Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Jeden z najfajniejszych elementów technologii science fiction stał się rzeczywistością

Jeden z najfajniejszych elementów technologii science fiction stał się rzeczywistością

Naukowcy wymyślili sposób na zbudowanie systemu realistycznych belek traktorowych do ciągnięcia przedmiotów w kosmosie.

Napisane przez Douglasa Helma | opublikowany

Lepiej miej oko na statki rebeliantów, ponieważ wydaje się, że jesteśmy bliżej urzeczywistnienia belek ściągających niż kiedykolwiek wcześniej. Kiedyś zepchnięty do fantastycznego świata Gwiezdnych Wojen i Star Treka, Phys.org Poinformowano, że zespół inżynierów lotniczych kierowany przez profesora Hanspetera Schauba pracuje nad wiązkami elektronów, które wykorzystują przyciągającą lub odpychającą siłę elektrostatyczną do usuwania kosmicznych śmieci z orbity. Przypuszczalnie, jeśli zespołowi uda się stworzyć te pakiety, możemy zapobiec urzeczywistnieniu się zespołu Kesslera.

Zespół Kesslera to zjawisko opracowane przez naukowca z NASA, Donalda Kesslera, w którym kosmiczne śmieci na orbicie Ziemi stają się tak znaczące, że utrudniają nam wystrzeliwanie satelitów, statków kosmicznych, stacji orbitalnych i czegokolwiek innego na orbitę. To ogromny problem, który może łatwo stać się stanem naszej orbity, jeśli nie zostaną podjęte środki, aby temu zapobiec. Używanie tak zwanych „kosmicznych wywrotek” z belką traktorową może być jednym ze sposobów zmniejszenia naszego problemu z gruzem.

Główny problem ze śmieciami kosmicznymi polega na tym, że nie jest łatwo je usunąć, obiekty w kosmosie poruszają się szybko i nieprzewidywalnie, więc nie można ich podnieść tak, jak zbiera się śmieci z oceanu. Belki traktora pozwalają nam usuwać gruz i inne przedmioty z drogi bez konieczności bezpośredniego ich dotykania. Innym przykładem przydatności tych wiązek jest usuwanie starych satelitów z drogi, aby zrobić miejsce dla nowych satelitów.

Wiązka traktorowa Star Trek

Oczywiście nadal pozostaje wiele do zrobienia, zanim te belki trakcyjne będą mogły zostać zaimplementowane w rzeczywistych scenariuszach. Aby przetestować technologię, zespół wykorzystuje komorę próżniową zwaną Laboratorium Ładunku Elektrostatycznego do interakcji między plazmą a statkiem kosmicznym. Komora próżniowa może symulować środowisko kosmiczne, a zespół może umieszczać symulowane szczątki wykonane z metalu, aby eksperymentować z holownikami elektrostatycznymi.

READ  Ogromny „meteor” widziany w Szkocji zderzył się z eksplozją: co to było? Gdzie wylądowałeś? Czy to meteoryt czy śmieci kosmiczne?

Sposób, w jaki promień przyciągający działałby, gdyby technologia zadziałała, polegałby na tym, że statek serwisowy podleciałby do wraku lub porzuconego satelity, wysadzając go elektronami, aby nadać wrakowi ładunek ujemny, a statek serwisowy miałby ładunek dodatni. Stworzyłoby to atrakcyjną siłę, umożliwiając statkowi serwisowemu powolne przesuwanie wraku. Do tej pory eksperymenty wykazały, że snopy mogą holować wielotonowy obiekt na odległość około 200 mil w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Jeśli chodzi o dzikie, nieprzewidywalne ruchy kosmicznych śmieci, zespół pracował również nad tym problemem. Schaub i jego zespół wykazali, że poruszanie gruzem w rytmicznym pulsie może spowolnić obrót, ułatwiając bezpieczne przemieszczanie go za pomocą belek trakcyjnych. Jednak wciąż jest jeszcze jedna wielka przeszkoda do pokonania.

Zespół ma również problem ze zróżnicowaniem środowisk plazmy w różnych regionach przestrzeni, ponieważ przebudzenie jonów prawdopodobnie wpłynie na działanie wiązek przyciągających. Jednak Schaub i jego zespół są przekonani, że być może nie będziemy musieli długo czekać na przyjęcie tej technologii. Według Schoppa, przy odpowiednim finansowaniu, mogliby być gotowi do uruchomienia swojego pierwszego ciągnika elektrostatycznego w ciągu zaledwie pięciu do dziesięciu lat.