Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Joe Biden wybrał Lisę Francetti jako pierwszą kobietę w historii Stanów Zjednoczonych na stanowisko starszego oficera marynarki wojennej

Joe Biden wybrał Lisę Francetti jako pierwszą kobietę w historii Stanów Zjednoczonych na stanowisko starszego oficera marynarki wojennej

„W trakcie swojej kariery admirał Franchitti wykazała się rozległą wiedzą operacyjną i polityczną”.

Jednak admirał Franchetti może czekać długo, aż zostanie zatwierdzony przez Senat. Republikański senator Tommy Tuberville zajmował obecnie setki stanowisk wojskowych, podczas sporu o politykę aborcyjną w Pentagonie.

Biden zasugerował wyzwanie w swoim piątkowym oświadczeniu, nazywając blokadę senatora z Alabamy „niebezpieczną” i „niewłaściwą”.

W oczekiwaniu na głosowanie w Senacie nad jego ratyfikacją, admirał Franchitti będzie pełnił obowiązki dowódcy marynarki od przyszłego miesiąca, kiedy admirał Michael Gilday, obecny główny oficer marynarki, przejdzie na emeryturę.

Podczas gdy wiele kobiet służyło na wyższych stanowiskach, żadna kobieta nigdy nie zajmowała stanowiska starszego oficera umundurowanego Dowództwa Służby Wojskowej w Departamencie Obrony.

Starszy urzędnik Białego Domu powiedział, że nominacja admirała Franchitti była oparta na jej szerokim doświadczeniu, które obejmuje głęboką wiedzę na temat przygotowywania budżetu i kierowania departamentem wojskowym.

Jednak, jak dodał urzędnik, Biden rozumie historyczny charakter nominacji i wierzy, że admirał Franchitti może być inspiracją dla żeglarzy, mężczyzn i kobiet.

Gen. Austin pochwalił nominację, mówiąc: „Jestem bardzo dumny z nominowania admirała Franchitti jako pierwszej kobiety na szefa operacji morskich i członka Połączonych Szefów Sztabów”.

W międzyczasie Biden ogłosił również w piątek, że zaprosił dyrektora CIA Billa Burnsa, aby został członkiem jego gabinetu.

Posunięcie to jest w dużej mierze symboliczne, ale odzwierciedla kluczową rolę, jaką Burns odegrał w administracji Bidena, często wysyłanego przez prezydenta do obsługi niektórych bardziej wrażliwych misji.

Jako doświadczony były dyplomata z wcześniejszymi stanowiskami w Rosji, Burns był starszym wysłannikiem Moskwy podczas wojny na Ukrainie.

W oświadczeniu ogłaszającym ten ruch Biden powiedział: „Bell zawsze dostarczał mi jasnej i prostej analizy, która priorytetowo traktuje bezpieczeństwo narodu amerykańskiego, odzwierciedlając zasadniczą rolę, jaką CIA odgrywa w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa narodowego w tym krytycznym czasie”.

READ  Domniemani bojownicy Grupy Wagnera oskarżeni o zabijanie cywilów na Ukrainie | Ukraina