Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jorge Santos: Izba planuje głosować w sprawie wydalenia kongresmana

Jorge Santos: Izba planuje głosować w sprawie wydalenia kongresmana

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych powróciła do działań legislacyjnych po prawie miesiącu bezczynności spowodowanej walką o przywództwo, a jednym z jej pierwszych działań może być wydalenie jednego z jej członków.

Izba może głosować za wydaleniem nowojorskiego kongresmana Jorge Santosa, któremu postawiono 23 zarzuty, w tym oszustwa i kradzież, już w środę.

35-letni poseł zaprzecza tym oskarżeniom i nie chce podać się do dymisji.

Aby uniknąć zawieszenia działalności rządu, Izba musi także uchwalić ustawę wydatkową.

Ustawodawcy obu partii ostro skrytykowali Santosa, republikanina, jeszcze zanim w maju ubiegłego roku postawiono mu zarzuty dotyczące różnych oszustw, kradzieży i prania pieniędzy.

W ostatnich tygodniach, gdy prokuratorzy dodali więcej zarzutów związanych z jego kampanią, co najmniej pięciu nowojorskich Republikanów wezwało do jego impeachmentu. Jest także przedmiotem dochodzenia etycznego w Izbie Reprezentantów.

Jednak los rozwiązania polegającego na wydaleniu znajdującego się w trudnej sytuacji prawodawcy stoi przed niepewną przyszłością, przyszłość w rękach jego partii kontrolującej Izbę Reprezentantów.

Izba Reprezentantów rzadko wydala swoich członków, gdyż w ciągu ostatnich 100 lat wydaliła tylko dwóch członków Kongresu.

Republikanie mają w Izbie niewielką większość i wielu postrzega opuszczenie mandatu jako ryzyko polityczne. Inni twierdzą, że powinien zostać wydalony jedynie wtedy, gdy jego wina zostanie udowodniona w sądzie.

Zwolennicy jego obalenia twierdzą, że jest to wybór moralny i że Santos oszukał wyborców. Santos zaprzecza wszelkim oskarżeniom i zapewnia, że ​​nie złoży rezygnacji.

Również w środę wieczorem Izba odrzuciła uchwałę o potępieniu Rashidy Tlaib, przedstawicielki Demokratów ze stanu Michigan, z powodu jej krytyki Izraela.

23 Republikanów stanęło po stronie Demokratów, aby odrzucić propozycję większością głosów 222 do 186.

Naganę wygłosiła Marjorie Taylor Greene, republikanka z Gruzji.

Oprócz tych wewnętrznych konfliktów Izba Reprezentantów musi stawić czoła palącym kwestiom, które stały się bardziej palące w ciągu ostatniego miesiąca.

Były spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy był w stanie osiągnąć porozumienie w sprawie utrzymania otwartego rządu. Kosztowało go to jednak utratę pracy i na początku października został zwolniony przez prawicę swojej partii. Izba znalazła się wówczas w impasie, gdy Republikanie rozważali kolejnych kandydatów na spikera Izby, zanim ostatecznie zgodzili się na Mike’a Johnsona.

W obliczu kolejnego potencjalnego zawieszenia działalności rządu w ciągu najbliższych tygodni Republikanie muszą szybko zebrać siły, aby uchwalić ustawodawstwo, które mogłoby również zyskać aprobatę Senatu pod przewodnictwem Demokratów.

Linie polityczne mogą również zostać zerwane w związku z pomocą zagraniczną, a prezydent Joe Biden zwrócił się niedawno do Kongresu o 105 miliardów dolarów (87 miliardów funtów), aby pomóc Ukrainie, Izraelowi i innym krajom stawić czoła dwóm poważnym wojnom.

Chociaż Republikanie są zjednoczeni w swoim poparciu dla Izraela przeciwko Hamasowi, są podzieleni w sprawie pomocy dla Ukrainy, a wielu konserwatystów jest przeciwnych wysyłaniu większej pomocy do tego kraju.