Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jen Psaki wzywa Kongres do uchwalenia prawa gwarantującego prawo do aborcji w odpowiedzi na zakaz w Teksasie

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​nadszedł czas, aby Kongres podjął działania i zalegalizował prawa do aborcji po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wyzwanie nowego zakazu aborcji w Teksasie po sześciu tygodniach ciąży, zanim wiele kobiet o tym wiedziało. Są w ciąży.

W środowym spotkaniu informacyjnym Psaki powiedziała, że ​​uchwalenie na szczeblu federalnym przepisów definiujących prawo kobiet do wyboru aborcji jest najlepszym sposobem zapewnienia tych praw kobietom w całym kraju.

„Jak prezydent zobowiązał się w kampanii wyborczej… blogowanie Surowe kontra Wade Ponieważ prawo ziemi to coś, co może zrobić Kongres, [and] „Będzie nadal ich do tego zmuszał” – powiedziała.

„Jest to konkretny sposób działania, który można podjąć, aby pomóc w ochronie przed tego typu [laws] W przyszłości „.

Jej komentarze pojawiły się po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił na wejście w życie prawa Teksasu o północy, pomimo nakazu sądu nadzwyczajnego, który podjął działania przeciwko niemu. Nowa ustawa jest najważniejszym stanowym ograniczeniem praw do aborcji w najnowszej historii, które przetrwało sprawy sądowe wystarczająco długo, by mogło wejść w życie.

Prawo nie jest egzekwowane przez urzędników państwowych, ale zamiast tego opiera się na prywatnych obywatelach, którzy wnoszą pozwy przeciwko każdemu oskarżonemu o „pomoc i podżeganie” do aborcji po upływie sześciotygodniowego terminu.

Ustawę można było jeszcze uchylić, ale zwycięstwo we wtorek wieczorem nadal było kamieniem milowym dla działaczy antyaborcyjnych.

Decyzja dziewięciu sędziów o nieprzyjęciu apelacji wywołała burzę w mediach społecznościowych, ponieważ Demokraci potępili wiadomości, a niektórzy, w tym przedstawicielka Ayanna Presley i Judy Chu, obiecali znieść nowe ograniczenia. Ten projekt ustawy prawdopodobnie stanie przed bardzo stromą ścieżką, aby stać się prawem przez Senat 50-50.