Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Jesteśmy Hongkongiem”: czy igrzyska olimpijskie mogą uniknąć upolitycznienia sportu w Chinach? | Hongkong

iW lipcu ponad 5000 osób zgromadziło się po bokach centrum handlowego APM w Hongkong Poniedziałkowa noc. Machali flagami i krzyczeli „Hong Kong” przed telewizorem. W lśniącym nowym centrum handlowym w przemysłowej dzielnicy Kwun Tong pośrodku głównego holu wzniesiono ogromny ekran, dzięki któremu ludzie mogą oglądać igrzyska olimpijskie.

Filmy z tamtego okresu pokazywały ludzi skulonych przed ogrodzeniem, ustawionych na wielu piętrach, gdy oglądali szermierza Edgara Cheung Ka Longa, który zdobył pierwszy złoty medal w Hongkongu od 25 lat. Na całym terytorium, podczas igrzysk olimpijskich, centra handlowe stały się rodzajem placu miejskiego, który pozostawał otwarty do późnego wieczora.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio były najbardziej udanymi igrzyskami w Hongkongu w historii. Miasto zdobyło sześć medali, więcej niż wszystkie poprzednie igrzyska olimpijskie razem wzięte. Tysiące oglądało, jak Sioban Houji zdobył swój pierwszy medal w pływaniu w Hongkongu: srebro w kobiet na 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem dowolnym; Oba rekordy azjatyckie. Kiedy sportowcy wrócili, skromny 46-osobowy batalion przejechał przez miasto autobusem z otwartym dachem.

Olimpiada – i szerzej sport – stała się nowym punktem zbornym tożsamości Hongkongu, źródłem upolitycznienia i miejscem starych sporów. Koniec tego tygodnia , Maratończycy z Hongkongu kazali zatuszować „polityczne” hasła i tatuaże, zanim pozwoli jej konkurować. Była to pierwsza duża impreza sportów zespołowych od tego czasu Wprowadzenie ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Uwaga zwraca się teraz na Zimowe Igrzyska w Pekinie w lutym. Zawodnicy wciąż są na dobrej drodze do zakwalifikowania się do zawodów zimowych, ale zakwalifikowało się już dwóch narciarzy alpejskich z Hongkongu, co oznacza, że ​​region wyśle ​​drużynę do Pekinu.

Sioban Houji z Hongkongu uśmiecha się po finale 200 m stylem dowolnym w Tokio Zdjęcie: Matthias Schrader/The Associated Press

Jesteśmy Hongkongiem

Hongkong rywalizował na igrzyskach olimpijskich oddzielnie od Chin i robił to od 1954 roku, kiedy był kolonią brytyjską. Ponieważ świat koncentruje się bardziej na geopolitycznych definicjach Hongkongu i Tajwanu, w obliczu rosnącej dominacji Chin nad tymi pierwszymi, oraz Roszczenia dotyczące suwerenności Podczas tego ostatniego igrzyska olimpijskie stały się jednym z nielicznych globalnych wydarzeń, w których trzej są oddzieleni i rywalizują ze sobą.

Złoty medal Cheunga na Igrzyskach w Tokio był pierwszym w Hongkongu od czasu przekazania go w 1997 roku. W Hongkongu, kiedy na dużym ekranie w centrum handlowym APM transmitowano ceremonię medalową Cheunga, 40-latek zaczął wygwizdać Chińczyków. Hymn narodowy powiewa starą brytyjską flagą kolonialną. Wrócił do domu, a po kilku dniach aresztowany, na podstawie ustawy wprowadzonej w zeszłym roku Znieważenie chińskiej flagi lub hymnu narodowego jest przestępstwem. Gordon Matthews, profesor antropologii na chińskim uniwersytecie w Hongkongu, powiedział South China Morning Post, że czuje, iż niektórzy ludzie z tłumu skorzystali z igrzysk olimpijskich. Aby sprawdzić, co mogą zrobić zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie narodowym – Nie zaprowadzi ich do więzienia.

Inne kontrowersje pojawiły się podczas igrzysk w Tokio. Badmintonista Angus Ng Ka Long, który liczył na wielki medal, rozpoczął polityczną burzę tylko dlatego, że nosił zwykłą czarną koszulę. Ng, zajmując 9 miejsce na świecie, „skazany” Nicholasa Mok Ka Chuna, nauczyciela historii, który jest członkiem pro-pekińskiej partii DAB, po rozegraniu swojego pierwszego meczu w czarnej koszuli i szortach, bez Honga. Flaga Konga. Kolor czarny jest nadal silnie kojarzony z protestującymi na rzecz demokracji, a Muk napisał na Facebooku: „So [you] Nie chcesz reprezentować Hongkongu ChinyZrezygnuj z udziału w konkursie”.

Angus Ng Ka Long z Hongkongu na pojedynku męskiej drużyny badmintona w Tokio
Angus Ng Ka Long z Hongkongu na pojedynku męskiej drużyny badmintona w Tokio Zdjęcie: Alexander Nemenov/AFP/Getty Images

Ng, typowo konserwatywny sportowiec i nieśmiały wobec mediów, od razu dał do zrozumienia, że ​​nie jest to deklaracja polityczna. Powiedział, że niedawno opuścił swojego sponsora, więc użył własnej koszuli, podnosząc ją tylko dlatego, że była wygodna. W drugim meczu on i Hong Kong Badminton Association pospieszyli, aby znaleźć dla niego zastępcę, nawet szukając pomocy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W następnym meczu grał zielono-białe, z symbolem Hongkongu, pięciobocznym kwiatem bauhinia na piersi. Stracił go Kevin Cordon, zajmując 59. miejsce na świecie. W swoim wywiadzie po meczu powiedział, że czuje się „zestresowany i zestresowany”.

Fakt, że Ng, oddany apolityczny sportowiec, został przyłapany w środku tej debaty, jest najnowszym przykładem rosnącego upolitycznienia sportu i partyzantki na wyspie, która również dzieli swoje sklepy na Żółty (protestujący) i niebieski (propolicyjny). Nawet po tym, jak Ng powiedział, że koszulka nie jest polityczna, inny polityk, członek zarządu Ronnie Tong, skomentował to Powinien zawsze unikać noszenia czerni. „[We] „Mieliśmy złe doświadczenia, więc się boimy” – powiedział. „Lepiej nie nosić czerni, w przeciwnym razie ludzie mogą mieć zawał serca podczas oglądania telewizji”.

Obawy sportowców mogą zostać uciszone

jak W Hongkongu trwają aresztowania Zgodnie z chińskim prawem bezpieczeństwa narodowego Intensyfikuje ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu, te same kwestie polityczne, które pojawiły się w tym roku, mają się zintensyfikować w okresie poprzedzającym Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie.

Human Rights Watch ostrzegł, że Chiny mogą anulować wizy olimpijskie dlaSportowcy, których opinii Ci się nie podobaEuropejskie Stowarzyszenie Sportowców Elitarnych wezwało również Międzynarodowy Komitet Olimpijski do zapewnienia sportowcom „Prawo do wyrażenia swoich obawW lipcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził mediom, że Hongkong i Tajwan Będzie mógł konkurować w Pekinie Niezależnie od napięć politycznych.

Nosiciele flag Hsing-Chun Kou Win-Hsun Lu z zespołu chińskiego Taipei podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio
Nosiciele flag Hsing-Chun Kou Win-Hsun Lu z zespołu chińskiego Taipei podczas ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio Zdjęcie: Patrick Smith/Getty Images

Carrie Lam, dyrektor naczelna Hongkongu, podobnie jak wielu polityków, wykorzystała niedawny sukces olimpijski regionu, by twierdzić, że jest on zjednoczony, a nie podzielony. Powiedziała, że ​​HaugheyChwała miastu„To jest Cheung”Wszyscy byliśmy z tego dumni”.

Ogłaszając więcej funduszy na ten sport, Lam dała jasno do zrozumienia, że ​​nie widzi sukcesu sportowego, który uczyni tożsamość Hongkongu bardziej niezależną lub odległą od Chin. Lam był silny Przeciwko wezwaniu do bojkotu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, wielokrotnie powtarzał, że „sport to sport”” powiedziała. „Nikt nie powinien próbować upolityczniać tego sportu”.

READ  Najnowsze plany papieża Franciszka podsycają pogłoski o rezygnacji | Papież Franciszek