Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Joe Biden próbował interweniować w Irlandii Północnej, teraz mówi nam, co zrobić z Fra| Wielka Brytania | Aktualności

Po tym, jak Australia podpisała tak zwaną umowę AUKUS, która kosztowała Francuzów stratę zysków w regionie w wysokości 48 miliardów funtów na zbudowanie 12 konwencjonalnych okrętów podwodnych z napędem Diesla, Stany Zjednoczone poprosiły Wielką Brytanię o uregulowanie sporów z Paryżem. Próbując już ingerować w negocjacje między Wielką Brytanią a UE w sprawie Protokołu z Irlandii Północnej, jest to kolejny przykład rozszerzania przez Stany Zjednoczone zbrojeń swojej polityki zagranicznej poza swoje granice.

Po podpisaniu umowy między Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Australią, starsi amerykańscy dyplomaci, w tym sekretarz stanu Anthony Blinken, pospieszyli do Paryża i Brukseli, aby naprawić wszelkie urazy, jakie Francuzi okazywali Waszyngtonowi.

Pan Blinken spotkał się ze swoim odpowiednikiem, Jean-Yvesem Le Drianem, a amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, spotkał się ze swoim odpowiednikiem, Emmanuelem Boone.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma przeprowadzić rozmowy na marginesie G20 w Rzymie z prezydentem Bidenem.

Amerykańscy dyplomaci wyrażają teraz swoje obawy, dlaczego Brytyjczycy nie próbują naśladować swojej wersji dyplomatycznej i naprawić rozłamu.

Czytaj więcej:
Macron eskaluje stanowisko Borisa Johnsona w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Jeden z amerykańskich dyplomatów powiedział: „Mieliśmy nadzieję na trójnożne krzesło dla Wielkiej Brytanii, Europy i USA, ale musimy uruchomić więcej osi i porozmawiać o procesie, w którym komunikujemy się osobno z demokracjami w Europie, Wielkiej Brytanii i Azji. ”

Nienazwany dyplomata wyraził przekonanie, że Brytyjczycy będą myśleć bardziej strategicznie o swoich stosunkach z Europą w erze po Brexicie.

Ponieważ umowa AUKUS była przeprowadzana w tajemnicy na polecenie Australijczyków, Waszyngton wydawał się zastanawiać, jak poradzić sobie z skutkami.

Niektórzy argumentowali, że Francuzi powinni nadal uczestniczyć, podczas gdy inni nie zgadzali się z poglądem, że Francuzi są teraz na czele Europy po odejściu Angeli Merkel do Niemiec.

Ale Francuzi grali w karty ze Stanami Zjednoczonymi, wykorzystując zakłopotanie, jakie wywołało to dla Stanów Zjednoczonych, które przyznały, że powinno być więcej dyskusji i przejrzystości.

READ  Wiadomości z Trumpa dzisiaj: Trump wścieka się na CPAC, kpiąc z pustych miejsc, gdy była pomocniczka Hope Hicks spotyka się z prokuratorami na Manhattanie

Od czasu porozumienia Francuzi wynegocjowali z Waszyngtonem wiele korzystnych korzyści, m.in. wzmocnienie europejskiego filaru obronnego w ramach NATO, pogłębienie współpracy USA w Sahelu oraz uznanie zasadności roli UE w regionie Indo-Pacyfiku i na świecie. Nowy punkt centralny.

Pomiędzy Francuzami, Brytyjczykami i Australijczykami nie doszło do takich stosunków ani ustępstw.

Kiedy Francuzi opisali Brytyjczyków jako „małego partnera” w umowie z AUKUS, słowa, które Francja przedstawiła dla Australii, były bardziej otwarte i szczere.

nie przegap:
Brexit „bez znaczenia” – Brytyjczyk zły na ostrzeżenie ETS [OPINION
Iran warned by US over stalled nuclear talks [INSIGHT]
Macron „arogancki” bardzo musi wygrać drugą kadencję [REPORT]

Minister spraw zagranicznych Francji, Jean-Yves Le Drian, powiedział, że Australia: „skoczyła w nieznane, wybierając technologię, której Australijczycy nie opanują i nie opanują w przyszłości. Są więc całkowicie na łasce rozwoju amerykańskiej polityki. Mam nadzieję, że nasz australijski partner nie dowie się, kto dokonywał wyborów ze względów bezpieczeństwa, usprawiedliwionych eskalacją napięć z Chinami – kosztem suwerenności, który później poświęcił obydwa”.

Po przegranej transakcji prezydent Francji Emmanuel Macron wysłał serię niestabilnych przemówień i twardych działań przeciwko zarówno Waszyngtonowi, jak i Canberze.

Oprócz opisania umowy jako „dźgnięcia w plecy” i wezwania szefów misji francuskich do Australii i USA, prezydent zagroził również zawetowaniem umów handlowych UE-Australia i spowodowaniem blokady na Kanale La Manche w związku z połowami . prawa.

Podczas gdy Emmanuel Macron nadal żywi urazę do tej umowy, Unia Europejska od tego czasu zaczęła bardziej łagodnie podchodzić do tej kwestii, a szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell, twierdzi, że sprawa łodzi podwodnych to już przeszłość i że kontrowersje się skończyła.

Dla Joe Bidena nadchodzące wydarzenia, takie jak COP26 i G20, okażą się ważnym miejscem dla dyplomacji i pojednania, jednak ponieważ Wielka Brytania jest wyraźnie na drodze do odgrywania globalnej roli, wkład i porady Joe Bidena prawdopodobnie będą uprzejmy. Odsunęliśmy się po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły Wielką Brytanię na końcu kolejki w transakcjach handlowych

READ  Jaki jest kolejny krok dla Ukrainy po ataku na rosyjski Donbas? | Ukraina