Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Japonia ląduje na Księżycu, ale pojawia się usterka zagrażająca misji

Japonia ląduje na Księżycu, ale pojawia się usterka zagrażająca misji

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Skomentuj zdjęcie,

Grafika: JAXA staje się piątą krajową agencją kosmiczną, która ląduje na Księżycu

Robot Japońskiej Agencji Kosmicznej pomyślnie wylądował na Księżycu, ale problemy z systemem energii słonecznej mogą zagrozić jego misji.

To sprawia, że ​​ten azjatycki kraj jest piątym krajem, który miękko wylądował na naturalnym satelicie Ziemi, po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, Chinach i Indiach.

Misja nosiła nazwę Smart Lander for Investigating Moon (Slim) i delikatnie umieściła się na powierzchni Księżyca w pobliżu równikowego krateru Xioloi.

Japonia prowadzi obecnie wyścig z czasem.

Po radości, jaką wywołało pomyślne lądowanie statku kosmicznego Slim na powierzchni Księżyca, inżynierowie JAXA szybko zdali sobie sprawę, że nie wszystko jest w porządku.

Z nie do końca poznanych powodów ogniwa słoneczne pojazdu nie działają. Oznacza to, że wszystkie operacje na powierzchni są obecnie zasilane akumulatorami Slim, a pojazdowi może wystarczyć tylko kilka godzin życia.

Urzędnicy ustalają obecnie priorytety działań. Wyłączyli grzejniki i teraz pobierają zdjęcia z łazika oraz dane, które powiedzą im, jak skuteczny był program lądowania.

Agencja nie opuści Slima od razu, jeśli będziesz milczeć. Zawsze jest możliwe, że ogniwa słoneczne są w jakiś sposób zorientowane, co uniemożliwia im zobaczenie słońca.

Zapytany na konferencji prasowej, co można zrobić, aby spróbować naprawić ogniwa słoneczne, Hitoshi Kuninaka, dyrektor generalny Instytutu Nauk o Przestrzeni Kosmicznej i Astronautycznej oraz wiceprezes JAXA, powiedział: „Bateria wytrzyma jeszcze kilka godzin. Tych godzin”. będzie ostatnim życiem Slima. „Ale oni starają się zachować „obecną sytuację”.

Kuninaka powiedziała, że ​​nie chcą robić niczego „zbyt ekstremalnego”, ale wciąż była nadzieja, że ​​gdy zmieni się kąt padania światła słonecznego, Slim będzie mógł ponownie wytwarzać energię elektryczną.

„Kąt padania słońca będzie się zmieniać co miesiąc i światło słoneczne na Księżycu będzie się zmieniać.

„Kiedy światło pada z Ziemi z innego kierunku, może uderzyć w ogniwo słoneczne, dlatego badamy to i mamy nadzieję, że Slim odzyska energię”.

Podsumował to stwierdzeniem, że nawet jeśli system baterii Slima się wyczerpie i otrzyma światło słoneczne, można go uruchomić ponownie.

Łazik wyposażony w kamerę na podczerwień miał spędzić następne dwa tygodnie na badaniu lokalnej geologii.

Skomentuj zdjęcie,

Artystyczna wizja dwóch łazików na pokładzie

Telemetria wskazuje, że Slim był w stanie wyrzucić dwa małe łaziki, które miał na pokładzie tuż przed lądowaniem.

Jednym z nich jest urządzenie o masie 2 kg przeznaczone do skakania po dachu. Druga to kula, która może zmieniać kształt, aby podnieść aparat i robić zdjęcia. Jedną z firm stojących za jego rozwojem jest Tomy, twórcy zabawek Transformers.

Statystycznie okazało się, że lądowanie na Księżycu jest bardzo trudne. Tylko połowa prób zakończyła się sukcesem.

JAXA zaufała nowym, precyzyjnym technologiom nawigacji.

Komputer pokładowy łazika wykorzystał szybkie przetwarzanie obrazu i mapowanie kraterów, aby uniknąć zagrożeń i dotrzeć do punktu lądowania.

Inżynierowie chcieli dotrzeć na odległość do 100 metrów (330 stóp) od docelowej lokalizacji i teraz przeanalizują dane, aby sprawdzić, jak dobrze radzi sobie Slim.

Kuninaka powiedział, że kryterium „minimalnego sukcesu” jest lądowanie na Księżycu i że „pełny sukces” zostanie uznany, jeśli pojazd wyląduje w promieniu 100 metrów od celu. Chociaż potwierdzenie tego może zająć miesiąc, Kuninaka twierdzi, że wierzy, że udało się to osiągnąć.

„Dodatkowym sukcesem” byłoby przeprowadzenie przez statek kosmiczny obserwacji naukowych. Stwierdził, że ze względu na problemy z ogniwami słonecznymi wydaje się, że zamówienie to nie zostało zrealizowane.

Slim rozpoczął manewry lądowania z wysokości 15 kilometrów (9 mil) o północy w sobotę czasu standardowego japońskiego (15:00 GMT, piątek).

Krater Shiuli jest obecnie skąpany w słońcu, ale ciemność księżycowej nocy powróci pod koniec miesiąca.

Kiedy tak się stanie, panele słoneczne statku kosmicznego nie będą w stanie wytwarzać energii elektrycznej, a komponenty pokładowe prawdopodobnie ulegną uszkodzeniu z powodu niskich temperatur.

Jeśli jednak Slimowi uda się przetrwać kilka następnych dni, zobaczyć dwa łaziki działające na powierzchni i przeprowadzić szczegółowe badania geochemii Shioli, JAXA uzna, że ​​wszystkie swoje cele osiągnięto.

JAXA dwukrotnie lądowała roboty na asteroidach, więc to lądowanie na Księżycu to kolejne pióro na głowie.

Odegrają ważną rolę w programie NASA Artemis, którego celem jest powrót ludzi na powierzchnię Księżyca po ponad pół wieku przerwy.

W zeszłym roku próbowała wylądować prywatna japońska firma Ispace. Hakuto-R rozbił się, gdy komputer pokładowy pomylił się co do jego wysokości nad Księżycem. Wcześniej wyłączył swój układ napędowy, zakładając, że powierzchnia została osiągnięta, podczas gdy w rzeczywistości do przebycia misji pozostało jeszcze 5 kilometrów (3 mil).

Prywatna amerykańska firma Astrobotic wyrzuciła w czwartek lądownik Peregrine w atmosferę ziemską. Błąd napędu uniemożliwił jej próbę lądowania.

READ  Podczas gdy lewicowy rząd wymusza zwrot masek na twarz w szpitalach w związku ze wzrostem liczby przypadków zakażenia koronawirusem, znudzeni Hiszpanie krytykują „totalitaryzm”, ale minister zdrowia upiera się, że nie ma tu „wielkiego dramatu”.