Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Joe Biden nie przeprasza za wezwanie do zwolnienia Władimira Putina

btak James Kellner

Nowaja Gazeta, jedyna pozostała niezależna rosyjska gazeta, zawiesiła wydawanie po tym, jak rosyjskie władze zagroziły jej zamknięciem w związku z relacjonowaniem inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla redaktor Dmitrij Muratow powiedział, że po prostu nie można było dalej publikować zgodnie z przepisami, które grożą krytykom wojennym 15 latami więzienia.

„Otrzymaliśmy kolejne ostrzeżenie od Roskomnadzoru” – napisała gazeta w tweecie. „Potem postanowiliśmy zaprzestać wydawania elektronicznej i drukowanej gazety do czasu zakończenia „operacji specjalnej” na Ukrainie” – dodał.

Nawet wzmianka o wojnie, którą Kreml określa jako „operację specjalną”, została zakazana w Rosji, odkąd Putin nakazał inwazję 24 lutego.

Większość liberalnych dziennikarzy uciekło z Rosji, a niezależne gazety i stacje radiowe zostały zamknięte. Teraz zamknięcie Nowej Gazety, która jest częściowo własnością byłego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa, oznacza koniec wszelkich niezależnych mediów w Rosji.

Założona w 1993 roku, w silnych i pełnych nadziei latach bezpośrednio po upadku Związku Radzieckiego, Nowaja Gazeta była znana z tego, że nie trzymała się z daleka od doniesień o historiach, które coraz bardziej bezwzględny Kreml chciał ukryć. Wielu jej dziennikarzy zostało zabitych.

W ubiegłym roku Muratov zdobył Pokojową Nagrodę Nobla za „odważną walkę o wolność słowa”.

READ  Brexit NA ŻYWO: UE daje zielone światło, aby ratować holenderskich rybaków, aby „zrezygnowali” z pracy | Polityka | Aktualności