Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Japonia jest zmuszona zniszczyć swoją flagową rakietę H3 po nieudanej próbie

Japonia jest zmuszona zniszczyć swoją flagową rakietę H3 po nieudanej próbie

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Widzowie wiwatowali, gdy H3 wytoczył się z portu Tanegashima, ale to szybko zmieniło się w rozczarowanie

Japonia została zmuszona do wysadzenia swojej nowej rakiety podczas nieudanego startu we wtorek, powstrzymując próby penetracji rynku prowadzonego przez Space X Elona Muska.

Jej agencja kosmiczna musiała wysłać polecenie samozniszczenia do rakiety H3, gdy silnik drugiego stopnia zawiódł kilka minut po starcie.

Obserwatorzy twierdzą, że jest to poważne niepowodzenie dla Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA).

Rząd nazwał niepowodzenie testu „wyjątkowo niefortunnym”.

Pocisk H3 to pierwszy pocisk średniego udźwigu zaprojektowany przez Japonię od trzech dekad.

Został wprowadzony jako tańsza alternatywa dla Falcona 9 firmy SpaceX do wystrzeliwania komercyjnych i rządowych satelitów na orbitę Ziemi.

We wtorek inżynierowie zamierzali wysłać rakietę na odległość 57 metrów (187 stóp) w kosmos z satelitą monitorującym na pokładzie. System ALOS-3 jest w stanie wykrywać wystrzeliwania rakiet północnokoreańskich.

Ale JAXA powiedział krótko po wystrzeleniu, inżynierowie musieli wysłać falę samozniszczenia do H3 po tym, jak doświadczył „spadku prędkości” na drugim etapie startu.

Wtorkowy start nastąpił po nieudanym starcie w lutym, kiedy rakieta nie spadła z platformy startowej z powodu wadliwych dopalaczy rakietowych.

„W przeciwieństwie do poprzednich odwołań i przesunięć, tym razem była to skrajna porażka” – powiedział Reuterowi Hirotaka Watanabe, profesor polityki kosmicznej na Uniwersytecie w Osace.

„Będzie to miało poważny wpływ na przyszłą politykę kosmiczną Japonii, biznes kosmiczny i konkurencyjność technologiczną” – dodał.

Japoński minister nauki Keiko Nagaoka powiedział, że władze zbadają przyczynę awarii silnika.

Przeprosił za „niespełnienie oczekiwań opinii publicznej i odpowiednich stron” i nazwał rozwój sytuacji „wyjątkowo niefortunnym”.

Jeśli misja się powiedzie, JAXA planuje uruchamiać H3 około sześć razy w roku przez następne dwie dekady.

Japonia pogłębia współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w kosmosie i zobowiązała się do przetransportowania ładunku na planowaną księżycową stację kosmiczną Gateway — którą NASA planuje umieścić na orbicie księżycowej.

Szerszy program kosmiczny Tokio obejmuje również ponowne wysyłanie ludzi na Księżyc, w tym japońskich astronautów.