kobelsky.

„Widoki powinny być świetne na kilka dni przed i po 26 września” – wyjaśnił. Wykorzystaj więc dobrą pogodę po obu stronach tej daty, aby cieszyć się. Poza księżycem musi to być jedna z najjaśniejszych (jeśli nie) rzeczy na nocnym niebie.

Pomimo tego, że w poniedziałek znajduje się w najbliższym punkcie Ziemi przez 59 lat, Jowisz nadal będzie znajdował się w odległości około 367 milionów mil, podczas gdy w najdalszym punkcie znajduje się około 600 milionów mil od nas.

Astrofotograf już skorzystał z możliwości zbliżenia się do Jowisza, uchwycając gazowego giganta z tak niezwykłymi szczegółami, że wygląda jak unoszący się w kosmosie marmur.

Oszałamiające zdjęcia Andrew McCarthy’ego pokazują planetę pięknie oświetloną na tle nocnego nieba, podkreślając czerwoną plamę i pasma chmur.

„To jedno z najdokładniejszych zdjęć gazowego giganta, jakie kiedykolwiek wykonałem i jestem dumny, że mogę podzielić się z wami najczystszym ujęciem Jowisza, jakie do tej pory udało mi się zobaczyć” – powiedział McCarthy, znany jako Cosmic. -Tło. .

Spędziłem około dwóch godzin robiąc jej zdjęcia partiami – co 90 sekund robiłem około 7500 pojedynczych zdjęć.

Obraz został następnie przetworzony przez równoważenie kolorów i wyostrzanie obrazu, co zrobiłem podczas podróży.

„Obserwowanie Jowisza przez teleskop jest częścią tego, co zainspirowało mnie do podążania tą ścieżką i zostania fotografem gwiazd i nigdy nie męczy mnie oglądanie tego”.

McCarthy, znany swoim zwolennikom jako Kosmiczne Tło, powiedział:

„To jedno z najdokładniejszych zdjęć gazowego giganta, jakie kiedykolwiek wykonałem i jestem dumny, że mogę podzielić się z wami najczystszym ujęciem Jowisza, jakie do tej pory udało mi się zobaczyć” – powiedział McCarthy, znany jako Cosmic. -Tło.

McCarthy wykonał tysiące zdjęć Jowisza, zanim połączył je w celu uzyskania końcowego efektu serii zdjęć

McCarthy wykonał tysiące zdjęć Jowisza, zanim połączył je w celu uzyskania końcowego efektu serii zdjęć

Astrofotograf był w stanie uchwycić zdjęcia ze swojego ogrodu we Florencji w Arizonie w zeszłym tygodniu, gdy Jowisz wschodził na wschodnim niebie tuż po zachodzie słońca.

Astrofotograf był w stanie uchwycić zdjęcia ze swojego ogrodu we Florencji w Arizonie w zeszłym tygodniu, gdy Jowisz wschodził na wschodnim niebie tuż po zachodzie słońca.

Kupujący: podstawy

Jowisz to piąta planeta od Słońca i największa w naszym Układzie Słonecznym.

Jest to ogromna kula gazu składająca się głównie z wodoru i helu z kilkoma ciężkimi pierwiastkami.

„Smugi i zawirowania znane Jowiszowi są w rzeczywistości zimnymi, burzliwymi chmurami amoniaku i wody, unoszącymi się w atmosferze wodoru i helu” – powiedział NASA.

„Wielka Czerwona Plama Jowisza jest gigantyczną burzą większą niż Ziemia i wybucha od setek lat”.

READ  Dostrzeżono supermasywną czarną dziurę poruszającą się między galaktykami

Planeta jest dwa razy większa niż druga planeta razem wzięta, a sama Wielka Czerwona Plama jest wystarczająco duża, aby zmieścić w niej całą Ziemię.

Jeden statek kosmiczny – orbiter Juno NASA – bada obecnie ten gigantyczny świat.

Fakty i Liczby

odległość od słońca: 750 milionów km

orbitalny: 12 lat

powierzchnia: 61,42 miliarda kilometrów kwadratowych

promień: 69 911 km

Masa: 1,898 x 10^27 kg (317,8 m3)

Długość dnia: 0 dni 9 h 56 d

księżyce: 53 z oficjalnymi oznaczeniami; Nieograniczone dodatkowe satelity

McCarthy wykonał tysiące zdjęć Jowisza, po czym ułożył je razem, aby uzyskać ostateczny efekt.

Gołym okiem planeta wygląda jak jasna gwiazda, ale oglądana przez teleskop i 11-calową kolorową kamerę została ożywiona z niesamowitymi szczegółami.

Astrofotograf był w stanie uchwycić zdjęcia ze swojego ogrodu we Florencji w Arizonie w zeszłym tygodniu, gdy Jowisz wschodził na wschodnim niebie tuż po zachodzie słońca.

Jednak pomimo tego, że jest w stanie zobaczyć szczegóły planety i jej czterech galileuszowych księżyców przez swój teleskop, mówi, że nigdy nie wie, jak dobre będą ostateczne zdjęcia.

„Nie jestem w stanie dokładnie przewidzieć „warunków widzenia”, które są czynnikiem ograniczającym astrofotografię, chociaż prognozy pogody dają z siebie wszystko” – powiedział McCarthy.

„Więc kiedy wszystko ułoży się w naszej atmosferze, wiem, że obraz będzie znacznie lepszy niż zwykle, zwykle nie wiem, dopóki później nie przejdę przez wszystkie moje dane, aby zobaczyć, jak czysty jest wynikowy obraz”.

Dodał: „Najłatwiej zrobić tak szczegółowy obraz planety podczas oporu, czyli 'bliższego podejścia’ do Ziemi, gdy pojawia się większa i jaśniejsza planeta i mogę zastosować krótsze czasy naświetlania, co pozwala mi wykonać więcej zdjęć. zdjęcia szybko.

Położenie na niebie jest również doskonalsze, ponieważ planeta wschodzi wraz z zachodem słońca i pozostaje na niebie przez całą noc, więc główne zdjęcia mają miejsce we wczesnych godzinach porannych, kiedy atmosfera jest bardziej stabilna.

Wyniki dla każdej klatki zostały przeniesione do programu, który rysuje obrazy na sferze, aby skompensować obrót Jowisza, co pozwoliło mi uzyskać znacznie ostrzejszy obraz niż zwykle.

Wielu zwolenników McCarthy’ego twierdzi, że jego prace dorównują zdjęciom wykonanym przez NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), największy teleskop optyczny w kosmosie, który może widzieć odległe lub słabe obiekty dzięki swojej czułości i rozdzielczości w wysokiej podczerwieni.

Spiera się jednak, mówiąc: „Moje zdjęcia nigdy nie zbliżą się do możliwości JWST, zarówno z naukowego, jak i estetycznego punktu widzenia. Nie musi też zajmować się atmosferą.

READ  SpaceX wystrzeli dziś włoskiego satelitę obserwującego Ziemię po opóźnieniach pogodowych. Oglądaj na żywo.

W przypadku Jowisza może to ujawnić eteryczny system pierścieni, co jest szczerze niemożliwe z Ziemi przy obecnej technologii konsumenckiej.

„Ale wiem, że mogę stworzyć lepszy obraz Jowisza i planuję to!”

Osiem planet w Układzie Słonecznym, w tym skaliste światy i lodowe olbrzymy

W Układzie Słonecznym znajduje się osiem głównych planet, w tym skaliste światy, takie jak Ziemia, gazowe olbrzymy, takie jak Jowisz, i zamarznięte lodowe olbrzymy, takie jak Neptun.

To tylko niewielka część szerszego obrazu gwiezdnego sąsiedztwa, ignorując niezliczone asteroidy i komety, planety karłowate, takie jak Jowisz i księżyce – niektóre tak duże, jak same planety.

Od Słońca na zewnątrz planetami są: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Światy najbliżej Słońca to skaliste planety ziemskie, więc masz znacznie większe światy z warstwami gazu i ryczącymi burzami daleko.

Statystyki dotyczące ośmiu głównych planet Układu Słonecznego
planeta od słońca (km) ogólny dzień średnica (km) TEMP (K) Księżyc
Rtęć 57 milionów 87 ziemskich dni 58 Dni Ziemi 4,878 452
Wenus 108 milionów 224 Dni Ziemi 243 Dni Ziemi 12104 726
Ziemia 149 milionów 365 ziemskich dni 24 godziny dla ziemi 12756 260 1
Mars 227 milionów 686 Dni Ziemi 24.6 Godzin dla Ziemi 6787 150 2
Jowisz 778 milionów 11 lat na ziemi 9.8 Godzin dla Ziemi 142,796 120 67 jego imię
Saturn 1,4 miliarda 29 lat na ziemi 10.2 Godziny dla Ziemi 120 660 88 62 jego imię
Uran 2,8 miliarda 84 lata na ziemi 17.9 Godzin dla Ziemi 51118 59 27 jego imię
Neptun 4,4 miliarda 164 ziemskie lata 19.1 Godziny dla Ziemi 48600 48 13

Oprócz głównych planet, masz wiele planet karłowatych, w tym Pluton, największy o średnicy 2372 km, a następnie Eris, która znajduje się w odległości około 2326 km i 10 miliardów km od Słońca.

Inne główne planety karłowate to Ceres, która znajduje się najbliżej Ziemi i znajduje się w pasie asteroid, Haumea i Makemake – obie oddalone o ponad sześć miliardów kilometrów.

Wszystkie te rzeczy znajdują się w naszym lokalnym układzie planetarnym, nazwanym Układem Słonecznym od nazwy naszej gwiazdy – sol – która pochodzi od łacińskiego słowa sols.

Znajduje się na zewnętrznym ramieniu spiralnym Drogi Mlecznej, krąży wokół centrum galaktyki z prędkością 828 000 km na godzinę i okrąża orbitę co 230 milionów lat.