Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jeremy Hunt zakopuje estetykę i wskazuje na masowe cięcia i podwyżki podatków

Jeremy Hunt zakopuje estetykę i wskazuje na masowe cięcia i podwyżki podatków

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej
Obsługuje wideo HTML5

Jeremy Hunt zasugerował podwyżki podatków i masowe cięcia, gdy stara się zrównoważyć księgi i ustabilizować rynki po katastrofalnych kilku tygodniach administracji Liz Truss.

Premier na początku tego tygodnia nalegała, że ​​„nigdy” nie tnie wydatków publicznych, podczas gdy obietnice obniżenia podatków były podstawą jej kampanii przywódczej.

Jednak ekonomiści zwracają uwagę, że przywrócenie zaufania rządu do rządowych finansów będzie wymagało dziesiątek miliardów funtów w postaci cięć wydatków lub podwyżek podatków.

Przemawiając w pierwszym pełnym dniu pełnienia nowej funkcji kanclerza, Hunt wielokrotnie ostrzegał, że trzeba podjąć „kilka bardzo trudnych decyzji”.

Powiedział Sky News: „Będziemy mieć przed sobą bardzo trudne decyzje. Wydatki nie wzrosną tak bardzo, jak chcą ludzie, a wszystkie departamenty rządowe będą musiały znaleźć więcej wydajności, niż planowały.

A niektóre podatki nie zostaną obniżone tak szybko, jak chcą ludzie. Niektóre podatki wzrosną. Więc będzie to trudne.

„Ale kiedy podejmujemy te trudne decyzje, moim priorytetem, naszymi wartościami jako rządu, będzie ochrona rodzin i firm, które przechodzą przez bardzo trudny okres”.

Pan Hunt opuszcza 10 Downing Street po tym, jak został mianowany kanclerzem (Zdjęcie: GETTY)

Nowa kanclerz wskazała, że ​​NHS i Departament Obrony nie będą odporne na trudne decyzje dotyczące wydatków publicznych, mówiąc: „Poprosimy wszystkie departamenty rządowe o znalezienie efektywności”.

Powiedział programowi BBC Radio 4’s Today: „Powiedzieliśmy, że będziemy chronić pieniądze, które dostaną z podatku na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną, i nikt nie dba o usługi NHS bardziej niż ja.

Ale będziemy też wywierać presję na stronę podatkową, podatki nie spadną tak bardzo, jak liczyli ludzie, a niektóre podatki trzeba będzie podnieść.

„Poprosimy wszystkie departamenty rządowe o znalezienie talentu”.


Główny podejrzany o zabójstwo Lei Croucher popełnił samobójstwo dwa miesiące po jej zniknięciu

Główny podejrzany o zabójstwo Lei Croucher popełnił samobójstwo dwa miesiące po jej zniknięciu

Jeśli chodzi o obronę, po tym, jak pani Truss obiecała zwiększyć wydatki do 3% PKB w następstwie wojny na Ukrainie, Hunt powiedział: „Musimy zwiększyć wydatki na obronę, ale nie mogę wam tutaj obiecać. A teraz, kiedy to nastąpi, ale czy musimy odgrywać naszą rolę w obronie wolności i demokracji na całym świecie w obliczu pierwszej wielkiej wojny w Europie od II wojny światowej? Oczywiście, że tak i właśnie to ma na myśli Wielka Brytania.

Ale Departament Obrony musi również pomóc w znalezieniu talentów. Długoterminowa zdolność do finansowania zwiększonych wydatków na obronność będzie zależeć od stabilizacji sytuacji gospodarczej.

Odmówił również zobowiązania się do zwiększenia świadczeń w miarę inflacji, mówiąc: „Jestem bardzo wyczulony na potrzeby osób znajdujących się na samym dole drabiny dochodów.

Nie podejmę tego zobowiązania w ciągu kilku godzin od podjęcia tej pracy, a właściwie nadszedł czas, kiedy zobaczyłem liczby na trasie i przedyskutowałem je z premierem.

To był pan Hunt Za nią podążyła aktorka Miriam Margolisktóry powiedział, że żałuje, że nie powiedziała mu: „Pieprz się, draniu!”

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej
Obsługuje wideo HTML5

Pan Hunt powiedział, że popiera „podstawy” planu pani Truss dla gospodarki, ale dodał: „Błędem było ślepe obserwowanie i formułowanie tych prognoz bez wzbudzania zaufania ludzi z Biura Odpowiedzialności Budżetowej mówiących, że kwoty się sumują.

– Premier to rozumie i dlatego tu jestem.

Zaprzeczył, jakoby Wielka Brytania powróciła do ery oszczędności, ale powtórzył, że trzeba podejmować „trudne” decyzje dotyczące wydatków.

„Nie sądzę, że mówimy o oszczędnościach tak, jak było w 2010 r., kiedy ja również byłem w gabinecie” – powiedział kanclerz.

„Ale mówimy o bardzo trudnych decyzjach budżetowych, w których już jest duża presja”.

Na krótkiej konferencji prasowej na Downing Street w piątek pani Truss odrzuciła wezwania do rezygnacji, mówiąc, że jest „absolutnie zdeterminowana, aby spełnić to, co obiecała”.

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej
Obsługuje wideo HTML5

„Oczywiste jest, że części naszego mini-budżetu poszły dalej i szybciej niż oczekiwały rynki, więc sposób, w jaki wykonujemy naszą pracę, musi się teraz zmienić” – powiedziała.

„Zrobimy wszystko, co konieczne, aby dług jako udział w gospodarce zmniejszył się w średnim okresie”.

Pozostaje do ustalenia, czy żenujący zwrot w piątek wystarczy, aby odwrócić sytuację, z wieloma doniesieniami torysowskich posłów i wielkich torysów planujących ruchy, aby zmusić ją do opuszczenia urzędu, nawet gdy ministrowie gabinetu pozostają otwarcie lojalni wobec premiera.

The Times zacytował nawet źródło najwyraźniej bliskie panu Kwartengowi, aby zasugerować, że pani Truss mogła kupić sobie stanowisko tylko przez kilka tygodni.

Wielu obserwatorom wydawało się, że koniec może być bliski premierowi już po kilku tygodniach urzędowania.

Konserwatyści ostrzegają, że prezydentura pani Truss wisi na włosku (Zdjęcie: PA)

Były przywódca torysów lord Hague ostrzegł, że premier Truss „wisi na włosku”, podczas gdy były doradca torysowski lord Hammond powiedział, że wydarzenia ostatnich tygodni zniszczyły reputację partii w zakresie dyscypliny fiskalnej.

Lojalni posłowie w piątek wieczorem wzywali swoich kolegów z partii, aby ponownie zastanowili się nad jakąkolwiek próbą usunięcia pani Truss, która teoretycznie jest odporna na głosowanie przywódców przez kolejny rok zgodnie z zasadami komisji wstecznej z 1922 roku.

Walijski minister sir Robert Buckland, występując w programie Any Questions w BBC Radio 4, ostrzegł: „Myślę, że jeśli zaczniemy porzucać gejów i rzucić wilkom kolejnego premiera, czeka nas jeszcze więcej opóźnień, więcej debat, więcej. Niestabilność.’

Ale nawet zaciekle lojalny poseł, Sir Christopher Chubb, miał kilka ostrych słów dla swojego lidera partii, broniąc ich w czwartek i wykluczając jakiekolwiek odstępstwa.

„Czuję się sfrustrowany, głęboko zawiedziony. I wyraziłem swoje niedowierzanie temu, co dziś usłyszałem, bo to jest w całkowitej sprzeczności ze wszystkim, za czym opowiadała się premier, kiedy była wybierana.

Skontaktuj się z naszym zespołem informacyjnym, wysyłając e-mail na adres [email protected].

Więcej historii takich jak ta, Sprawdź naszą stronę z wiadomościami.

READ  Tysiące zbierają się w Londynie, aby wziąć udział w marszu solidarności z Palestyną | Londyn