Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jestem guru cyberbezpieczeństwa — oto aplikacje, których NIGDY bym nie użył

Jestem guru cyberbezpieczeństwa — oto aplikacje, których NIGDY bym nie użył

Tom Gaffney jest specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa w firmie F-Secure

Według eksperta ds. cyberbezpieczeństwa wiele najpopularniejszych aplikacji na świecie ma wątpliwe warunki świadczenia usług i wykorzystuje prywatne dane do zarabiania pieniędzy.

Tom Gaffney, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie F-Secure, powiedział DailyMail.com Istnieje wiele popularnych aplikacji, których nigdy nie użyje ze względu na obawy dotyczące tego, co robią z prywatnymi danymi.

Mówi, że zezwalając na monitorowanie danych przez „duże firmy technologiczne”, mogą one decydować o tym, co widzimy w Internecie, a my stajemy się „określani przez algorytmy komputerowe, które decydują za nas”.

Alexa

Gaffney mówi, że cyfrowi asystenci głosowi, tacy jak Alexa, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności.

Urządzenia nasłuchują „słów budzących” przed włączeniem, ale nasłuchują ich przez cały czas – przechwytując fragmenty Twojego głosu i przetwarzając je w centrach danych daleko od Twojego domu.

Gaffney mówi: „Nigdy ich nie używam, ale dla tych, którzy to robią, nie umieściłbym ich w łazience ani w sypialni”. Chociaż budzą się na słowa wyzwalające, potem słuchają przez kilka sekund.

„Dane, które trafiają do centralnej chmury, są zgodne z projektem, w rzeczywistości przetwarzanie można wykonać bezpieczniej na urządzeniu w domu”.

Ubera

Gaffney mówi, że Uber ma historię obaw o prywatność.

Oprócz naruszenia danych na dużą skalę, firma spotkała się również z kontrowersjami dotyczącymi „ofiary Boga”, która pozwoliła pracownikom poznać lokalizację użytkowników aplikacji.

„Ich były szef ochrony został oskarżony o zatuszowanie wcześniejszego naruszenia danych w 2016 r., a wycieki danych kierowców miały miejsce w 2022 r. i dopiero w tym roku” – mówi Gaffney.

WhatsApp

Gaffney mówi, że zastrzeżone przez Meta szyfrowanie WhatsApp – gdzie treść jest szyfrowana, więc tylko połączeni użytkownicy mogą widzieć wiadomości – jest pozytywnym krokiem, ale nie będzie już używać WhatsApp, ponieważ udostępnia dane Facebookowi.

Mówi: „WhatsApp od 2020 r. dostarcza i gromadzi te same dane użytkownika z Facebookiem, ponieważ mają oni tę samą własność. Wyszedłem z WhatsApp, kiedy zmienili warunki.

Zbliżenie

Dyrektor generalny Zoom, Eric Yuan, przyznał w 2020 roku, że „naprawdę zepsuł bezpieczeństwo aplikacji”, kiedy hakerzy byli w stanie zawiesić spotkania z powodu luk w zabezpieczeniach.

Aplikacja nie ma najlepszego szyfrowania – w rzeczywistości jest poniżej standardu branżowego.

Ta luka w zabezpieczeniach może łatwo umożliwić cyberprzestępcom przechwycenie i dostęp do Twoich danych.

aplikacje do edycji zdjęć

Niektóre aplikacje, takie jak Pro Camera Beauty, Art Editor, Selfie Camera Pro, rzekomo kradną dane użytkowników, Znaleziony raporty.

Badacze z Trend Micro Labs odkryli, że 29 aplikacji do edycji zdjęć i upiększania zawierało kod, który umożliwiał im wykonywanie złośliwych działań na smartfonach.

Podczas gdy złośliwe działania zwykle pozostają niezauważone, raport wykazał, że aplikacje tworzyły skróty, aby ukryć swoją ikonę, gdy użytkownicy próbowali usunąć aplikację.

Badacze odkryli, że niektórzy użytkownicy, którzy pobrali aplikacje do edycji zdjęć, otrzymywali reklamy pornografii lub oszukańczych treści za każdym razem, gdy odblokowywali swoje urządzenia.

aplikacje pogodowe

Aplikacje pogodowe śledzą Twoją lokalizację, aby wyświetlać najlepsze prognozy, ale robiąc to, pozwalasz również aplikacjom zbierać Twoje dane.

Obejmuje to Accuweather i Clime.

NordVPNGrupa ekspertów ds. bezpieczeństwa online powiedziała: „Po udzieleniu pozwolenia aplikacja śledzi Twoją lokalizację 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i sprzedaje te dane reklamodawcom, co może zagrozić bezpieczeństwu i prywatności Twojego telefonu.

READ  Wyłączone aktualizacje Instagrama – Setki użytkowników w USA i Wielkiej Brytanii twierdzi, że aplikacja nie działa przez drugi dzień po poważnej awarii Meta

„Aplikacje pogodowe będą sprzedawać dane o tym, gdzie pracujesz, jak dojeżdżasz do pracy, kto jest twoim lekarzem i do której siłowni chodzisz”.

Co mówią firmy?

DailyMail.com skontaktował się z firmami w celu uzyskania komentarza.

Rzecznik Uber powiedział: „Ponad 118 milionów aktywnych użytkowników ufa Uberowi w zakresie swoich danych i prywatności. Uber stosuje solidne zabezpieczenia zapobiegające utracie lub nieupoważnionemu wykorzystaniu danych osobowych.

Rzecznik Meta powiedział: „Ochrona prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszej firmy.

Dlatego dużo zainwestowaliśmy w funkcje takie jak Privacy Checkup i Privacy Essentials, aby zapewnić przejrzystość i kontrolę umożliwiającą ludziom zrozumienie ich preferencji dotyczących prywatności i zarządzanie nimi.

Rzecznik Amazon powiedział: „Zapewniamy, że dane klientów są chronione przez cały czas. Obejmuje to nagrania głosowe klientów Alexa, które są bezpiecznie przechowywane w chmurze Amazon”.