Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jeff Bezos oferuje pokrycie 2 miliardów dolarów kosztów NASA za kontrakt na lądownik księżycowy

Założyciel Blue Origin Jeff Bezos W poniedziałek NASA zaoferowała pokrycie miliardów dolarów kosztów NASA w zamian za kontrakt na budowę lądownika księżycowego do lądowania astronautów na Księżycu.

Bezos powiedział, że Blue Origin zrzeka się wszelkich płatności w wysokości do 2 miliardów dolarów od Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w bieżącym i przyszłym roku fiskalnym rządu. Według Bezosa, Blue Origin sfinansuje również misję Pathfinder na niskiej orbicie okołoziemskiej. W zamian firma zażądała od agencji rządowej umowy o stałej cenie.

„Ta oferta nie jest odroczeniem, ale całkowitym i trwałym zrzeczeniem się tych płatności. Ta oferta oszczędza czas na procedury rządowe w celu nadrobienia zaległości” – powiedział Bezos w oświadczeniu. list otwarty Dla administratora NASA Billa Nelsona.

W kwietniu NASA przyznała SpaceX Elon Musk podeszwę Kontrakt o wartości 2,89 mld USD $2 Zbudować następny załogowy lądownik księżycowy w ramach programu Human Landing Systems Program. Przed wyłonieniem zwycięzcy konkursu, NASA dała 10-miesięczne kontrakty na studia do SpaceX, Blue Origin i Dynetics, aby rozpocząć prace nad lądownikami księżycowymi.

„Zamiast tego podejścia z jednego źródła, NASA powinna przyjąć swoją oryginalną strategię konkurencji” – powiedział Bezos. „Bez konkurencji, po krótkim okresie kontraktu, NASA będzie miała ograniczone możliwości, próbując negocjować niedotrzymane terminy, zmiany projektu i przekroczenia kosztów”.

Bezos, założyciel i dyrektor generalny Amazonka, który został wystrzelony w kosmos na początku tego miesiąca z przejażdżką Pierwszy lot rakietowy z załogą New ShepardJeden z projektów Blue Origin jego firmy.

On i jego towarzysze unosili się w mikrograwitacji przez kilka minut, zanim ich kapsuła wróciła i wylądowała 10 minut 10 sekund później.

W tej chwili Bezos i jego kolega miliarder Richard Branson są jedynymi dużymi przedsiębiorcami rynkowymi, którzy zabierają turystów na skraj kosmosu. Branson Galaktyka Panny, który również niedawno wykonał lot z załogą, historycznie sprzedawał miejsca na swoje loty od 200 000 do 250 000 USD za bilet.

READ  Łazik NASA w poszukiwaniu wody i innych zasobów na Księżycu

Rynek turystyczny to tylko jeden z elementów gospodarki kosmicznej, którego wartość nie jest mniejsza 420 miliardów dolarów. Jednak jego znaczenie oznacza, że ​​ma tak silny i powszechny wpływ na przemysł kosmiczny, że inwestorzy często wskazują, że loty astronautów są podekscytowane szerszymi implikacjami rynku kosmicznego.

Niebieskie pochodzenie ma Sprzedał prawie 100 milionów dolarów w biletach Bezos powiedział w zeszłym tygodniu o przyszłych lotach pasażerskich na skraj kosmosu. Firma aktywnie pracuje nad budową większej liczby dopalaczy rakietowych, aby latać z „bardzo wysokim” tempem, które Bezos ma nadzieję osiągnąć.

Michael Sheetz, CNBC Wkład.