Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jedziesz do Wielkiej Brytanii? Sprawdź to podróżując

Choć Brexit stał się rzeczywistością od ponad 1,5 roku, Wielka Brytania nie zaostrzyła jeszcze zasad wjazdu na swoje terytorium. Ale to się zmieni. Od 1 października wjazd do Wielkiej Brytanii będzie możliwy tylko z ważnym paszportem.

Od tego dnia obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii nie będą mogli przekraczać granicy brytyjskiej na podstawie dowodu osobistego. Wyjątkiem będą osoby posiadające status osiedleńca lub czasowego rezydenta UK, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że 1,1 mln obywateli polskich złożyło wniosek o status osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo, z czego 1,007 mln rozpatrzono do 30 czerwca, z czego 97%. Zakończyło się nagrodzeniem centrum.

Wjazd do Wielkiej Brytanii samochodem jest możliwy tylko z ważnymi tablicami rejestracyjnymi, a kierowca musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu i ubezpieczenie. Nie musisz posiadać certyfikatu zielonej karty, są to wymagania na krótki pobyt w UK.

Jeżeli osoba przyjeżdża w celu innym niż krótki pobyt, pojazd należy ponownie zarejestrować i ubezpieczyć w tamtejszym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli tego nie zrobimy, możemy zaryzykować wysoką grzywnę, a nawet konfiskatę pojazdu.

READ  Skywalker Saga zawiera wszystkie 9 filmów