Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jeśli inflacja się utrzyma, Polska może przedłużyć zerowy VAT na żywność do 2024 roku

Jeśli inflacja się utrzyma, Polska może przedłużyć zerowy VAT na żywność do 2024 roku

WARSZAWA, 6 maja (Reuters) – Polska może przedłużyć zerową stawkę VAT na produkty spożywcze do 2024 roku, jeśli inflacja się utrzyma, powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Polska obniżyła podatki na długą listę towarów, od paliwa po nawozy, aby pomóc konsumentom poradzić sobie z rosnącą inflacją, ale musiała w tym roku powrócić do wyższych podatków od benzyny, aby zachować zgodność z przepisami Komisji Europejskiej. Bruksela zezwoliła jednak na utrzymanie zerowego podatku VAT od produktów spożywczych.

Według wstępnych szacunków Urzędu Statystycznego inflacja spadła w kwietniu do 14,7% z 16,1% w marcu, co czyni ją kluczową kwestią polityczną przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.

„Jeśli inflacja nie spadnie zbyt mocno, to w IV kwartale tego roku podejmiemy decyzję o przedłużeniu tej ulgi na przyszły rok” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Premier powiedział, że decyzja zostanie podjęta, gdy dostępne będą dane o inflacji za ten rok i prognozy na 2024 rok, dodając, że ruch będzie kosztował około 10 miliardów złotych (2,41 miliarda dolarów) rocznie.

(1 $ = 4,1468 zł)

Reportaż Marka Streleckiego Montaż autorstwa Petera Grafa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Najnowsze wiadomości - University of Rhodes honoruje dr Marguerite Poland wieloma autorami w swoim wirtualnym stopniu