Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

John McCusslin: Sunak ma niewiele nowych pomysłów, ponieważ niepewność wisi nad brytyjską gospodarką

Błyskawiczny awans Rishi Sunaka od wschodzącej gwiazdy Partii Konserwatywnej do lidera, który ostatecznie zastąpił Borisa Johnsona na stanowisku premiera, był szeroko komentowany od czasu objęcia funkcji kanclerza.

Jego uwagi wstępne dotyczące jego ostatniego budżetu zostały przekazane Izbie Gmin z entuzjazmem przedwyborczego budżetu.

Zajął swoje miejsce w skrzynce wysyłkowej w obliczu lawiny problemów i kontrowersji, które wymagały jego uwagi, w tym wysokich rachunków za energię, obniżki globalnego kredytu o 20 funtów tygodniowo, wysokich cen paliw (i niedoborów), rosnącej inflacji , ożywienie pandemiczne i zbliżający się COP26.

I zanim jeszcze zaczął to robić, zastępca marszałka Izby zwymyślał go i jego kolegów z Ministerstwa Skarbu za ich postrzegane nadużycia w ujawnianiu dużej części jego budżetowych reklam w mediach, zamiast pokazywać je, jak to jest w zwyczaju, innej Izbie Gmin. posłowie. pierwszy.

Pomimo tych być może mniej niż obiecujących okoliczności, pan Sunak wygłosił swoje przemówienie w swoim zwykłym blasku, tkając odniesienia do korzyści płynących z Brexitu i proponując rozwiązanie kajdan UE, a także „zbiorowej kultury” i jednej rodziny. Unia.

Pytanie brzmi, czy zrobił wystarczająco dużo, aby sprostać licznym wyzwaniom stojącym przed gospodarką, czy też istnieje poczucie „zatłoczenia jutra” w związku z jego ogłoszeniami?

Na przykład, jeśli chodzi o nowe możliwości Wielkiej Brytanii po Brexicie, jego plan dostosowania podatku tonażowego w branży żeglugowej można określić jako kroplę w morzu potrzeb. Dla tych, którzy pracują w przemyśle, a nie w ramach systemu podatku tonażowego, istnieje wiele anomalii, takich jak okres użytkowania statków do celów podatkowych, które pozostają nietknięte.

Podobnie, chociaż niższe opłaty za pasażera byłyby mile widziane zarówno przez społeczności szkockie, jak i lotniska, wydawało się nieco dziwne wprowadzenie środka, który mógłby zwiększyć liczbę lotów krótkodystansowych w tym kraju, gdy przygotowujemy się do powitania delegatów na COP26. Poza zwiększeniem APD podczas bardzo długich podróży, nie było żadnych dodatkowych ogłoszeń dotyczących treści, które pomogłyby w osiągnięciu zera netto.

READ  Czym jest Europejski Zielony Ład?

Wracając do Main Street, zakres wyzwania stojącego przed popandemicznym sektorem detalicznym jest dobrze udokumentowany. Chociaż jest to zarezerwowane dla organizacji, które zostały delegowane, decyzja o udzieleniu zniżki na krótkoterminowe stawki biznesowe w handlu detalicznym, hotelarstwie i rekreacji raczej nie zajdzie wystarczająco daleko dla tych sektorów w Anglii. Czy mógł pójść dalej i zapewnić bardziej długoterminowe wsparcie w całej Wielkiej Brytanii, które pomogłoby ożywić tę w dużej mierze chorą, ale bardzo ważną część naszej gospodarki? Konsultant poczynił również szereg odniesień do pomocy „pracującym rodzinom”. Decyzja o obniżeniu globalnego kredytu o 20 funtów tygodniowo od początku października – cięcie o ponad 5 miliardów funtów – po tymczasowej podwyżce podczas pandemii, która wywołała wiele kontrowersji – była jego odpowiedzią na obniżenie stopniowej stopy kredytu uniwersalnego z 63 pensów do 55 pensów, co według niego byłoby warte ponad 2 miliardy funtów. Jego krytycy powiedzą, że liczby te nie zapewniają wsparcia, którego tak naprawdę potrzebuje wielu ludzi o niskich zarobkach.

Jednocześnie decyzja o zamrożeniu dopłat paliwowych w pewnym stopniu pomoże branży transportowej, ale wraz ze wzrostem cen paliwa obniżka mogła mieć jeszcze większy wpływ, szczególnie dla osób przy dystrybutorze.

Politycy często mogą być oskarżani, słusznie lub niesłusznie, o krótkoterminową dyskryminację. Pan Sunak przedstawił swój budżet w obliczu wielu wyzwań i gdy gospodarka wychodzi z katastrofalnego wpływu pandemii. W nowych inicjatywach było ich niewielu, biorąc pod uwagę to, co zostało wcześniej ujawnione. Tylko czas pokaże, czy zrobił wystarczająco dużo, aby sprostać wyzwaniom stojącym obecnie przed naszą gospodarką w 2021 roku.

John McCauslin jest partnerem Johnston Carmichael