Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Joe Biden odwiedza Polskę wspierając kraje Europy Wschodniej |  Ukraina

Joe Biden odwiedza Polskę wspierając kraje Europy Wschodniej | Ukraina

Joe Biden odwiedził polskie miasto Rzeszów, około godziny jazdy od granicy z Ukrainą, aby zobaczyć, jak rosyjska okupacja sieje spustoszenie wśród ich sąsiadów jako znak wsparcia dla krajów Europy Wschodniej.

Podczas tej wizyty, którą USA ukrywały przed Białym Domem na krótko przed swoim przybyciem, prezydent USA był naocznym świadkiem międzynarodowych wysiłków na rzecz pomocy ponad 2 milionom ukraińskich uchodźców czasowo przebywających w Polsce z powodu wojny. , oraz spotkał się z siłami USA wzmacniającymi wschodnią część NATO.

Air Force One wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka w południowo-wschodniej Polsce tuż po godzinie 14.00 czasu lokalnego. Rzeszów leży około 170 km od Lwowa, który stanie się prawdziwą stolicą Ukrainy, jeśli Kijów wpadnie w ręce rosyjskich sił.

Ubranego w czarną maskę prezydenta USA powitał polski minister obrony Mariusz Bulaszak i szereg generałów wojskowych – choć prezydent Andrzej Duda był nieobecny, samolot z Warszawy powrócił do Reso i wykonał awaryjne lądowanie ze względów technicznych. Problemy. Urzędnik w jego biurze powiedział, że Dudzie nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Ponieważ harmonogram wizyty został wywrócony do góry nogami, Biden najpierw odwiedził salon fryzjerski na arenie G2A obok lotniska, gdzie 14 amerykańskich żołnierzy siedziało na składanych krzesłach, czekając na redukcje personelu. W pobliskiej restauracji prezydent USA bez krawata dołączył do członków służby, jedząc pizzę przy sześciu długich stołach.

Oprócz kawałka pizzy pepperoni i jalapeno Biden sformalizował spadochroniarzy opowieściami o jego zmarłym synu Pewie zatrudnionym w Iraku i jego rodzinie w Irlandii.

Aby podkreślić wagę roli NATO w obecnym kryzysie, zacytował nieżyjącą już sekretarz stanu Madeleine Albright, która później przemawiała przed panelem bardziej formalnych komentatorów.

„Sekretarz Stanu miał rewelację. Powiedział: „Jesteśmy podstawowym narodem”, powiedział Biden żołnierzom.

Pierwszy duży korpus 82. Armii Powietrznej USA, specjalizujący się w operacjach spadochronowych, przebywa w Polsce od 6 lutego br.

READ  Książę William chwali „odporność” młodych ukraińskich uchodźców na ostatnim przystanku polskiej trasy – Royal Central

Obecność wojsk amerykańskich w okolicy jest niewielka i odwiedzają oni sierocińce i teren obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zamiast pokazywać siłę militarną widzianą przez miejscowych.

Po spotkaniu z wojskiem Biden został poinformowany o sytuacji humanitarnej na granicy z Ukrainą przez Samantha Power, dyrektor amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego.

Polska przyjęła z Ukrainy więcej uchodźców niż jakiekolwiek inne państwo w Europie, a ONZ szacuje ich liczbę na co najmniej 2,2 mln.

Biden ma przylecieć do Warszawy w piątek wieczorem, gdzie w sobotę spotka się z Dudą i wygłosi zapowiedź tego, co będzie „ważnym przemówieniem” w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

Jack Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA; W drodze do Polski Biden zwrócił się do dziennikarzy, że „mówił o roli tej chwili, o pilności stojącego przed nami wyzwania, o tym, co konflikty na Ukrainie znaczą dla świata i dlaczego tak ważne jest stawienie czoła wolnemu światu i pozostawanie w jedności oblicze rosyjskiej agresji”.

Oczekuje się, że Biden i Tuta omówią chęć Warszawy do zwiększenia liczby wojsk amerykańskich we wschodniej części NATO oraz pomysł międzynarodowej misji pokojowej zaproponowany przez lidera polskiej partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego. Amerykańscy dyplomaci zakwestionowali pomysł, który rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow nazwał „bardzo nieodpowiedzialnym”.

Biden powiedział dziennikarzom w Brukseli w czwartek, że jego wizyta w Europie Wschodniej „ma na celu wzmocnienie mojego zaangażowania w Stany Zjednoczone, aby zapewnić, że jesteśmy kluczowym graczem w relokacji wszystkich ludzi i że potrzebna jest pomoc humanitarna. Ukraina”.